• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Patrzycie na zegarek – to już czas. Druga w nocy, praca skończona. Możecie wyjść. Wychodzicie, jednak przypominacie sobie, że od dawna nic już nie włożyliście do ust. Kiszki marsza grają, a następny autobus odjeżdża za 40 minut. Myślicie co zrobić. Szmat czasu, bez problemu zdążylibyście zjeść co nieco. Podnosicie głowę – patrzycie – widzicie żółtą poświatę. Neon. Tak, neon w kształcie litery M. Zastanawiacie się chwilę. I nagle niczym odór spalonego tłuszczu uderza was myśl – McDonald's. Jesteście zbawieni – amerykański potentat branży gastronomicznej znów uratował wam życie.

michael keaton the founderFot. kadr z filmu McImperium

McImperium – jakże przewrotny to tytuł. W zależności od przyjętej przez nas percepcji świata rzeczywistego możemy interpretować go jako odniesienie do "imperialistycznej machiny Zachodu" lub szczyt oraz efekt ludzkiej determinacji i tytanicznego wysiłku. Obie tezy są bowiem obiektywnie prawdziwe. Hamburgery w środkowej Afryce, cola na Bliskim Wschodzie, frytki na półwyspie Indochińskim – całe menu proponowane nam przez sieć "restauracji" McDonald's stanowi nic innego jak narzędzie pokojowego "zaciskania się macek" imperializmu kapitalistycznego w okół szyi współczesnego, globalnego konsumenta. Jest to fenomen, którego skali prawdopodobnie jeszcze nie jesteśmy w stanie zwerbalizować, a który ma kluczowe znaczenie w procesie odgórnego warunkowania stylu życia człowieka. Wysłannicy konsumpcjonizmu tryumfują, otwierając butelki szampana w rytm elektronicznego potwierdzenia otrzymania przelewu opiewającego na kolejne miliardy, a przeciętny osobnik gatunku ludzkiego nawet nie zdaje sobie sprawy z uczestniczenia w tak perfidnym systemie wyzysku. Powstaje zatem pytanie, kto stoi za tym wszystkim? Kto wprawił w ruch tę karuzelę macdonaldyzacji świata? Komu należy przypisać "zasługi" zniewolenia milionów ludzkich umysłów? Jeden człowiek, jedna idea – Ray Kroc i american dream.

LSpic 150319Fot. materiały prasowe

Zobacz również: McImperium - recenzja filmu o początkach McDonald's!

American dream to brutalna idea, która jednym podsuwa obfity półmisek, a drugim odbiera puszkę fasoli. Na tej zasadzie odbył się również casus McDonald's, której pierwotni właściciele padli ofiarą bezlitosnej pogoni za sukcesem Rajmunda Alberta (Raya) Kroca (w filmie w tej roli ujrzymy niezawodnego Michaela Keatona). Od najmłodszych lat ten posiadający czeskie korzenie obywatel miasta Chicago odznaczał się nie lada pracowitością i żyłką do interesów. To właśnie te cechy umożliwiły mu w wieku 23 lat wyjazd na Florydę i podjęcie naprawdę kasowego zawodu, jakim wówczas niewątpliwie był agent nieruchomości. Tu dały o sobie znać niesamowite zaangażowanie oraz determinacja, z jakimi Kroc przystępował do swoich obowiązków. Niniejsze sukcesy znacznie wywindowały ego naszego bohatera, lecz wkrótce rynek nieruchomości w tym "bagnistym" stanie odnotował kryzys i zmusił przyszłego właściciela McDonald's do powrotu w rodzinne strony. Nie zaprzestał on jednak w poszukiwaniach własnego spełnienia, wobec czego niedługo potem został wyłącznym przedstawicielem firmy zajmującej się dystrybucją mikserów na obszarze całych Stanów Zjednoczonych. Mylicie się natomiast, jeśli uważacie, że Kroc wszystko osiągnął własnymi siłami! Nawet mit amerykańskiego snu potrzebuje czasem nieco szczęścia ... I tak pewnego dnia jego firma otrzymała zamówienie od braci Richarda i Maurice'a McDonald (w tych rolach odpowiednio Nick Offerman oraz John Carroll Lynch). I to nie byle jakie zamówienie, lecz zamówienie, które opiewało na aż 8 mikserów! Gdy Kroc udał się do prowadzonej przez nich restauracji zaparło mu dech w piersi – oto stał przed nim, niewyobrażalnie schludny, czysty, profesjonalnie zarządzany bar, w którym na porządku dziennym było ekspresowe obsługiwanie prawdziwych rzesz klientów. Wówczas w jego umyśle pojawiła się, wcale nie bezpodstawna biorąc pod uwagę posiadane doświadczenie, myśl – stworzenie ogólnokrajowej sieci lokali McDonald's. Właściciele początkowo byli przerażeni perspektywą ogromu obowiązków, z jakim wiąże się prowadzenie takiego przedsięwzięcia, lecz entuzjazm Kroca ostatecznie zyskał uznanie w ich oczach. W ten sposób zdobył koncesję na budowę pierwszej filli, która powstała w 1955 roku w stanie Illinois.

20founder diptych1 left jumboFot. materiały prasowe

Jak zapewne się domyślacie, restauracja ta przynosiła równie wysokie zyski, wobec czego do końca następnego roku powstało 8(!) kolejnych punktów. Wkrótce Kroc postanowił wykupić od braci McDonald prawo do wyłącznego prowadzenia sieci pod ich nazwiskiem. Byli oni jednak na tyle rozeznani w sprawie, że zażądali od niego ogromnej (jak na ówczesne czasy) kwoty prawie 3 milionów dolarów. Jak śmiesznie brzmi ona przy przyszłych sukcesach marki ... Niemniej Kroc podjął stosowne środki (kredytodawcy, kochani kredytodawcy) i dopiął swego. Kolejne restauracje powstawały jak grzyby po deszczu, a już w 1967 roku McDonald's rozpoczął podbój globalnego rynku. A cała reszta to już historia ... której zwieńczenie nastąpiło wraz z premierą filmu McImperium. Produkcja ta ma jednak znacznie większe aspiracje aniżeli obracanie się w wąskich ramach gatunkowych biografii. Ujrzymy tutaj swoisty portret osobowościowy niesamowicie znaczącej osoby, która postawiona naprzeciw kulturowym i społecznym symbolom amerykańskiej obyczajowości w subtelny sposób zilustruje nam paradoksy globalnego kapitalizmu oraz konsumpcjonizmu. Czy pomnik gloryfikujący niniejsze idee w postaci restauracji McDonald's opadnie wraz z kurtyną? Na to pytanie każdy z was będzie mógł uzyskać odpowiedź już w najbliższy piątek.

9ec89329688b0775dc770c6fe306b8ccFot. pinterest.com

Zobacz również: Michael Keaton w kolejnym zwiastunie McImperium!

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Rene Clair, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.