the old guard background Advertisement

Kim jest Caliban? Historia antybohatera #6

Historia Calibana 

Caliban w swoim stosunkowo krótkim komiksowym życiu jako postać ewoluował już trzy razy. Zaczynał jako słaby i wycofany członek społeczności Morlocków. Mieszkańcy podziemi i kanałów zwani Morlockami to grupa mutantów wyrzutków, którzy przez ludzi na powierzchni są uważani za miejską legendę. Do momentu, gdy na ich losy skrzyżują się z legendarną grupą X-Men. Gdy  Storm  zostaje przywódczynią  Morlocków, podziemna komuna dzieli się na dwie frakcje. Licząc na ponowną konfrontacje z X–Men, Calipso nakazuje Calibanowi namierzyć i porwać nową członkinie drużyny mutantów Ktty Pryde. Storm i Kitty zostają ugryzione przez Calipso. Zahipnotyzowana, bezwolna Kitty miała związać się z Calibanem i zostać pod ziemią na zawsze. Wycofany i skłonny do refleksji Caliban zorientował się, że gdy moce Calipso przestaną działać, dziewczyna nigdy go nie pokocha. Szaroskóry mutant pomaga Storm i Kitty powrócić na powierzchnię z pozostałymi X-Men.

Podczas wydarzeń zwanych masakrą mutantów Caliban i jego towarzysz Leech zostali  zaatakowani przez Sabretootch’a. Udało im się uciec i skryć w zamkniętych tunelach. Zostali uwolnieni przez grupę X –Factor. Caliban dołączył do drużyny i pomagał jej w namierzaniu i ratowaniu mutantów będących w niebezpieczeństwie. Zaraz po ataku Apocalypse, który zmienił Angela w Archangela – posłańca śmierci, Caliban zdradził towarzyszy z drużyny i przyłączył się  do En Sabah Nur’a, stając się jego oddanym sługą.

Archangel  wykorzystywał zdolności Calibana do wyszukiwania mutantów, aby zasilali armię Apocalypse, oraz tropienia jego wrogów. Po apokalipsie, kiedy to połączone drużyny X-Force i Inhumans pokonali starożytnego mutanta na księżycu, Caliban wrócił na ziemię i pomógł wytropić Sabretootha, który w kanałach polował na Morlocków. Caliban pokonał morderczego mutanta, absorbując jego czynnik uzdrawiający. Niestety, przez pomyłkę przejmując moce przeciwnika złączył się z nim. Po tych wydarzeniach Caliban spotkał Archangela, który przyłączył się do X–Factor dla Calibana. Była to szansa, aby udowodnić wyższość nad przeciwnikiem. Bohaterowi udało się pokonać Archangela i Sabertootha drugi raz.

Zobacz również: Kim jest Profesor Xavier? Historia superbohatera #29

Na początku wydarzeń znanych z  X–Cutioner’s Song Caliban zorganizował zasadzkę na Jean Grey i Cyclopsa. Nawet oni niebyli w stanie odeprzeć emocjonalnego ataku Calibana. Porwał tych dwoje  z zamiarem oddania ich w ręce Apocalypse, ewentualnie dostarczenie ich do Mr. Sinistera.

W przeciągu paru lat mutant uwolnił się od mocy Apocalypse. Niestety, cofnął się tym samym mentalnie do wieku dziecięcego. Porwał Jubilee i zaproponował jej układ: dziewczyna wróci bezpiecznie do drużyny X-Men w za mian za Victora Creeda. Wymiana zakładników przebiegła bez problemu, ale walka między Calibanem a Creedem była zacięta i brutalna. Sabretooth przeżył starcie, ale został mocno poturbowany. Caliban przyłączył się do X-Men do czasu, gdy w rezydencji pojawiła się  nowa drużyna X-Force, założona przez Cable’a. Caliban został ponownie przyjęty do X-Force i zyskał nowych przyjaciół – Sunspota i Warpatha. Pomimo mentalności dziecka w Calibanie rosła w siłę jego zwierzęca natura, którą zyskał po wchłonięciu mocy Szablozębnego. Po połączeniu mentalnym ze swoim wrogiem, Creed wiedział, że Caliban ma teraz bardzo uproszczoną umysłowość. Wkradł się do rezydencji X-Men i tak przeprogramował salę treningową, aby hologramy imitowały świat Morlocków. Następnie zamknął bohatera w sali i zmusił go do walki ze swoim hologramem. Minęła cała noc, nim rozwścieczony Caliban uwolnił się z wirtualnego świata. Rano X–Force interweniowało, gdy młoda mutantka zwana Boomer chciała złożyć wizytę Sabretoothowi. Caliban przypomniał sobie, że Victor zabił wielu z jego przyjaciół Morlocków. Błagał Boomer, aby nie walczyła z Creedem, bo jest on dziką bestią, która może ją skrzywdzić. W swoim prostym rozumowaniu Caliban nie brał pod uwagę tego, że również stał się dziką bestią – w dużej mierze przez Szablozębnego.

