Kamienie Nieskończoności – co o nich wiemy?

Znane nam z filmowego uniwersum Marvela Kamienie Nieskończoności, występujące w komiksach pod nazwą Klejnotów Nieskończoności, stanowią niezwykle potężne obiekty stworzone przez kosmiczne byty. W komiksach ich genezę przypisano potężnej istocie zwanej Nemesis, która nie mogą poradzić sobie z samotnością, odbiera sobie życie, a jej esencja zostaje przelana w Klejnoty. Filmowe uniwersum Marvela przedstawia ich powstanie inaczej – w Strażnikach Galaktyki Kolekcjoner opowiada nam o sześciu systemach, które istniały przed Wielkim Wybuchem, zamieniając się po nim w Kamienie Nieskończoności. 

Istnieje sześć Kamieni przybierających różnorakie kształty, przez tysiąclecia modyfikowanych i ulepszanych przez liczne cywilizacje. Są nimi: Kamień Przestrzeni, Rzeczywistości, Mocy, Umysłu, Czasu oraz Duszy. Każdy Kamień cechuje się indywidualnymi właściwościami i każdy stanowi źródło nieprawdopodobnie trudnej do okiełznania, potężnej mocy.

kamienie

Kamienie Nieskończoności po raz pierwszy pojawiły się na łamach komiksu The Power of Warlock z roku 1972. Ich pełną moc ukazał nam jednak komiks The Thanos Quest z roku 1990, w którym to Thanos połączył wszystkie sześć Kamieni w Rękawicy Nieskończoności. Ten potężny artefakt, który możemy zaobserwować także w filmach, pozwalał mu kształtować wszechświat w taki sposób, aby przypodobać się swojej ukochanej – Śmierci. Kamienie zostały oddzielone od Rękawicy po pokonaniu tytana, znajdując się następnie w wielu historiach Marvela. Co ciekawe w angielskiej wersji pierwszych liter nazw poszczególnych przedmiotów zawierających Kamienie Nieskończoności można wyczytać właśnie słowo THANOS.

thanos

Kamieni używać mogą jedynie istoty o niesamowitej sile, np. Celestiale używający obiektów do osądzania całych planet. Istoty słabsze nie są w stanie posiąść w pełni ich mocy, co skutkuje procesem destrukcji przy bezpośrednim kontakcie. Takiej reakcji doświadczyli między innymi Jane Foster wchłaniając Eter, Red Skull dotykając Tesserakt oraz Carina po złapaniu Globu. Od każdej zasady są jednak wyjątki, jak mogliśmy zobaczyć w Strażnikach Galaktyki, czasami grupa istot może chwilowo ujarznić moc Kamienia – choć będący jedną z nich Star-lord jest synem bardzo potężnego bytu. Nie wiadomo więc, co spotkałoby dużą grupę zwykłych śmiertelników. 


Kamienie Nieskończoności w filmach:

  • Kamień Przestrzeni (Tesseract) – umożliwia podróż do dowolnie wybranego miejsca we Wszechświecie, a nawet przebywanie w kilku miejscach równocześnie. Jest on pierwszym Kamieniem, który mogliśmy zobaczyć na ekranie – pojawił się już w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie. Będący w posiadaniu Odyna pod postacią Tesseractu trafił on na Ziemię, a podczas II Wojny Światowej został znaleziony przez Red Skulla, pragnącego wykorzystać jego moc do wygrania wojny przez Nazistów. Po pokonaniu Red Skulla przez Kapitana Amerykę, sześcian wpada z bohaterem do oceanu, gdzie odnajduje go Howard Stark – ojciec Tony’ego (Ironmana). Przekazał on sześcian do T.A.R.C.Z.Y. w celu przeprowadzenia nad nim szczegółowych badań. W Avengers Tesseract zostaje zdobyty podstępem przez Lokiego, co umożliwia mu otworzenie portalu i wpuszczenie armii Chitauri na Ziemię. Po pokonaniu Lokiego Kamień ponownie został przetransportowany do Asgardu i obecnie znajduje się pod opieką Heimdalla.

tesseract


  • Kamień Rzeczywistości (Eter) – umożliwia kształtowanie lub unicestwianie otaczającej go rzeczywistości. Został nam on ukazany w filmie Thor: Mroczny Świat pod postacią bezkształtnego czerwonego bytu, który zawładnął Jane. Mroczne Elfy pod wodzą Malekitha wykorzystały Eter do walki z siłami Asgardu. Po ich pokonaniu Lady Sif i Volstagg dostarczyli Kamień w ręce Kolekcjonera, aby ukrył go przed wrogami Asgardu. Po wydarzeniach związanych ze zniszczeniem jego kolekcji w Strażnikach Galaktyki, nie możemy być jednak pewni, co obecnie dzieje się z Kamieniem.

