• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Grająca progresywnego Rocka i muzykę elektroniczną włoska grupa Goblin znana jest bardzo dobrze wśród koneserów filmowego horroru. Ścieżki dźwiękowe do takich filmów Dario Argento jak Suspiria, Profondo Rosso, czy remake’u Świtu żywych Trupów Georga A. Romero, weszły już na stałe do kanonu muzyki filmowej. Dziś muzyka Goblinów jest nieco zapomniana, a warto ją przypomnieć dla kolejnych pokoleń kinomanów. Przed Wami krótka lista płyt i utworów, które nieodmiennie kojarzą się z tą kultową grupą.

Głęboka Czerwień  Claudio Simonettiego

Claudio Simonetti, grający na keybordzie, założyciel zespołu wraz z kompozytorem Jazzowym Giorgio Gaslinim w 1975 roku skomponowali genialną ścieżkę dźwiękową do filmu Profondo Rosso. Obraz w reżyserii Dario Argento jest typowym przedstawicielem włoskiego kina grozy. Film określił bym jako thriller psychologiczny z elementami nadprzyrodzonymi. Ścieżka  muzyczna zostaje w głowie jeszcze długo po seansie.

Zobacz również: Krzyk Czegoś we mgle - krótko o muzyce w filmach Johna Carpentera

Na początku XXI wieku tytułowy utwór stał się sławny za sprawą niezliczonych klubowych techno remixów.

Muzyka  wiedźm

Soundtrack do filmu Suspiria przez wielu uważany jest za największe osiągnięcie Goblinów na polu filmowej grozy, i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Niezwykle rzadko zdarza się, by ścieżka dźwiękowa do filmu była tak sugestywna. Szepty wiedźmy i trzaskające okiennice w czasie burzy budzą autentyczny dreszcz grozy w słuchaczu. Sam film natomiast nie broni się już dziś tak dobrze jak soundtrack.

Muzyka dla każdego i remixy

W 1975 roku po niebywałym sukcesie muzyki do Profondo Rosso Gobliny nagrały album zatytułowany Roller. Każdy z utworów na tej płycie mógłby posłużyć jako ścieżka dźwiękowa do niejednego filmu. Muzycy po dziś dzień grają utwory z tego krążka na koncertach.

 

W roku 2000 artyści nagrali ciepło przyjęty album  Demonia, składający się z autorskich przeróbek ścieżek dźwiękowych  do najbardziej znanych  filmów grozy, wyreżyserowanych nie tylko przez Dario Argento. We włoskiej telewizji można było obejrzeć taki oto video klip promujący krążek:

 

Świt żywych Goblinów

Jako ostatnią pozycję na tej krótkiej liście zamieszczam ścieżkę dźwiękową do filmu Georga A. Romero Świt żywych trupów (1978). Gdy mając zaledwie jedenaście lat oglądałem ten film na taśmie VHS, nie zdawałem sobie sprawy, że muzykę do filmu  skomponowali  Włosi.  

Zespół Goblins z przerwami nagrywa i koncertuje od roku 1972 po dziś dzień. Niestety zespół nie zdobył takiej popularności w innych krajach Europy, jak w rodzimych Włoszech. Ich muzyka zawsze będzie mi się  kojarzyć ze złotą erą kaset video i muzyką niejednokrotnie lepszą niż filmy, do których została skomponowana.

Zespół  tworzą: Claudio Simonetti (keyboard), Massimo Morante (gitara), Fobio Pignatelli (basowa guitara) i Walter Martino (bębny).

ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Dominik Kunat

Dominik Kunat

Stały współpracownik

O mnie:

Jestem miłośnikiem grozy filmowej i literackiej, zakochanym we wszelkiego rodzaju klasyce. Od czasu do czau prowadzę autorskiego bloga.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Powiązane Publikacje

Related Articles

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.