Kim jest Iron Man? Historia superbohatera #5

Witam Was w najnowszej odsłonie Genezy superbohatera! Ostatnio zajmowaliśmy się komiksową historią Black Panther, a dziś przyjrzymy się postaci, która w nadchodzącym filmie Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów stanie w szranki z samym Kapitanem Ameryką z powodu różnicy poglądów. Mowa tu oczywiście o Iron Manie! 

https://www.youtube.com/watch?v=gm5raWc8Ggg

Iron Man został stworzony przez Stana LeeJacka Kirby’egoDona Hecka i Larry’ego Liebera. Zadebiutował w #39 numerze komiksu Tales of Suspense w marcu 1963 roku. Stan Lee, po sukcesach wcześniej wykreowanych przez siebie superherosów takich jak Spider-Man, Hulk i Fantastyczna Czwórka wpadł na pomysł, aby tym razem stworzyć bohatera, którego wszyscy serdecznie znienawidzą. W latach sześćdziesiątych Tony Stark (zgodnie z zamysłem twórców) ucieleśniał wszystko, czym młodzież w ówczesnym czasie gardziła – miał związek z wojną i wojskiem, a przede wszystkim lobby wojskowo-przemysłowym, które dzięki wysokim wpływom z budżetu lub produkcji dysponowało ogromnymi możliwościami nacisku na władze, media i opinię publiczną. Stan Lee wraz z resztą autorów, kreując Tony’ego Starka, inspirował się największym playboyem tamtych czasów – Howardem Hughesem.

Zobacz również: Kim jest Black Panther? Geneza superbohatera #4

Tony Stark był synem Howarda i Marii Starków – właścicieli generującej kosmiczne przychody firmy Stark Industries. Już od najmłodszych lat interesował się wszystkim, co związane było z techniką, robotyką i nowoczesnymi technologiami. Od dziecka trudności sprawiało mu dogadywanie się z rówieśnikami. Gdy miał 15 lat, dostał się na MIT. Gdy w wieku 19 lat skończył studia z dwoma fakultetami, rozpoczął pracę w Stark Industries, ale zamiast używać swojego geniuszu, wolał skupić się na życiu playboya. 2 lata później zmuszony został, żeby stanąć na czele firmy swojego ojca, bo ten wraz z matką Tony’ego zginął w wypadku samochodowym, za którego spowodowanie, jak się później okazało, odpowiedzialna była konkurencyjna firma Roxxon. Prawą ręką Tony’ego w zarządzaniu Stark Industries została Virginia Pepper Pots, która miała za zadanie zajmować się wszystkim, co młody Stark mógł uznać za zbędny dla siebie ciężar, lub po prostu stratę czasu. 

W #39 numerze Tales of Suspense wraz z Tonym trafiamy do Wietnamu, gdzie przeprowadzał on na jednym z poligonów testy nowych technologiami, które miał potem dostarczyć wojsku. Podczas testu został ranny przez przypadkowe wejście na minę. Jeden z odłamków pochodzący z ładunku wybuchowego trafił go niebezpiecznie blisko serca. Nieprzytomnego Starka porwał jeden z ludzi Wong-Chu – lokalnego watażki pracującego dla Mandaryna. Gdy Wong-Chu dostał Tony’ego w swoje ręce, kazał mu stworzyć dla siebie broń i zagroził, że jeśli tego nie zrobi, będzie musiał umrzeć w męczarniach.

W pracy nad bronią miał mu pomóc niejaki Yinsen, ale że panowie dogadali się między sobą, udało im się domowymi sposobami stworzyć reaktor łukowy, który umieścili w klatce piersiowej Starka. Reaktor miał za zadanie powstrzymywać odłamek przed dotarciem do serca. Następnie zabrali się w tajemnicy za pracę nad pierwszą zbroją Iron Mana, której to potem Stark użył, aby uciec z niewoli. Podczas próby ucieczki Yinsen poświęcił się, aby odwrócić uwagę strażników. Dzięki temu Stark mógł uruchomić swoją zbroję i pokonać porywaczy.

Zobacz również: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – recenzja przedpremierowa! Prosto z europejskiej premiery w Londynie!

Podczas swojej długiej kariery Iron Man przeżył całą masę przygód. Zacznijmy od tej najważniejszej: wraz z Thorem, Wasp, Hulkiem i Ant-Manem pokonał Lokiego i założył drużynę Avengers. Co ciekawe, jest jedną z niewielu postaci, która była członkiem niemalże wszystkich wersji tego zespołu, takich jak np. Mighty Avengers, New Avengers czy też West Coast Avengers. Poza tym był członkiem Illuminati – grupy zrzeszającej najpotężniejsze i najbardziej wpływowe postacie w komiksowym uniwersum Marvela. Współpracował również z ekipą Strażników Galaktyki w pierwszym tomie tego tytułu z Marvel Now – Cosmic Avengers.

