Kim jest Helena Bonham Carter? Infiltracja #56

1. Skąd wzięła się przyszła Bellatrix Lestrange?

Helena Bonham Carter urodziła się 26 maja 1966 roku w rodzinie znanych polityków i bankierów jako trzecie dziecko psychoterapeutki Eleny Propper de Callejón oraz Raymonda Bnnham Cartera, wysokiego urzędnika w banku kupieckim. Jest ona prawnuczką byłego Premiera Wielkiej Brytanii, Herberta H. Asquitha, a jej arystokratyczne drzewo rodzinne pełne jest baronów, dyplomatów. Znajdziemy w nim także Anthonego Aquitha – reżysera Pigmalionu oraz Bądźmy poważni na serio. Pomimo tak niebywałego pochodzenia, pokaźnego majątku, życie w domu aktorki nie było tak usłane różami, jakby się nam zdawało. Kiedy Helena miała pięć lat, jej matka doznała poważnego załamania nerwowego i doszła do siebie dopiero 3 lata później. Po 5 latach u ojca Bonham Carter zdiagnozowano nerwiaka nerwu słuchowego. W wyniku komplikacji podczas operacji usuwania guza dostał wylewu, przez co do końca życia sparaliżowany mężczyzna musiał się przemieszczać na wózku inwalidzkim.

Młoda Helena

2. Pierwsza rola?

Pomimo rodzinnych tragedii, Helena nie przestała rozwijać swych aktorskich pasji. Kiedy w 1979 roku w wieku trzynastu lat zdobyła drugie miejsce w narodowym konkursie poetyckim, przeznaczyła wygraną na umieszczenie swojej fotografii w katalogu nowych aktorskich twarzy. Wkrótce znalazła swojego pierwszego agenta i gdy miała 15 lat zadebiutowała w  reklamie sprzętu hi-fi oraz wystąpiła w telewizyjnym filmie A Pattern of Roses. Debiut na wielkim ekranie był już kwestią czasu. Popularność przyniosły jej role w filmach Lady Jane oraz Pokój z widokiem, którymi zachwyciła zarówno widzów, jak i krytyków. Ci ostatni zapowiadali jej świetlaną przyszłość.

Pierwsze role bonham carter

3. Przełom w karierze?

W drugiej połowie lat 80. i na początku 90., kariera Heleny Bonham Carter nabrała wyraźnego rozpędu. Można ją było zobaczyć w kolejnych, po Pokoju z widokiem, filmach duetu Merchant – Ivory: Maurice, Tam, gdzie nie chadzają anioły oraz Powrót do Howard’s End. Duży sukces odniosła wcielając się w Ofelię u boku Mela Gibsona w ekranizacji szekspirowskiego Hamleta. Helena nie przestawała zaskakiwać widowni. Jednym z najważniejszych punktów jej historii jest z całą pewnością niesamowity występ jako intrygantka Kate Croy w filmie Miłość i Śmierć w Wenecji, który był wysoce chwalony na całym świecie i przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara w 1998 roku. Później towarzyszyła Edwardowi Nortonowi i Bradowi Pittowi w świetnym thrillerze psychologicznym Davida Finchera – Podziemny Krąg. Na przełomie lat 90. i początku nowego tysiąclecia kariera Bonham Carter weszła w kolejną fazę. Z utalentowanej aktorki stała się także przykuwającą uwagę gwiazdą. Widzowie i krytycy byli oczarowani jej delikatnym pięknem. Wystąpiła wtedy w Na żywo z Bagdadu, Sztuce Latania, a także w Jej wysokość Afrodyta Woody’ego Allena. W 2001 po raz pierwszy zagrała w filmie Tima Burtona, co stało się początkiem ich długoletniego związku. Później wystąpiła w kolejnych obrazach ekscentrycznego reżysera, a zarazem jej partnera: Duża Ryba, Charlie i fabryka czekolady, Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street, Alicja w krainie Czarów oraz Mroczne Cienie. Dała się także poznać światu jako szalona śmierciożerczyni Bellatrix Lestrange w serii filmów o Harrym Potterze.  W 2010 roku otrzymała kolejną nominację do nagrody Akademii, tym razem za rolę królowej Elżbiety w Jak zostać królem. Statuetkę wzięła jej jednak sprzed nosa Melisa Leo.

