Niezwykłe kina dookoła świata

Każdy kinoman uwielbia chodzić do kina. To prawda powszechnie znana. Są takie filmy, na które chodzimy po dwa, trzy, a nawet cztery razy, bo jesteśmy fanami jakiegoś uniwersum; bo jest tak dobry i nie możemy się doczekać, aż będzie dostępny w sieci i na DVD; bo zdajemy sobie sprawę, że oglądając go w telewizji, nie zobaczymy takiego efektu jak na sali kinowej. Chodzimy też do kina dla samej przyjemności bycia w nim. W pewnym momencie przejedzą się nam zwykłe seanse, 3D czy nawet 4DX, przestaną nas ekscytować także pokazy plenerowe czy kina samochodowe. Wtedy trzeba będzie rozejrzeć się za alternatywą, czymś, co pozwoli nam na zupełnie inne doznania. Spośród wszystkich kin na całym świecie istnieje kilka będących prawdziwą gratką dla każdej osoby kochającej oglądać filmy na wielkim ekranie.


Kina łóżkowe

budabed

Kina, w których można rozkoszować się filmem, leżąc wygodnie w łóżku. Przykładem może być Buda Bed Cinema w Budapeszcie, Otwarte w listopadzie 2014 posiada obecnie jedyną salę kinową w Europie składającą się wyłącznie z łóżek. Jest to również jedno z niewielu kin, w którym takie seanse odbywają się bez przerwy przez cały rok. Podobne sale kinowe działały przez krótki czas w Paryżu i Moskwie i były akcją reklamową łóżek IKEA. W Polsce również mamy okazję skorzystać z czegoś podobnego, kina łóżkowe są od lat jedną z atrakcji Transatlantyk Festival. Poza Europą takie kina możemy znaleźć w Indonezji (Blitz Megaplex Jakarta) i w Tajlandii (First Class Bed Cinema Bangkok).


Pillow Cinema

pillow hero 4
Atrakcja całkiem podobna do kin łóżkowych. Londyńskie kino, w którym cała podłoga wyłożona jest wielkimi poduchami. Kino działa wiosną, latem i wczesną jesienią, ponieważ filmy wyświetlane są pod gołym niebem. Jeśli uznamy, że i tak jest nam zimno, możemy dodatkowo poprosić o ciepły koc. W kinie wyświetlane są zarówno nowości, jak i filmowe klasyki.


Hot Tub Cinema

1 1
Siedzenie w gorącej kąpieli i oglądanie filmów to prawdziwa przyjemność, a robienie tego z przyjaciółmi, popcornem i to na dachu budynku to już prawdziwy luksus. Hot Tub Cinema to kino prowadzone przez firmę odpowiadającą za Pillow Cinema. Sieć kin działających w Wielkiej Brytanii, USA i na Ibizie. Niestety taka przyjemność kosztuje, i to całkiem sporo. Cena biletu to 35 funtów na osobę, a wynajęcie całej wanny to koszt 210 funtów. Podobnie jak w kinie poduszkowym, z atrakcji można korzystać jedynie w ciepłych miesiącach, a repertuar nie ogranicza się tylko do filmów granych aktualnie w multipleksach.


Kino na wodzie

Archipelago Cinema in Thailand by Buro Ole Scheeren Yellowtrace 05

Archipelago Cinema w Tajlandii to kino stworzone na potrzeby pierwszej edycji festiwalu Rocks Yao Noi. Ekran został umieszczony właśnie przed skałami Yao Noi, a publiczność dryfowała na wielkiej, podświetlanej tratwie. Co ciekawe, całe kino zbudowane jest z materiałów wtórnych. Obecnie ekran i fotele są zdemontowane, a reszta konstrukcji jest wykorzystywana przez dzieci z wyspy jako plac zabaw. Istnieje jednak szansa, że kolejne edycje festiwalu znów będą odbywać się na wodzie.


Seans na kółkach

5250978 orig
Wprawdzie nie można tego do końca nazwać kinem, ponieważ na raz film oglądać może jedynie osiem osób, ale mieszczące się w małej przyczepie campingowej Sol Cinema jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Reklamują się jako „najmniejsze kino w układzie słonecznym”, choć nazwę zawdzięczają czemuś zupełnie innemu. Jest to jedyne na świecie kino całkowicie zasilane światłem słonecznym. Kino na kółkach podróżuje po Południowej Walii i odwiedza kolejne festiwale i imprezy.


Sci-Fi Dine-In Theater

Sci Fi Dine In Theater 1
Każdy z nas zna kina samochodowe, czy to z doświadczenia, czy z amerykańskich filmów. Disney Hollywood Studios będące częścią Disneylandu niedaleko Orlando na Florydzie stworzyło restaurację połączoną z kinem, w którym możemy oglądać filmy, jednocześnie jedząc przy stoliku wbudowanym w stary samochód. Jak sama nazwa mówi, w „kinie” lecą jedynie stare filmy Science Fiction. Restauracja specjalizuje się w gigantycznych burgerach, stekach i żeberkach. Co prawda obiad jest stosunkowo niedrogi w porównaniu do cen w innych lokalach w parku, ale jednak trzeba w tym Disneylandzie być, a to już nie jest takie tanie. Mimo wszystko restauracja jest oblegana przez tłumy ludzi i jeśli chce się tam zjeść, a zwłaszcza w godzinach wieczornych, konieczna jest rezerwacja.


