Wspomnienie artystów filmowych zmarłych w 2016 roku

Rok 2016 okazał się wyjątkowo przykry dla znanych twórców kina światowego. Wiadomości o śmierci niektórych z nich docierały do nas z mediów w zastraszającej częstotliwości. W Dniu Zadusznym warto zatrzymać się na chwilę, by wspomnieć tych, którzy zostawili znaczący ślad w kinematografii. Przedstawiamy Wam sylwetki poszczególnych artystów, jednak pamięć po nich wszystkich zostanie na długo.


 Halina Skoczyńska (ur. 2 lipca 1953 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zm. 17 maja 2016 w Warszawie)

polska aktorka filmowa i teatralna. Związana między innymi z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu. Wystąpiła w filmach takich jak: Popielec, Wolny sztrzelecIda czy Pitbull. Wystąpiła także w serialach: Rodzinka.pl, Na dobre i na złe. W 2006 roku została odznaczona Medalem Gloria Artis jako Zasłużona Kulturze 2006.

hskoczyńska


 George Harris Kennedy (ur. 18 lutego 1925 w Nowym Jorku, zm. 28 lutego 2016 w Middleton)

amerykański aktor, laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Nieugięty Luke.Znany także z filmów: Naga broń, Parszywa Dwunastka. Debiutował w latach sześćdziesiątych rolą epizodyczną w Spartakusie. Zagrał w ponad stu rolach filmowych oraz kilkudziesięciu serialach telewizyjnych.

gkennedy


 Andrzej Kopiczyński (ur. 15 kwietnia 1934w Międzyrzecu Podlaskim, zm. 13 października 2016 w Warszawie)

polski aktor filmowy i teatralny. Najbardziej znany z tytułowej roli w serialu Czterdziestolatek.
Zagrał także w Ogniem i mieczem
z 1999 roku, w Świętej Wojnie oraz w  Pułapce. Dubbingował także Smithee w filmie Garfield 2.

akopiczyński


 Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926w Suwałkach, zm. 9 października 2016 w Warszawie)

Wielki polski reżyser filmowy i teatralny. Związany między innymi z kinem moralnego niepokoju oraz polską szkołą filmową. Otrzymał liczne ordery i odznaczenia w tym Order Orła Białego. Uhonorowany Nagrodą Akademii Filmowej w 2000 roku za całokształt twórczości. Autor wybitnych dzieł filmowych takich jak Popiół i diament, Człowiek z żelaza, Ziemia obiecana, czy Kanał.

 awajda


 Gene Wilder (Jerome Silberman) (ur. 11 czerwca 1933w Milwaukee, zm. 29 sierpnia 2016w Stamford)

Amerykański aktor komediowy, scenarzysta i reżyser. Sławę przyniosła mu niezapomniana rola Willy’ego Wonki (Willy Wonka i fabryka czekolady) z 1971 roku. Zagrał także w Bonny i Clyde, Młody Frankenstein, Producenci (co przyniosło mu nominację do Oscara za drugoplanową rolę). Zdobył nagrodę Emmy w 2003 roku.

genewilder2


 Zdenek Smetana (ur. 26 lipca1925w Pradze, zm. 25 lutego 2016 w Pradze)

Czeski reżyser, scenarzysta, producent i animator. Autor bajek takich jak Żwirek i MuchomorekWodnik Szuwarek. Między innymi otrzymał nagrodę BAFTA oraz Złotego Niedźwiedzia.

zsmetana


 Alan Rickman (ur. 21 lutego 1946w Londynie, zm. 14 stycznia 2016 w Londynie)

Brytyjski aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Znany między innymi z serii filmów o Harrym Potterze. Zagrał w Szklanej Pułapce, Robin Hoodzie: Księciu Złodziei, a także w Dogmie. Otrzymał wiele nagród filmowych w tym BAFTA oraz Złoty Glob.

 a rickman2


 Andrzej Żuławski (ur. 22 listopada1940we Lwowie, zm. 17 lutego 2016w Warszawie)

Wyjątkowy polski aktor, reżyser, scenarzysta i pisarz. Spokrewniony z Jerzym Żuławskim, autorem trylogii księżycowej na podstawie której reżyser nakręcił jedno z najważniejszych swoich dzieł Na srebrnym globie. Nakręcił także Diabła oraz Narwaną miłość z Sophie Marcceau.