eter


  • Kamień Mocy (Glob) – daje on właścicielowi dostęp do potężnej mocy. W Strażnikach Galaktyki mogliśmy go oglądać pod postacią Globu, który również miał trafić w ręce Kolekcjonera. Jednak przez chęć uniezależnienia się jego służącej Cariny, cała kolekcja zostaje unicestwiona, a Glob w konsekwencji trafia w ręce potężnego Kree – Ronana Oskarżyciela. Jego siła wzrosła po użyciu Kamienia do tego stopnia, że gotów był wystąpić przeciwko Thanosowi. Po pokonaniu Ronana przez Strażników Glob trafił pod opiekę sił Novy.

glob


  • Kamień Umysłu (Berło) – znacznie zwiększa możliwości umysłu swojego właściciela, pozwalając mu nawet wnikać do świadomości innych, przejmując nad nimi kontrolę. Berło zawierające Kamień było w posiadaniu Lokiego. Dzięki niemu mógł on kontrolować doktora Selviga oraz Hawkeye’a, tak aby pracowali dla niego w Avengers. Po porażce Lokiego i Chitauri, Berło zostało oddanę pod opiekę T.A.R.C.Z.Y., jednak po jej upadku któryś z jej pracowników/członek Hydry oddał ją w ręce Barona von Struckera. Już po napisach w Zimowym Żołnierzu ujawniony zostaje nam fakt wykorzystania Kamienia do odblokowania umysłu bliźniaków, co zaowocowało uwolnienieniem przez nich mocy i przemienieniem w Scarlet Witch oraz Quicksilvera. Berło przechodzi w ręce Avengers już na początku Czasu Ultrona, stając się przedmiotem badań Starka i doktora Bannera, pragnących wykorzystać je do stworzenia programu pozwalającego utrzymać pokój na świecie – Ultrona. Jak wiemy, projekt wymyka się jednak spod kontroli, Ultron przejmuje ciała robotów Starka, zabija Jarvisa i kradnie Berło, które posłużyć mu ma do budowy istoty doskonałej. Do jej ciała zostaje jednak w konsekwencji przetransportowana odratowana świadomość Jarvisa, tworząc Visiona, dzierżącego na głowie Kamień Umysłu.

Berło Chitauri

AvengersVision


  • Kamień Czasu (Oko Agamotto) – pozwala on kontrolować czas, cofać się w nim, a nawet zapętlać w nieskończoność, jak zaprezentowano nam to w filmie Doktor Strange. Stephen Strange zdobywa amulet, którym tylko on jest w stanie się posługiwać, co sugeruje, że jest postacią obdarzoną nie tylko ogromną wiedzą, ale i mocą. Oko Agamotto staje się niezwykle potężną bronią w walce Doktora Z Kaeciliusem i Dormammu. Kamień pozostaje pod opieką Strange’a, który jednak korzysta z niego jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Być może zobaczymy jego działanie już w filmie Thor: Ragnarok lub w Avengers: Infinity War.

oko agamotto


  • Kamień Duszy – pozwala on manipulować duszami, a nawet je wykradać (zarówno żywych, jak i martwych). Stanowi także bramę do kieszonkowego wszechświata. Jest on ostatnim z nieujawnionych nam jeszcze Kamieni. Istnieją dwie najbardziej prawdopodobne teorie na jego temat: być może już od Thora mieliśmy go przed oczami i jego właścicielem jest Heimdall, lub będący w jego posiadaniu w komiksie potężny Adam Warlock, który mógł znajdować się w którymś z kokonów u Kolekcjonera, a następnie uciec. Niemniej jednak na pewno Kamień ten zostanie ujawniony przed Avengers: Infinity War – czekamy z niecierpliwością.

heimdall

adam warlock


Nie wiadomo, jak i czy Thanos zdobędzie wszystkie Kamienie Nieskończoności. Jak zasugerował, zechce zrobić to sam, ale być może znajdzie sobie pomocników. Wydaje się, że większość Kamieni chroniona jest dostatecznie przed kradzieżą – nie zapominajmy jednak, że Thanos jest tytanem o wielkiej sile, któremu nikt samodzielnie nie dorówna. Jeśli uda mu się wszystkie Kamienie umieścić w Rękawicy, nie wiadomo, jak katastrofalne konsenwencje będzie to miało dla Wszechświata, i obyśmy się tego nie dowiedzieli.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Fanka filmów i książek fantasy. Kolekcjonuje figurki smoków i repliki broni białej. W wolnym czasie tworzy biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?