• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

 

Spis treści

Mało było w historii kina postaci tak rezolutnych jak Jean-Luc Godard. Gość nie tylko potrafił zaskoczyć przenikliwością swoich filmów godną górskiego, zimowego wietrzyska, ale również zmiażdżyć wszelką krytykę i malkontencję celną niczym strzała Kupidyna ripostą. I choć rzeczywiście moglibyśmy niemal każde jego słowo wyjąć z kontekstu, oprawić w ramkę i powiesić sobie na ścianie, to tym razem przyda nam się jedno stwierdzenie reżysera, które wcale nie jest tak często przytaczane. A szkoda, gdyż przemawia przez nie epokowa mądrość:

Film nigdy nie będzie dziełem sztuki, dopóki reżyser nie stanie się jego jedynym autorem.

Mądrością tą jest natomiast fakt, iż francuska Nowa Fala, której głównym przedstawicielem był Godard, praktycznie całkowicie przekabaciła system wartościowania autorstwa w dziedzinie sztuki zwanej potocznie filmem. Dziś to dla nas żaden fenomen mówić, że film należy do reżysera, jest jego dziełem, w jego kierunku należy kierować wszelkie pochwały lub obelgi dotyczące sukcesu bądź porażki produkcji. Jednak nie zawsze tak było. Przez te lekko ponad 100 lat autonomicznej egzystencji kina (świadomie wyłączyłem okres tzw. kina atrakcji, gdyż ciężko mówić o nim w kontekście walorów stricte artystycznych) wałkowaliśmy przeróżne koncepcje dotyczące autorstwa dzieła filmowego i za każdym razem istniała inna dominanta. Raz za autora uznawaliśmy więc producenta, innym razem scenarzystę, a nawet aktor mógł być w tych kategoriach rozpatrywany. Funkcja reżysera też gdzieś tam zawsze się przewijała, ale tak istotna pozycja, jaką posiada w obecnych czasach, zaczęła obowiązywać w publicznej świadomości dopiero po międzynarodowym tryumfie Nowej Fali, czyli tak w okolicach drugiej połowy lat 60. ubiegłego wieku. Czytaj: trochę już ta supremacja dyrygenta na planie filmowym trwa. W tym czasie zdążył on zatem spokojnie wykształcić całą paletę autorskich metod kreacji typu uskutecznianie oryginalnego stylu, stosowanie specyficznych zabiegów narracyjnych i/bądź stylistycznych, czy też poruszanie się w obrębie jednakowej lub zbliżonej semiotycznie tematyki. Ta artystyczna swoboda umożliwiła również na wykształcenie pewnego rodzaju eskapizmu i egzaltacji, które dla innych dziedzin sztuki były od wieków rzeczą naturalną. Filmy stały się zatem miejscem uzewnętrzniania autora, fabularyzowaną kryptoautobiografią. Dzięki nim reżyser zaczął opowiadać o sobie, o swoich trwogach, problemach i przemyśleniach odnośnie życia, sztuki i kina. Na tej zasadzie wyrosło przecież kino autorskie, a o takich arcydziełach niniejszego zjawiska jak 8 i pół Felliniego, Persona Bergmana, czy Nostalgia Tarkowskiego do dnia dzisiejszego opowiada się z wypiekami na twarzy.

NostalgiaNostalgia -film, w którym Tarkowski wznosi się na wyżyny poetyckości i opisuje swą tęsknotę za Rosją / fot. kadr z filmu Nostalgia

Zobacz również: Realizm filmowy, czyli jak film tworzy swoją własną rzeczywistość

Nie oznacza to jednak, że współcześni filmowcy zaprzestali tworzenia tak ambitnych celuloidowych autoportretów. Przykładem niech będzie chociażby David Lynch, który ze swojego powrotu Twin Peaks uczynił jedną wielką autobiografię, ciosaną niezrozumiałymi dla wielu hieroglifami. Można nawet rzec, że Lynch doszedł do takiego etapu autoświadomości, iż zaprzestał robienia filmów (i seriali) dla innych, a zaczął je robić tylko dla siebie samego. Taka sytuacja rodzi natomiast pewną konsternację wśród odbiorców, bo czy to jest rzeczywiście jakiś wyższy stan wtajemniczenia czy po prostu zwykły tupet i groteskowa autokreacja? W przypadku reżysera Mulholland Drive oraz Głowy do wycierania odpowiedź zapewne poznamy wraz z zakończeniem emisji trzeciego (lub pierwszego – zależy jak na to spojrzeć) sezonu Twin Peaks. Choć kto wie, czy będziemy w ogóle w stanie wyrokować na ten temat... Wyrok natomiast zapadł już dawno w kontekście dwóch innych petentów, którzy ośmielili się wypuścić na świat swoje potworki bez wnętrza. Mowa tu oczywiście o bohaterach zapowiedzianych pośrednio w tytule artykułu.

DesktopGaspar Noe i Nicolas Winding Refn / fot. kolaż własny

Gaspar Noe i Nicolas Winding Refn mają swoich zwolenników i przeciwników. Dzielą opinię publiczną równo na pół. Ta dychotomia dodatkowo nasiliła się po premierze ich ostatnich autorskich dzieł – odpowiednio Love oraz Neon Demon. Oba, choć stosują skrajnie odmienną wykładnię, zostały posądzone o te same grzechy – grzechy główne filmu. Bo choć oprawa audio-wizualna dumnie sytuuje się na filmowym Olimpie, to merytorycznie podobno wyżej stoi nawet amsterdamski zamtuz. Mówi się więc o ich braku wnętrza (co już zasygnalizowałem), aksjologicznej pustce, czy powierzchownym traktowaniu podjętego zagadnienia. Jednak gdyby tak na chwilę zapomnieć o uprzedzeniach i spojrzeć na te filmy przez filtr "autorskości", osobistości i personalności, to moglibyśmy wyciągnąć z nich całkiem sporo prywatnych tropów, które absolutnie zmieniają wydźwięk całości. Z miejsca przyznam, że dla mnie zarówno Love jak i Neon Demon to murowane dziewiątki w skali dziesięciostopniowej, dlatego bez obaw możecie traktować niniejszy tekst w kategoriach próby zrehabilitowania obu tych dzieł. Co nie zmienia natomiast faktu, że sposób ich czytania, który zaraz wam zaprezentuję, jest dostępny i przystępny dla każdego! Jak to powiedział kiedyś jeden z Jokerów: "all you need is a little push"...

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas

Multikino rodzina 1200x200

 


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.