Kim jest Constantine? Historia antybohatera #4

Nazywam się John Constantine. To ja wychodzę z cieni, arogancki i w prochowcu. Wypędze twoje demony, kopne je w klejnoty i splunę, gdy upadną. Otrzepię się, uśmiechnę i zadrwię. Kroczę samotną ścieżką, bo bądźmy szczerzy, nikt by nie chciał jej ze mną dzielić.

Constantine

 Zobacz również: Kim jest Wong? Historia superbohatera #21


Najważniejsze informacje:

Pierwsze pojawienie się na kartach komiksu:

The Saga of the Swamp Thing #37 (1985)

Prawdziwe imię i nazwisko:

John Constantine

Moce:

W walce Constantine opiera się głównie na szybkim myśleniu, wiedzy o okultyzmie, manipulacji i znajomościach. Rzadko jednak używa magii, jednak gdy dochodzi do takiej potrzeby, John jest wyposażony w doświadczenie z zaklęciami, rytuałami, przekleństwami (tymi magicznymi, nie ,,podwórkową łaciną”), okazjonalnie też podróżował w czasie. Zna wszelkie zaklęcia atakujące,  ochraniające, wypędzające i oszukujące. Jego krew po przygodzie z demonem Nergalem zyskała właściwości uleczające i wpływające na starzenie się.

Kostium:

Biała koszula z krawatem, czarne spodnie i wytarty prochowiec.

Sojusznicy:

Chas Chandler, Zatanna, Deadman, Madame Xanadu, Papa Midnite, Swamp Thing, Zed

Wrogowie:

Belzebub, Demon John, First of the Fallen, King of the Vampires, Nergal, Papa Midnite, Golden Boy

Siedziba:

House of Mystery

Najlepsze komiksy:

Hellblazer: Hold Me

-Hellblazer: Ashes and Dust

-Hellblazer: Dangerous Habits

-Hellblazer: Haunted

-Justice League Dark Vol 1

-Constantine Vol 1: The Spark and the Flame

Filmy i seriale z jego udziałem:

-Film Constantine (2005)

Serial Constantine (2014)

Arrow (2012, John pojawił się w 2015)

Film animowany Justice Legaue Dark (2016)

 Na następnej stronie geneza antybohatera!


 Historia Constantine’a

Urodzony w Liverpoolu 10 Maja 1953 roku, John nie miał przyjemnego dzieciństwa. Jego matka zmarła przy porodzie, a on sam jeszcze w jej łonie udusił swojego brata bliźniaka. Te komplikacje były spowodowane próbami aborcji, na którą naciskał ojciec Johna- Thomas. Nie mogąc zaakceptować konsekwencji swoich działań, Thomas obwiniał Johna za te wydarzenia. John pochodzi z rodu zwanego ,,Szydzącymi Magikami’’, z którego pochodzą legendarni magowie, zdolni oszukiwać bogów. Te geny nie zostały więc zmarnowane, albowiem John szybko uczy się tajników czarnej magii, czego najpierw używa do schowania swojej dziecięcej niewinności i wrażliwości w pudełku, aby mógł zapomnieć o przykrym dzieciństwie. Jako nastolatek Constantine ucieka z domu do Londynu i wprowadza się do mieszkania razem ze współlokatorem Francisem ,,Chasem’’ Chandlerem, który potem stanie się jego partnerem i najlepszym przyjacielem. W latach 70, John angażuje się w okultystyczne sekty w   Londynie, oraz zakłada punk rockową kapelę, zwaną Mucous Membrane, a w jej skład wchodzi on, Chandler, Beano i Gary Lester. Razem z zespołem odwiedzają klub Casa Nova w Newcastle, gdzie odnajdują pozostałości po próbie wypędzenia demona z ciała dziewczynki o imieniu Astra. Nierozważny John namówił grupę, aby dokończyć egzorcyzm. Plan zakładał przyzwanie innego demona i walkę miedzy dwoma upadłymi. Koncepcja ta częściowo się powiodła. Częściowo, albowiem drugi demon pokonał poprzedniego, lecz wyrwał się spod kontroli Constantine’a, sterroryzował niedoszłych egzorcystów i skazał dziewczynkę na wieczne potępienie. Po tym wypadku John przeżył załamanie nerwowe i trafił do szpitala dla chorych psychicznie Ravenscar. 