Kino „na schodkach”

16 stairway cinema by oh no sumo photo by simon devitt q7982
Stworzone przez grupę projektantów OH.NO.SUMO. kino letnie w Auckland, w Nowej Zelandii to projekt mający integrować mieszkańców miasta. Mieszczące się przy jednej z zatłoczonych głównych ulic, przy przystanku autobusowym kino wyświetla krótkometrażowe filmy, przyciągając do siebie ludzi czekających na autobus, osoby chcące przysiąść gdzieś na chwilę i tych, którzy po prostu chcą poznać nowych znajomych. Widzowie siadają na kamiennych schodkach, które dawniej były wejściem do wyłączonej z użytku części kamienicy, a ekran przymocowany jest do stelażu ukrytego pod markizą osłaniającą przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Głównym założeniem projektu było zachęcenie ludzi do wspólnego spędzania czasu, zamiast odizolowywania się i wpatrywania w smartfona. Kino działa jedynie późną wiosną i latem i jest zupełnie darmowe.


Najstarsze kino na świecie

uid 84a055b1c68aeb3a04671dba346eaf591499254265677 width 1373 play 0 pos 824 gs 0
Prawdopodobnie mało kto wie, że znajduje się ono w Polsce, a dokładnie w Szczecinie. Kino Pionier jest najstarszym działającym bez przerwy kinem na świecie. Oficjalnie funkcjonuje od 26 września 1909 roku, choć niedawno zostały odnalezione dokumenty potwierdzające, że pierwsze seanse odbyły się już w 1907. Przez lata wielokrotnie zmieniało nazwę. Od Weltkinotheater przez Odrę aż po Pioniera, która została nadana ponad pół wieku temu i została do dzisiaj. Kino posiada tylko dwie sale główną Historyczną, w której filmy wyświetlane są regularnie od ponad wieku, oraz Kiniarnię. Jest to połączenie kina i kawiarni, gdzie popijając kawę przy stoliku, możemy oglądać filmy nieme przy akompaniamencie pianina jeszcze starszego niż kino. W kinie organizowane są również ciekawe wydarzenia, podczas których możemy na przykład posłuchać najstarszych pracowników opowiadających o kilkudziesięciometrowych kolejkach do kasy, konikach przed kinem, czy nagłych samozapłonach taśmy filmowej. Bilety do takiego kina z duszą i z historią kosztują znacznie mniej niż w sieciówkach. W tygodniu kosztują 14 zł, a w weekendy niecałe 20.


Sail-In Cinema

20130821 C7379 PHOTO EN 30021
Z pozoru podobne do Archipelago Cinema, w rzeczywistości jest unikatową na skalę światową atrakcją. Przy plaży Sugar Beach obok portu w Toronto przycumowany jest gigantyczny dwustronny ekran. Filmy można oglądać zarówno z plaży, jak i z jednej z łódek zarezerwowanych jedynie dla portowego kina. Taki seanse odbywają się jedynie przez kilka dni w roku, dlatego ilość miejsc na łódkach jest ściśle ograniczona i bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Odgrodzona strefa na plaży mieszcząca ponad 10 000 osób otwierana jest trzy godziny przed każdym seansem i już po kilku chwilach jest cała wypełniona fanami wydarzenia. Akcja zachęca do oglądania filmów całymi rodzinami, dlatego każdy z emitowanych filmów nadaje się dla wszystkich grup wiekowych.


Secret Cinema

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=a7bouwv3YME

Na samym końcu listy niezwykłych kin pozycja najbardziej intrygująca. Kino, które jest wszędzie, a tak naprawdę nie ma. Nie można ot, tak sobie do niego pójść i obejrzeć film. Secret Cinema to pokazy filmowe organizowane w niesamowitych miejscach na całym świecie. Mimo tego, iż nie są nigdzie reklamowane i nigdy do końca nie wiadomo, gdzie kolejny z nich się odbędzie, w wydarzeniach biorą udział tysiące ludzi. Twórcy projektu postanowili zatrzeć granicę pomiędzy widzami a ekranem i stworzyli widowisko, podczas którego możemy znaleźć się w samym środku akcji. Wydarzenia miały swój początek w starych, opuszczonych budynkach w Londynie, a wraz ze wzrostem zainteresowania zaczęły odbywać się na całym świecie. W repertuarze znajdziemy najbardziej widowiskowe światowe produkcje, gdyż jak mówią organizatorzy, tak naprawdę liczy się show i to jak bierzesz w nim udział. W tym przypadku pochłania cię całkowicie i masz szansę stać się jednym z bohaterów filmu. Na seans można zapisać się przez stronę internetową Secret Cinema. Wystarczy podać swój e-mail i liczyć na to, że zostanie się wylosowanym spośród setek tysięcy chętnych. Ponadto do samego końca nie wiadomo, gdzie, kiedy, ani jaki film zostanie wyświetlony. Mimo to najbardziej liczne seanse Secret Cinema liczyły sobie ponad 100 000 osób.

Każde z tych miejsc to gratka zarówno dla fanów niezwykłych kinowych doświadczeń, jak i dla amatorów podróży, którzy znajdą się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. W takich kinach nawet filmy, które oglądaliśmy dziesiątki razy nie będą nużące. Jak się okazuje, nie zawsze trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby przeżyć coś niesamowitego. Nowe „nietypowe” kina otwierane są co chwilę, a ich twórcy prześcigają się w pomysłach jak urozmaicić nam seans. Kto wie, być może kiedyś zatęsknimy za zwykłymi pokazami filmowymi.

Ilustracja wprowadzenia: secretcinema.org

Miłośniczka Gwiezdnych Wojen i wszelkich filmów fantastycznych. Uwielbia wciągać się w nowe serie filmowe, ale praktycznie nigdy w seriale. Poza filmami tańczy i pisze własne powieści.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?