Kim jest Kid Flash? Historia superbohatera #15

Każdy superbohater potrzebuje pomocnika. Zwykle herosi ograniczają się do jednego, lecz nie jest to regułą – wystarczy spojrzeć na Batmana i jego zgraję Robinów. Flash także miał swojego pomocnika, którym się dziś zajmiemy. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się pierwszemu Kid Flashowi – Wally’emu Westowi!

2

 Zobacz również: Prochowce i wiedźmy, czyli historia Justice League Dark!


Najważniejsze informacje:

Pierwsze pojawienie się na kartach komiksu:

The Flash #110 (styczeń 1960)

Prawdziwe imię i nazwisko:

Wallace Rudolph West

Moce:

Wally, jako jedyny ze wszystkich speedsterów pobiera moc z samego źródła speedforce (a nie jak inni są tylko do niej podłączeni) i nie może być od niego odcięty. Jest dzięki temu najszybszy ze wszystkich sprinterów. Z Westem konkurować może jedynie jego mentor. To znaczy, że jest nadludzko szybki w biegu, myśleniu i reagowaniu, co pozwala mu na podróże w czasie oraz między wymiarami a także posiada umiejętność szybkiej regeneracji zdrowia a on sam starzeje się wolniej.

Kostium:

Zwykle posiadał on strój Flasha z odwróconymi kolorami, jednak po resetach New 52 i wydarzeniach Rebirth, mogliśmy go zobaczyć w srebrnym i czerwonym stroju.

Sojusznicy:

Barry Allen, Jay Garrick, Jesse Quick, Iris West, Linda Park

Wrogowie:

Zoom, Dr. Light, Black Flash, Captain Cold, Cobalt Blue, Heat Wave,

Siedziba:

Brak

Najlepsze komiksy:

-The Flash: Blood Will Run

-The Flash: Born to Run

-The Flash: Wonderland

-Flash: Terminal Velocity

Filmy i seriale z jej udziałem:

-Serial animowany Justice League (2001)

-Serial animowany Justice League Unlimited (2004)

-Serial animowany Batman: The Brave and The Bold (2008)

-Serial animowany Young Justice (2011)

-Serial The Flash (2014)

Na następnej stronie geneza superbohatera!


Wally West urodził się w Blue Valley, w stanie Nebraska. Od czasów dzieciństwa jego idolem był Flash, co nie podobało się jego rodzicom – sądzili, że obsesja na punkcie szkarłatnego sprintera źle wpłynie na jego młody umysł, także robili co w ich mocy, by tę obsesję przytłumić. Ojciec zmusił go do pracy w tym samym miejscu, co on sam, co nie spodobało się Wally’emu. Jednego dnia, podczas spotkania rodzinnego, tajemniczy mężczyzna powiedział mu, aby nie poddawał się i żeby spełnił swoje marzenia. Pewnego lata, mając 10 lat, Wally odwiedził Central City i zamieszkał u swojej cioci, Iris West, która w tym czasie spotykała się z niejakim Barrym Allenem. Pewnego dnia Allen przedstawił Wally’ego Flashowi, co było spełnieniem marzeń dzieciaka. Flash rozmawiał z Westem w laboratorium Allena, pełnym tych samych chemikaliów, które dały moce bohaterowi. W pewnym momencie zbiegiem okoliczności w Wally’ego uderzyła błyskawica, a on nawiązał bardzo bliski kontakt z najróżniejszymi substancjami chemicznymi, co dało mu takie same moce, jakie miał Flash. Barry powiedział mu, żeby zachował te umiejętności w sekrecie, a potem dał mu strój i zaczął uczyć go, jak wykorzystywać superszybkość. Rok później, Flash wyznał Westowi swoją tożsamość, co zdziwiło go, albowiem uważał on Barry’ego za nudziarza. 

3

 Zobacz również: Kim jest Black Manta? Historia Superzłoczyńcy #16

Po kryzysie na nieskończonych ziemiach, podczas którego Allen oddał swoje życie, aby uratować wszechświat, Wally wziął strój Barry’ego i ogłosił się nowym Flashem, przynajmniej dopóki oryginalny szkarłatny sprinter nie powróci. Niestety, większość herosów nie zgadzało się na taki rozwój wydarzeń, sądząc, że Wally nie zdoła zastąpić Allena. Zatem Green Lantern przejął obowiązki ochrony Central City. Trwało to tydzień, gdy podczas walki z Doctor Alchemy Wally wykazał się niezwykłymi umiejętnościami, w wyniku czego West został zaakceptowany jako następca Barry’ego.