Constantine

Zobacz również: Kim jest Doktor Strange? Historia superbohatera #19

Stamtąd wydostali go londyńscy gangsterzy, którzy chcieli zmusić go do rezurekcji zmarłego syna ich szefa. Constantine zebrał ponownie ekipę i pomógł przestępcom. Lata później, Johnowi udało się namówić tę samą ekipę do śledztwa dotyczącego kultu Brujeria. Ponownie jednak przez głupotę Johna, wszystko kończy się katastrofalnie, i większość osób z jego grupy zginęło, oprócz Johna i Chasa. Zmarli bliscy Johna później pojawiali się w formie cichych duchów, obserwujących jego poczynania. W wieku trzydziestu lat, u Johna zdiagnozowany zostaje nowotwór płuc, lecz w tym samym czasie pomagał on przyjacielowi, który zaprzedał swoją duszę pierwszemu upadłemu, najpotężniejszemu władcy piekieł. Constantine sprawił, że wypił on wodę święconą, w rezultacie demon został zmuszony do ucieczki i zaniechania odebrania duszy. Władca piekieł poprzysiągł zemstę na Johnie poprzez zapewnienie mu niesłychanych katuszy po jego śmierci, która mogła nadejść szybko ze względu na postępującego raka płuc. Jednak John jak zwykle miał plan, a on zakładał sprzedanie swojej własnej duszy dwóm innym władcom piekieł, co po jego śmierci doprowadziłoby do wojny o jego duszę, którą w ostateczności musiałby zabrać sam Bóg. Spierające się demony były zbyt dumne i aroganckie, aby doprowadzić do jakiejkolwiek współpracy, więc były zmuszone do wyleczenia Johna z raka.

Constantine miał wiele innych przygód, wszystkie były wypełnione jego specyficznym poczuciem humoru i sarkazmem. Udało mu się uwolnić Astrę i wszystkie dzieci w piekle, jednak przez to First of the Fallen powrócił do władzy, a także wszystkie złe cechy Johna zostały utożsamione w postaci nazywanej Demon Constantine, co oznaczało, że oryginalny John nie mógł trafić do piekła. John jednak chciał swoje cechy z powrotem, jednocześnie unikając potępnienia, więc umówił się na spotkanie ze stwórcą. Ostrzega go, że jeśli jego dusza trafi do piekła, z łatwością przejąłby władzę i wypuściłby demony, jednocześnie zamknąłby bramy piekła, nie pozwalając potępionym na odsiedzenie swojego wyroku. Bóg, znając umiejętności tego aroganckiego śmiertelnika, zgodził się na to.

5

 Zobacz również: Kim jest Enchantress? Historia antybohatera #2

Constantine wrócił do Anglii w 2003 roku, aby odnowić kontakt z jego siostrą, która myślała że jest martwy. Na miejscu zaczął angażować się w tamtejszą magiczną wojnę. Zorganizował nawet kontratak na kreaturę zwaną Shadow Dog, ponieważ był przekonany że to ona przyniosła na ten teren śmierć i szaleństwo. Okazało się jednak, że była ona przeciwnikiem prawdziwego wroga – the Beast, który manipulował Johna w celu zdobycia dostępu do ludzkości. Rezultatem było masowe polowanie na każdego człowieka, który poznał Constantine’a, od przyjaciół i wrogów, po ludzi, którzy rozmawiali z nim przez chwilę. Wśród tych osób była oczywiście jego siostra. Została zamordowana przez jej skrajnie wierzącego męża, który został namówiony do morderstwa, przekonany że jego żona jest wiedźmą, więc Cheryl zostaje zesłana na wieczne katusze. To zmusiło Johna do podróży do piekła, w celu odzyskania duszy Cheryl. Towarzyszył mu wtedy Nergal. Spotkali tam na swojej drodze Demona Constantine’a, który miał na celu zabicie prawdziwego Constantine’a.  Nergal pokonał go, opętując jego ciało. Dwójka wreszcie trafia do hali Rosacarnisa, demona, który zabrał duszę siostry Johna. Trafili na ucztę, na której było wiele demonów delektujących się potępionymi. Constantine błaga Rosacarnisa o własną śmierć w zamian za życie Cheryl, lecz tuż przed egzekucją, First of the Fallen  interweniuje i zabija demona, mówiąc, że dusza Johna jest jego i odbierze ją w odpowiednim czasie. Dusza Cheryl nie zasługuje na miejsce w piekle, lecz jej mąż już tak, po tym jak popełnił samobójstwo z jej krwią na rękach, co skutkuje podwójnym potępieniem. The First więc oferuje jej umowę, w wyniku której wina męża Cheryl zostaje podzielona między nią a jej wybrankiem, jeśli ona tam zostanie. Mimo głośnego sprzeciwu Johna, Cheryl – wciąż kochając swojego męża, zgadza się. The First of the Fallen zatriumfował, a John zostaje zesłany do domu, gdzie wita go zrozpaczoną siostrzenica. Nie mogąc znieść poczucia winy i smutku, John spuszcza głowę i wychodzi na ulice Liverpoolu.

