Advertisement
Advertisement

La La Land zdominuję oscarową galę? Sprawdź typowania bukmacherów

Choć zakłady bukmacherskie to domena tych, którzy znają się na sporcie, to raz w roku, przy okazji rozdania Oscarów, szanse na zarobek mają też Ci, którzy umieją przewidzieć, kto dostanie najważniejszą statuetkę w świecie filmu.  Specjaliści nie mają wątpliwości, że galę zdominuje La La Land, ale czy bukmacherzy podzielają to zdanie?

Na wstępie, dla tych, którzy nie mają na codzień do czynienia z tematyką. Przykładowyh kurs 1.10 oznacza, że za postawione 100 zł i trafienie zakładu, można zarobić 110 zł. Za trafienie kursu 5.50 za 100 zł można zarobić 550 zł. Tym samym im niższy kurs, tym większy faworyt.

la la land

A faworyt w tym roku jest jeden, przynajmniej w najważniejszych kategoriach. W ostatnich latach mogliśmy przeczytać wiele zarzutów pod adresem Akademii przyznającej Oscary. Nierzadko wygrywały filmy o odpowiedniej tematyce patriotyczno-politycznej, filmy kontrowersyjne, które poruszały pewne tematy tabu w odpowiedni sposób. Tegoroczny faworyt, La La Land, bardzo się od ostatnich laureatów różni, jednak złośliwi mówią, że ma inną bardzo dużą zaletę, która już na starcie daje przewagę. Otóż zdaniem niektórych jest to film stworzonych przez ludzi z Hollywood, dla ludzi z Hollywood, podkreślający ich poświęcenie, niezbędne do odniesienia sukcesu. W ich oczach to swoisty hołd dla wszystkich aktorów, reżyserów i wielu innych ludzi filmu, których życie prywatne często tak bardzo cierpi z powodu ich kariery. I choć na swój sposób ciężko nie przyznać tu racji, to jednak dzieło Chazelle’a na tle innych tegorocznych kandydatur niewątpliwie się wybija. Dlatego też w kategorii film za jego zwycięstwo można zarobić bardzo niewiele (La La Land 1.10, Moonlight 7.00, Manchester by the Sea 20.00, Ukryte działania 20.00).

https://www.youtube.com/watch?v=lu4RHvouJH8

Jak to zwykle bywa, najważniejsi aktorzy z faworyzowanego filmu są też kandydatami do zgarnięcia statuetki we własnych kategoriach. Mowa tu głównie o Emmie Stone, która oprócz wspaniałego aktorstwa, pozwoliła usłyszeć się od najlepszej strony. Powszechnie wiadomo, że dobry aktor powinien umieć właściwie wszystko, śpiewać, tańczyć, najlepiej jeszcze grać na jakimś instrumencie. Szeroki warsztat pozwala na branie wielu specyficznych ról, a umiejętność przyswajania wiedzy (Gossling musiał błyskawicznie nauczyć się grać na fortepianie) również jest tu niezwykle ceniona. Mimo to wspomniany Kanadyjczyk (15.00) w notowaniach bukmacherów jest wyprzedzany przez Denzela Washingtona za rolę w Fences (2.00) i Casey’a Afflecka za Manchester by the Sea (1.55). Emma Stone już jednak nie ma sobie równych (1.15), choć Natalie Portman za film Jackie (4.00) w poprzednich latach zapewne wielokrotnie zgarnęłaby wyróżnienie. Niewielkie szanse daje się też Isabelle Huppert za Elle (8.00).

Niewelkie emocje wzbudza w tym roku kategoria dla aktorów i aktorek drugoplanowych, głównie za sprawą bardzo wyraźnych faworytów w obu zestawieniach. Wśród mężczyzn stawkę zdominował Mahershala Ali w filmie Moonlight (1.12), a Viola Davis jest nominowaną, która Oscara może być najpewniejsza (1.02), jej rola w filmie Fences z pewnością zostanie zapamiętana na długo.

https://www.youtube.com/watch?v=gsVoD0pTge0

Jako że w tym roku większość nagród ma zgarnąć musical, nic dziwnego, że sporo uwagi przyciągają kategorie muzyczne, w których oczywiście La La Land nie ma większej konkurencji. Jest faworytem w muzyce (1.10), najlepszej piosence (City Of Stars, 1.15), i dźwięku (1.10). Jedynie w montażu dźwięku La La Land (3.00) wyprzedza Przełęcz Ocalonych (1.50), ale wygląda na to, że odpowiedzialnych za oprawę dźwiękową filmu Chazelle’a czeka sporo miłych chwil w niedzielną noc. Podobnie jak tych, którzy odpowiadali za montaż (1.12) i zdjęcia (1.20).

La La Land jednak nie w każdej kategorii jest tak wyraźnym faworytem – w niektórych o zwycięstwie zadecydują zapewne detale. Taką kategorią są choćby kostiumy, w których o statuetkę może powalczyć Jackie. Kostiumy były jednym z istotnych czynników, które dodały wiele magii roli Natalie Portman. Mimo to nieznacznym faworytem wciąż jest film z Emmą Stone i Ryanem Gosslingiem (1.50 do 2.00). Podobnie jest w przypadku scenariusza oryginalnego, choć tu La La Land (2.20) nie jest już faworytem, a bukmacherzy uważają, że statuetka przypadnie twórcom odpowiedzialnym za historię w Manchester by the Sea (1.60). Skoro już jesteśmy przy scenariuszach, w kategorii tych adaptowanych największe szanse ma Moonlight (1.15).

https://www.youtube.com/watch?v=9NJj12tJzqc

W ostatnich latach, kategoria najlepszy film aninowany zyskała na znaczeniu, a produkcje takie jak Kraina Lodu, czy W głowie się nie mieści bardzo podniosły poprzeczkę dla innych twórców filmów przeznaczonych głównie dla dzieci. W tym roku ta tendencja została podtrzymana, a statuetkę ma zgarnąć rewelacyjny Zwierzogród, który sprawił, że na rodzinnych wypadach do kina można było się świetnie bawić niezależnie od wieku.

Poniżej faworyci innych kategorii
Scenografia: La La Land (1.05)

Efekty specjalne: Księga Dżungli (1.20)

Film nieanglojęzyczny: Klient (1.70)

Krótkometrażowy film aktorski: Ennemis Interieurs (1.60)

Krótkometrażowy film animowany: Piper (1.20)

Krótkometrażowy film dokumentalny: Extremis (1.50)

 Pełnometrażowy film dokumentalny: O.J.: Made in America (1.10)

I choć bukmacherzy z reguły mają racje w większości kategorii, to nie należy brać tego za pewnik. La La Land zapewne zdominuje galę i wygra najwięcej statuetek, ale czy wygra we wszystkich kategoriach, w których jest faworytem? Prawdopodobnie nie. Tegoroczna, 89. cemeremonia odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek, a prowadzącym będzie Jimmy Kimmel.

Wszystkie powyższe notowania pochodzą ze strony bukmachera STS.

W ciągu dnia jakiś film, wieczorem piłka nożna, w nocy futbol amerykański.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?