ażuławski 


Ettore Scola (ur. 10 maja 1931w Trevico, zm. 19 stycznia 2016 w Rzymie)

Włoski reżyser oraz scenarzysta filmowy. W 1964 roku wyreżyserował swój pierwszy film Porozmawiajmy o kobietach. Otrzymał Złotą Palmę za film Odrażający, brudni i źli.

escola


Jan Nemec (ur. 12 lipca 1936 w Pradze, zm. 18 marca 2016 w Pradze)

Czeski reżyser i scenarzysta filmowy. Jego debiutem filmowym były Diamenty nocy z 1964 roku. Jeden z twórców nowej fali kina Czechosłowackiego. Współpracował z reżyserami takimi jak: Jiri Menzel, Vera Chytilova. Otrzymał Czeskiego Lwa za całokształt twórczości filmowej w 2005 roku.

 jnemec


Michael Cimino (ur. 3 lutego 1939 w Nowym Jorku; zm. 2 lipca 2016 w Los Angeles)

Amerykański reżyser i scenarzysta. Otrzymał Oscara za film Łowca jeleni. Wyreżyserował także Rok smoka  oraz Dogonić Słońce.

mciminoo 


 Gloria deHaven (ur. 23 lipca 1925 w Los Angeles, zm. 30 lipca 2016 w Las Vegas)

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zadebiutowała w wieku jedenastu lat w flimie Charliego Chaplina Dzisiejsze czasy. Na stałe związana była z wytwórnią MGM. Wystąpiła także w Letnich Wakacjach oraz Dwulicowej kobiecie.

 gloriadehaven


David Bowie (David Robert Jones) (ur. 8 stycznia 1947 w Londynie, zm. 10 stycznia 2016 w Nowym Jorku)

To nie tylko brytyjski muzyk, ale także aktor. Zadebiutował w filmie Człowiek, który spadł na ziemię z 1976 roku. Zagrał rolę epizodyczną w filmie grupy Monty Python Żółtobrody.
Wystąpił także w filmie Martina Scorsese Ostatnie kuszenie Chrystusa.

dbowie 


Michel Galabru (ur. 27 października 1922 w Safi, zm. 4 stycznia 2016 w Paryżu)

Francuski reżyser, scenarzysta i aktor komediowy. Znany jako komendant policji z filmu Żandarm z Saint-Tropez na planie którego poznał i zaprzyjaźnił się z Louisem de Funesem.

 galabru


 Andrzej Kondratiuk (ur. 20 lipca 1936 w Pińsku, zm. 22 czerwca 2016 w Warszawie)

Polski reżyser, operator i scenarzysta. Ważny twórca na arenie polskiego kina, znany między innymi z Hydrozagadki, Wrzecion czasu, czy etiudy Chciałbym się ogolić.

kondratiuk 


Andrzej Kotkowski (ur. 17 lutego 1940 we Lwowie, zm. 15 stycznia 2016 w Warszawie)

Polski reżyser i scenarzysta. Jego debiutem był film telewizyjny Żółw z 1973 roku. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą: Obywatel Piszczyk,  Olimpiada ’40. Był częstym współpracownikiem Andrzeja Wajdy.

 akotkowski


 Marian Kociniak (ur. 11 stycznia 1936 w Warszawie, zm. 17 marca 2016 w Warszawie)

Polski aktor filmowy i teatralny. Zagrał w czterdziestu produkcjach filmowych, a swojego głosu użyczył dubbingując w dziewięciu filmach. Popularność przyniosła mu rola Franka Dolasa w filmowej komedii Jak rozpętałem drugą wojnę światową. W serialu Janosik wcielił się w postać Murgrabiego. Odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej.

 0004Z0G89J0BNBND C322 F4


Krzysztof Ptak (ur. 3 kwietnia 1954 w Sulejowie, zm. 19 sierpnia 2016)

Wybitny polski operator filmowy. Rozpoczął karierę jako operator filmów dokumentalnych.
Słynie ze zdjęć do filmów takich jak: Papusza, Jasminum, Mój Nikifor. Został nagrodzony Polską Nagrodą Filmową za Historię kina w Popielawach.

kptak

 

Stały współpracownik

Studentka kulturoznawstwa, organizatorka festiwali filmowych i muzycznych, fanka Johna Cassavetesa i miłośniczka progresywnego rocka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?