Przez lata Iron Man wielokrotnie tracił i odbudowywał swój majątek. Zdarzyło mu się nawet z tego powodu popaść w alkoholizm – zostało to dokładnie opisane w 9-zeszytowym story arc z roku 1979 pod tytułem Demon in a Bottle. Ta sytuacja doprowadziła do poważnych reperkusji – Tony zbankrutował i utracił swoją firmę na rzecz Obadiaha Stane’a. Rolę Iron Mana przejął wtedy jego wieloletni przyjaciel – James Rhodes, który później stał się sidekickiem Tony’ego i przyjął przydomek War Machine. Po pewnym czasie, gdy Tony’emu w końcu udało się powrócić do pełni formy, jego powrót był dość huczny. Stworzył nowszą i potężniejszą zbroję, która była w stanie oprzeć się Stane’owi (Iron Mongerowi) i jego poplecznikom – pancerz ten nosił nazwę Silver Centurion i służył Starkowi przy bardzo wielu okazjach.

Co działo się z Iron Manem podczas komiksowego Civil War? W tamtym czasie był przywódcą obozu prorejestracyjnego – tak gwoli ścisłości był on jednym z pierwszych superbohaterów, którzy ujawnili swoją sekretną tożsamość, z tą różnicą, że Stark, w przeciwieństwie do pozostałych, ujawnił ją na długo przed wybuchem wojny. Powodów, przez które poparł projekt rejestracji, było wiele – armia zaczęła monitorować jego działania, wojsko próbowało odtwarzać przeróżne rozwiązania technologiczne, bazując na jego projektach, a poczucie winy, które pogłębiała matka dziecka zmarłego podczas interwencji drużyny New Warriors w czasie ich reality show, przelało czarę goryczy. Po tym incydencie rząd przegłosował ustawę o rejestracji superbohaterów, co z kolei doprowadziło do podziału między nimi.

Zobacz również: Spider-Man: Homecoming – główny złoczyńca?

Komiksowy Civil War był dla Tony’ego niezwykle trudnym okresem. Na dobrą sprawę to przez niego rozpadł się związek Reeda Richardsa i Sue Storm. Był również odpowiedzialny za namówienie Petera Parkera (Spider-Man) do ujawnienia swojej prawdziwej tożsamości, co potem doprowadziło do śmierci bliskiej mu osoby, a to tylko dwa przykłady decyzji, które pociągnęły za sobą poważne dla wielu postaci konsekwencje. Ciężar decyzji Starka spadł na niego, gdy po raz pierwszy po skutecznym zamachu na życie Kapitana Ameryki (za który odpowiedzialni byli Crossbones i Red Skull) zobaczył jego ciało. Dopiero wtedy Stark uświadomił sobie, jak bardzo żałuje popełnionych błędów.

Skoro już przy zbrojach jesteśmy, każda z nich była kolejnym krokiem w ewolucji samej postaci. Na łamach dziesiątek komiksów Tony Stark posiadał ogromną liczbę pancerzy, a wszystkie były na na swój sposób wyjątkowy ze względu na zestaw posiadanych funkcji i wygląd. Wśród najważniejszych znalazły się wymieniony wcześniej Silver CenturionHulkbusterThorbusterBleeding Edge czy Extremis. Można powiedzieć, że Tony Stark posiadał zbroję na każdą okazję. W filmowej wersji Civil War pancerz Tony’ego jest bardzo zbliżony wyglądem do Bleeding Edge Armor. Ta zbroja, poza oczywiście umożliwieniem latania, zwiększeniem siły i wytrzymałości, powiększa również możliwości i tak już niezwykle rozwiniętego umysłu Starka. Pozwala również na kreowanie nowych typów broni, a także zapewnia 360-stopniowy kąt widzenia.

Zobacz również: Kim jest Spider-Man? Geneza superbohatera #3 

Na dziś to już wszystko. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi powiększyliście swoją wiedzę na temat Iron Mana, a jeśli jeszcze nie mieliście z nim styczności, to odpowiednio Was w tę postać wprowadził. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim czegoś więcej, zapraszam Was do obejrzenia mojego materiału na jego temat, który znajdziecie standardowo na początku tekstu!

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Możecie mnie kojarzyć z Youtube'a - prowadzę tam kanał Radioactive TV, na którym znajdziecie moją autorską serię "Ogarniając Universum". W filmach wchodzących w skład tej serii opowiadam o najróżniejszych zagadnieniach (od postaci po wydarzenia) z Waszych ulubionych fantastycznych uniwersów takich jak "Star Wars", "Marvel", czy "DC Comics". Poza tym studiuję anglistykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?