Wyprzedaże, promocje i kupony – czyli o zakupach i oszczędzaniu w internecie

Choć tegoroczne wyorzedaże GOGa i Steama już za nami, lato obfituje w wiele okazji do zakupów. Zwłaszcza sklepy siecowe mogą oferować wiele wyprzedaży, a jak wskazują badania, zakupy w Internecie są coraz popularniejsze w Polsce. Warto więc napisać napisać trochę o oszczędzaniu, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów gier i sprzętu elektronicznego, tak w sieci, jak i wsklepach stacjonarnych.

Zobacz również: Letnia wyprzedaż na GOG.com!

Najlepsi przyjaciele portfela

Na początek warto wspomnieć trochę porad ogólnych. Pewne cechy przydają się niezależnie od rodzaju kupowanego produktu. Można je nazwać najlepszymi przyjaciółmi portfela. Są to cierpliwość, uważność, rozsądek, odrobina szczęścia i trochę wysiłku. Cierpliwość jest potrzebna, chociażby dlatego, że wszystkie towary tanieją z czasem, czyli generalnie im dłużej można się wstrzymać z zakupem, tym większa szansa, że nie zrujnujemy domowego budżetu. Pomaga też wytrwać z zakupem do czasu najbliższej wyprzedaży czy promocji, kiedy dany towar można kupić o wiele taniej, a i podczas samej wyprzedaży pozwala nie stracić głowy. Jeżeli polujemy na konkretną rzecz, bardzo przydaje się uważność. Zachowanie czujności i sprawdzanie co pewien czas cen w różnych miejscach pozwoli nie przegapić okazji. Do tego mogą się nam też przydać popularne w Internecie porównywarki cen. Świadomość kursów walut i sprawdzanie, w jakiej walucie się kupuje, mogą z kolei być niezbędne dla zdrowia portfela przy zakupach w sieci, podobnie jak sprawdzanie, po jakim kursie nasze pieniądze zostaną przeliczone przez bank lub Paypal. Rozsądek przyda się nam z kolei po to, by nie dać się skusić na kupienie więcej niż potrzeba. Z jednej strony można to osiągnąć na przykład przez kupowanie przez Paypal bez podawania żadnej karty kredytowej, co wymusi na nas dopasowanie się do sumy, którą raz wpłacimy na konto, co pozwoli kontrolować wydatki poprzez doładowanie konta na przykład dzień przed rozpoczęciem zakupowego szaleństwa. Warto też wcześniej poszukać interesujących nas gier i dodać je do odpowiedniej listy życzeń, sprawdzić inne, możliwie tańsze gry o podobnej tematyce — a potem trzymać się tego, co już mamy na wishliście. W ten sposób można odrobinę ograniczyć chęć kupowania czegoś tylko dlatego, że kosztuje niewiele po przecenie. A szczęście i wysiłek generalnie pomagają przy wszystkim, więc przy dobraniu odpowiedniej oferty także.

Gry cyfrowe

Ponieważ zakupy gier w formie czysto cyfrowej nie są powiązane z żadnym sklepem, który musi opłacić lokal ani z żadnym fizycznym towarem, ich cena jest często mało stabilna. Zazwyczaj normalna cena jest dosyć wysoka, często wyższa niż cena gry w pudełku, zwłaszcza jeżeli dana platforma jest międzynarodowa, a podczas wyprzedaży można kupić grę nawet za 5, 10 złotych — co zazwyczaj jest praktycznie nieosiągalne w sklepie stacjonarnym. Z tego powodu cierpliwość w wypadku tych gier podpowiada, by w miarę możliwość kupować je tylko na wyprzedażach, do których śledzenia przyda się nam uważność. Ale warto także zachować czujność podczas wyprzedaży. Trzeba zobaczyć, do kiedy trwa dana oferta na grę i obserwować, czy nie będzie w trakcie danej wyprzedaży dostępna jeszcze taniej. Kiedy jest na przykład wyprzedaż gier danego producenta i niektóre gry mają ustawioną promocję w danym dniu -75%, a inne gry danego producenta są na -25 czy 50, warto poczekać i zobaczyć, czy interesujący nas tytuł nie będzie miał poświęconej sobie promocji dziennej. Jeżeli nie, zawsze można go kupić w cenie dla danego tygodnia czy całej wyprzedaży. Przy odrobinie wysiłku można też się zainteresować stronami oferujących przeceny. Jeżeli ktoś ufa w swoje szczęście, może spróbować jeszcze jednej, ryzykownej metody oszczędzania. Kiedy gra jest tworzona na Kickstarterze czy tym podobnej platformie, często kosztuje mniej niż już gotowy finalny produkt, a twórcy zazwyczaj dorzucają jeszcze więcej w trakcie kampanii. Jeżeli więc ktoś ufa, że twórcom uda się dokończyć produkt i że spełni on nasze oczekiwania, może spróbować oszczędzić przez kupienie gry wyjątkowo wcześnie. Oczywiście tutaj przyda się także sporo cierpliwości i nie zawsze się to opłaci. Ponieważ wiele platform w Interecie oferuje zakupy w innej walucie niż złotówki, jeszcze raz przypominam tutaj, aby sprawdzić dokładnie ile nas będzie kosztował dany produkt. Czasem może się okazać, że dana cena wydawała się o wiele atrakcyjniejsza, bo ktoś myślał, że euro stoi po 4 złote, a nie na przykład 4,32. I sam kurs, po jakim idzie dana waluta to jeszcze nie jest ostateczna cena — liczy się kurs, po jakim wymienimy waluty w PayPalu, banku czy innej aplikacji.