Wally przeprowadził się do Keystone City, gdzie zaczął spotykać się z jego przyszłą żoną – Lindą Park. Następnie okazało się, że Barry Allen powrócił z żywych, jednak Wally był bardzo sceptyczny wobec jego rezurekcji, gdyż Allen zachowywał się dziwnie. Okazało się, że to Reverse Flash podszywał się pod szkarłatnego sprintera. Z pomocą Maxa Mercury’ego i Johnny’ego Quicka, Zoom został pokonany.

4

 Zobacz również: Kim jest Jason Todd? Historia antybohatera #3

Podczas wydarzeń Zero Hour, Wally został cofnięty w czasie, jako konsekwencja jednej z misji z Rip Hunterem. Znalazł się na spotkaniu rodzinnym z przeszłości, gdzie spotkał młodego Wally’ego, którego później zmotywował do pogoni za marzeniami. Podczas swojej podrózy w czasie, Wally ujrzał wizję, w której jego żona Linda jest w sytuacji zagrożenia życia, a on sam ginie. W wyniku próby zapobiegnięcia takiemu rozwojowi wydarzeń, Wally zamienił się w czystą energię. Po jakimś czasie zdołał przeniknąć do Speed Force, skąd udało mu się powrócić do jego ciała. Ta przygoda ze Speed Force dała mu nowe umiejętności, np. dawanie obiektom lub ludziom tymczasową superszybkość.

5

 Zobacz również: Kim jest Wonder Woman? Historia superbohatera #14

Wally i Jay usłyszawszy, że Orion został zamordowany, odnaleźli kryjówkę tajnej organizacji superzłoczyńców. W kryjówce stało krzesło Metrona. Wysnuli oni wnioski, że kula, która zabiła Oriona, została wystrzelona i podróżowała w czasie, a to krzesło zachowało się jak portal. Nagle całe pomieszczenie wypełniło się światłem i na krześle pojawił się sam Barry Allen. Barry, Wally i Jay cofnęli się w czasie i gonili kulę zmierzającą w kierunku Oriona, będąc jednocześnie ściganymi przez Black Racera. Jednak nie zdołali go ocalić – Orion został zabity, a Wally i Barry wylądowali w przyszłości zawładniętej przez Złych Bogów, wykorzystujących równanie Anti-Life. Poszli oni do domu Iris West, lecz okazało się, że ona także została zawładnięta tym równaniem. Po uwolnieniu jej, duet sprinterów zaczął myśleć nad planem powstrzymania Darkseida, który rządzi światem. Następnie zaczęli biec ku Darkseidowi, ścigani przez Black Racera. Zaczął on ich doganiać gdy jednocześnie znaleźli swojego wroga, walczącego w danym momencie z Supermanem. Barry i Wally wbiegli w Darkseida, przenikając przez niego, co spowodowało zderzenie się Black Racera z okrutnym dyktatorem, raniąc obie postaci. Gdy wrogowie  zostali pokonani, nastał czas, aby celebrować powrót Allena, urządzając parady i przyjęcia. Sielanka nie trwała długo, albowiem w pewnym momencie Barry na oczach Wally’ego zamienił się w Black Flasha. Allen został uwięziony w maszynie mającej pozbawić go mocy i na pomoc została wezwana Liga Sprawiedliwości. Jednak gdy jego nowe moce sprawiły, że Iris omal nie zginęła, Hal Jordan zabrał Barry’ego daleko stamtąd. Później okazało się, że Barry wbiegł do speedforce, by chronić bliskie mu osoby. Jednak Wally się nie poddał. Także postanowił tam wbiec aby uratować swojego mentora. Po długiej i niebezpiecznej wędrówce wewnątrz Speed Force, West w końcu odnalazł Allena. Okazało się, że za wszystkim stał Eobard Thawne. Gdy uciekli ze Speed Force, znaleźli się w środku walki Reverse Flasha z Jayem i Bartem Allenem. Wkrótce do walki przyłączyła się Jesse Quick. W tym momencie Thawne uciekł z pola bitwy, zabierając ze sobą Allena, ale dogonił ich także Wally. Eobard przegrał i został siłą przeniesiony do jego czasów.

6

 Zobacz również: Speedforce i błyskawice, czyli historia speedsterów DC Comics

Była to mocno skrócona wersja historii pomocnika, a później następcy Barry’ego Allena, jednak są to najważniejsze jej fragmenty, jej resztę znajdziecie oczywiście na kartach komiksów. Ciekawym faktem jest to, że West przez dużą część komiksowej historii przewyższał popularnością Allena, który był martwy ok. 20 lat! Tutaj pozostaje mi tylko przypomnieć, że serial The Flash powraca już 4 października!

Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

 

Stały współpracownik

Fan komiksów, gier, filmów i seriali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?