Zobacz również: Kim jest Wolverine? Historia superbohatera #9

W czasie, gdy inni bohaterowie walczyli z Onslauthem, Caliban i X-Force odkryli chłopca imieniem Nathan Christopher Summers, którego trzeba było chronić przed szalejącą arcybestią. Chłopak został w dzieciństwie zarażony techno–bionicznym wirusem. Połączone siły X-Force i X-Men uwolniły Nathana Summersa z rąk Mr Sinistera. Złoczyńca został pokonany przez mentalną siłę Calibana, którą bezskutecznie raz jeszcze chciał wykorzystać Apocalypse. Tym samym mutanci uratowali Cable’a dla przyszłości, a Caliban raz jeszcze pokazał swoją moc, opierając się machinacjom potężnego En Sabah Nura.  Po wydarzeniach Onslauth saga Caliban wraz z Cable i Domino zaszyli się na odludnej farmie. Białoskóry mutant przejawiał talent muzyczny i zaczął grać na pianinie. Niestety, wykazywał też mentalne anomalie, wyglądało na to, że wpływ Apocalypse dalej na niego działał.

Wkrótce po raz kolejny powrócił Apocalypse i zmienił Wolverine’a, Ahaba i Deathbird w swoich jeźdźców. Jak by tego było mało połączył się z Cyclopsem. Caliban wraz z Cablem pokonał kreaturę oddzielając Scotta od Apocalypse. Zaraz po tych wydarzeniach Caliban został porwany przez jedno z ugrupowań przeciwko mutantom, które chciało wykorzystać jego moce do śledzenia mutantów. Został jednak uwolniony przez X–Force. Pomógł także pokonać najeźdźcę z kosmosu, znanego jako Skornn.

 

Zobacz również: Kim jest X23? Historia superbohatera #28

Caliban znalazł się wśród 198 mutantów ocalałych po tzw. Dniu M (M-Day), którzy schronili się w Instytucie Xaviera. Tam też on, jak i pozostali Morlockowie zostali zaatakowani przez mutanta zwanego Masque. W wyniku spotkania z groźnym mutantem Caliban przeszedł trzecią transformacje. Stracił na masie i sile, i przybrał bardziej zwierzęcy wygląd. Po tych wydarzeniach namierzyły go Sentinele, jako jedynego mutanta mającego zdolności do wykrywania pozostałych swoich pobratymców. Dzięki interwencji Storm i X-Men zagrożenie ze strony zarówno Sentineli, jak i Masque zostało odparte. Nasz bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi wrócił do kanałów.

Ostatnią misją, której się podjął, były poszukiwania dzieci mutantów urodzonych po Dniu M z nową grupą X–Force. Niestety, w czasie tej misji zginął ratując Warpatha w czasie batalii  z Lady Deathtstrike i jej drużyną. Ciało Calibana jednakże zostało ekshumowane i przywrócone do życia przez dwa technologiczno- biologiczne byty Technarchy i Magusa, oraz polityka Eli Barda, prawą rękę nieśmiertelnej mutantki Seleny. Grupa ta używa mocy zmartwychwstałego Calibana do tropienia mutantów.

ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

 

Jestem miłośnikiem grozy filmowej i literackiej, zakochanym we wszelkiego rodzaju klasyce. Od czasu do czau prowadzę autorskiego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?