Constantine

 Zobacz również: Doug Liman wyreżyseruje ekranizację komiksu Justice League Dark!

Lata później John ponownie odwiedza szpital Ravenscar. Rozpamiętuje wtedy wszystkie katusze, jakie przeszedł, i jakie on sam zadał. Poczucie winy i cierpienie zżerało go od środka, co urzeczywistniło się w postaci małego dziecka. Jest to uosobienie jego poczucia winy i nienawiści do siebie, jaką John zamyka w sobie. Ta postać zostaje zrzucona z klifu i do morza przez Constantine’a. Po jej zabiciu, John jest już wolny, i staje się jeszcze bardziej arogancki i samolubny. Później Constantine skłoniony do działania przez niepokojące wydarzenia w jego życiu, stara się przywołać swojego nienarodzonego brata, lecz okazuje się, że to właśnie on przywołał Constantine’a. Mówi on Johnowi, że to on miał się urodzić, a nie Constantine, więc proponuje mu złączenie ich dusz, aby połączyć siły i naprawić świat. John jednak dowiaduje się, że to jego nienarodzony brat był źródłem nieszczęść – zachorowanie na nowotwór, nieudane związki i za każdym razem, gdy próbował kontrolować swoje życie, coś złego się działo i powodowało osłabienie Johna. Constantine więc urywa wszystko co wiązało go z jego bratem i odzyskuje kontrolę nad swoim życiem.

Constantine

 Zobacz również: Justice League Dark kolejną animacją DC Comics!

W 2013 roku z Johnem kontaktują się Mojry, które mówią mu, że zostało mu 5 dni życia. Constantine już nie próbuje z tym walczyć i akceptuje swój los. Piątego dnia John zostaje zamordowany w jego mieszkaniu przez gangsterów. Na jego pogrzebie pojawiło się wiele osób, jednak okazuje się, że sfingował on swoją śmierć i starał się nie wychylać z cienia, aby nie krzywdzić już ludzi dookoła niego. Jego siostrzenica usłyszała jednak, że John wrócił z zaświatów, próbuje zastrzelić się z rewolweru z zatrutymi nabojami, jednak Constantine interweniuje i usuwa je z komory. Gemma zarzuca mu zniszczenie jej życia. John oferuje jej zerwanie kontaktów, jednak Gemma jest pewna, że znowu wróci. Constantine zostawia jej decyzję, także celuje ona w niego bronią. Zamyka oczy. mówi „Niech Cię szlag, Constantine” pociągając za spust, jednak gdy otwiera oczy, jego nie ma. Historia Hellblazera kończy się Johnem siedzącym w barze, popijającym alkohol z obojętnym wyrazem twarzy. 

Constantine

 Zobacz również: Prochowce i wiedźmy, czyli historia Justice League Dark!

Życie Johna Constantine’a nie jest lekką historią, a z pewnością nie jest opowieścią przeznaczoną dla młodszego widza. Dużo jego charakteru i mroku zostało odebrane wraz z rebootem DC Comics New 52,  co spotkało się z dezaprobatą fanów oryginalnych komiksów Vertigo. Jeszcze większe niezadowolenie spotkało fanów serialu stacji NBC z niesamowitym Mattem Ryanem w roli głównej, pt. Constantine, bowiem serial został anulowany już po pierwszym sezonie. Widzowie do dziś walczą o przywrócenie Johna na ekrany naszych telewizorów, lecz dotychczas kończyło się na nieudanych petycjach. Nasze nadzieje pokładamy jednak w filmie animowanym z właśnie Ryanem w roli Constantine’a Justice League Dark, mającym premierę na początku roku 2017, oraz w film uniwersum DCEU Justice League Dark w reżyserii Douga Limana, niestety o tej produkcji nie wiadomo dużo. Pozostaje mi tylko zakończyć zachęceniem was do zanurzenia się w świat Constantine’a, albowiem jest on jednym z najciekawszych wykreowanych na potrzeby komiksu. Jeśli macie dość czytania, proponuję zapoznać się z serialem Constantine lub filmem z 2005 roku o tym samym tytule.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Stały współpracownik

Fan komiksów, gier, filmów i seriali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?