Jak zostać królem

4. Największa zawodowa wpadka?

Jak widać Helena Bonham Carter odważnie dobiera swoje role. W każdej spisuje się bardzo dobrze i nigdy nie schodzi poniżej swojego poziomu. To tylko świadczy o jej niesamowitym kunszcie aktorskim.

Harry potter

5. Za co kochamy Helenę Bonham Carter?

Helena Bonham Carter w młodości uchodziła za jedną z najpiękniejszych aktorek pochodzących z Wielkiej Brytanii. W związku z rozpoczęciem kariery w dość młodym jak na tamte czasy wieku, otrzymała przydomek „Angielska róża”. Patrząc na jej emploi, wydaje się, że Helena jest wręcz stworzona do kostiumowych kreacji. Mimo to, ciężko w jej przypadku mówić o zaszufladkowaniu. Pokazywała się z dobrej strony także w filmach osadzonych we współczesnych czasach. Stąd zostaje także nazywana „królową gorsetów”. Często sama przyznaje, że dobrze się także czuje w jak najbardziej ekstrawaganckich wcieleniach. Jej współpraca z byłym partnerem to z resztą potwierdza. Często jednak w dziełach Burtona jej wizerunek ulega oszpeceniu. Weźmy na przykład jej kreację w Alicji w Krainie Czarów – trudno się nie zgodzić, że jako Królowa Kier nie wygląda urodziwie  Samej aktorce to jednak nie przeszkadza. Mówi, że w takich rolach czuje się bardziej sexy, niż kiedykolwiek. Cechą charakterystyczną aktorki jest także specyficzny sposób ubierania się opisywany jako „sfatygowany szyk”. Pomimo jej kontrowersyjnego stylu Vanity Fair uznało ją w 2010 za jedną z najlepiej ubierających się kobiet. Niespełna 50-letnia Bonham Carter jest zadowolona, kiedy proponowane są jej role matek bądź babć, co pozwala jej prezentować bogatszą gamę umiejętności. Z biegiem lat, jej popisy aktorskie coraz bardziej ją satysfakcjonują.

Alicja

6. Życie rodzinne?

W latach 2001-2014 Helena była w związku z wcześniej wspominanym Timem Burtonem. Co ciekawe, para żyła w dwóch przyległych domach w Londynie. Mają razem dwójkę dzieci: syna Billy’ego Raymonda oraz córkę Nell Burton. Pomimo nalegań dzieci, nie myśleli nigdy o wzięciu ślubu. Co by nie mówić aktorka i reżyser świetnie do siebie pasowali i uzupełniali się. Rozstali się jednakże w 2014 roku oficjalnie w przyjaznych warunkach, choć plotki mówią, że powodem ich rozstania była zdrada Burtona ze swoją asystentką.

Rodzina

7 Ciekawostki:

  • Mówi biegle po francusku.
  • Jej matka psychoterapeutka często pomaga jej przy kreowania profili psychologicznych postaci.
  • Jest bliską przyjaciółką Johnego Deppa.
  • Scena walki między Bellatrix, a granym przez Garego Oldmana Syriuszem, została wycięta z finalnej wersji Zakonu Feniksa. Aktorka ćwiczyła ją 3 tygodnie.
  • W czasie przygotowywań do roli Pani Lovett w filmie Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street brała lekcje śpiewu i uczyła się piec.
  • Pierwotnie w filmie Terminator: Ocalenie miała pojawić się jako cyborg. Po wycieku scenariusza do sieci, jej postać musiała zostać zmieniona,
  • Lubi straszyc dzieci, które w rzeczywistości biorą ją za Bellatrix Lestrange.
  • Odrzuciła rolę Bess w Przełamując falę z powodu erotycznych treści. Rola trafiła do Emily Watson.
  • W 2011 roku otrzymała insygnia Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.

Źródło ilustracji wprowadzenia: wallpapersboom.net

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: d.dudek@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?