Gry pudełkowe

Ceny gier pudełkowych są o wiele stabilniejsze — mają pewien próg minimalny, gdyż są powiązane z pewnymi fizycznymi dobrami, których wyprodukowanie swoje kosztowało i są zazwyczaj sprzedawane przez sklepy stacjonarne, które muszą się utrzymać z pewnej marży — te czynniki podwyższają cenę. Ale w przeciwieństwie do gier cyfrowych, gra w wersji pudełkowej musi się sprzedać po danej cenie w konkretnym regionie, a nie w ogóle na świecie, co oznacza, że ceny maksymalne oraz zwyczajne są bardziej racjonalne. Gry w wersji fizycznej też o wiele częściej po prostu tanieją z czasem, w przeciwieństwie do utrzymywania tej samej ceny głównej i obniżaniu jej znacząco na wyprzedażach, jak to się zdarza grom cyfrowym. To oznacza, że cierpliwość w wypadku gier pudełkowych opłaca się często bardziej niż uważność czy szczęście. Wystarczy odrobina wysiłku, by co pewien czas sprawdzić cenę danej gry w sklepie. Zazwyczaj też w dzisiejszych czasach, kupując grę pudełkową, otrzymujemy także kod do jakiejś platformy cyfrowej, która potem pozwoli nam korzystać z pełnej funkcjonalności programu i ściągać produkt później na dysk — a cena często jest niższa niż pełna cena w sklepie internetowym.

Komputery i inna elektronika

Gry oczywiście muszą mieć jednak na czymś chodzić i nic nie pomoże dobra przecena na grę, która po prostu jest za mocna dla naszego sprzętu. No i komputery oraz konsole czasem mogą też zepsuć się na tyle, by odmówić współpracy. W wypadku zakupów sprzętu elektronicznego nie zawsze można więc polegać na cierpliwości, choć oczywiście sprzęt tanieje z czasem jeszcze bardziej niż gry. Ponieważ zakup nowego sprzętu jest jednym z największych wydatków, ważne jest, by dokładnie sprawdzić, o ile można ją obniżyć, zachowując dobrą jakość. Najlepiej jest oczywiście mieć swój zaufany sklep, gdzie można wynegocjować dobre warunki po znajomości. Ale wiadomo, że większość ludzi musi raczej znaleźć inną metodę oszczędności. Wtedy kluczowe jest trafienie na dobrą przecenę czy promocję, bo nawet 5 czy 10 procent, nie mówiąc już o większych liczbach, w wypadku zakupu wartego kilka tysięcy złotych, jest już dobrą oszczędnością. Na szczęście w epoce Internetu możliwe jest zrobienie sobie własnej promocji przez włożenie odrobiny wysiłku w znalezienie odpowiedniego kuponu. Dobrym przykładem są tutaj kody rabatowe Picodi.com do Media Expert. Wykraczają one nawet poza ścisły zakres tego artykułu, więc czasem można nawet pomyśleć o wymianie pralki czy lodówki, kiedy akurat ktoś ma już maszynę do grania jakiej potrzebuje, albo mimo braku konsoli zamierza sobie kupić nowy telewizor, na przykład dlatego, że chce zacząć oglądać Netflixa.

Grafika picodi

Warto śledzić takie serwisy, ponieważ zakupy tego rodzaju zazwyczaj wykonuje się raz na dość długi czas i każdy procent ceny zaoszczędzony może być na cenę złota. Zwłaszcza kiedy zbliżają się wyprzedaże letnie i to, czego się nie wyda na sprzęt, można wydać na nowe gry, żeby go przetestować.

Źródło ilustracji wprowadzenia: USGamer.net.

Dziennikarz

Zajmuję się szeroko pojętą popkulturą - grami, komiksami, literaturą, w mniejszym stopniu serialami i filmami. Interesuje się szerokimi syntezami wykraczającymi poza jeden rodzaj dzieł kultury.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?