Avengers w komiksach, filmach i grach

Fani Marvela od kilku-kilkunastu dobrych lat nie mają na co narzekać. Ich ulubieni bohaterowie wciąż pojawiają się w nowych, często intrygujących komiksach. Filmowe uniwersum rozrosło się do ogromnych rozmiarów i mając na uwadze wykupienie przez Disneya praw do X-Menów oraz Fantastycznej 4, wszystko wskazuje na to, że MCU będzie jeszcze większe. W końcu, także gamingowi fani Marvela mogą mieć dużą radochę. W 2018 roku dostali oni doskonałą grę o człowieku-pająku, a dziś premierę ma niesamowicie zapowiadający się Marvel’s Avengers. Z okazji premiery tej gry, chcemy wam przybliżyć sylwetki najważniejszych Avengersów i ukazać ich wcielenia z komiksów, filmów oraz gier. Zapraszamy!


Zobacz również:

Spider-Man w Marvel’s Avengers ekskluzywnie na PS4 i PS5!

Marvel’s Avengers – wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą!

Jak dobrze znasz bohaterów Marvela? Sprawdź swoją wiedzę przed premierą Marvel’;s Avengers!


Iron Man

W komiksie

Zadebiutował w #39 numerze komiksu Tales of Suspense w marcu 1963 roku. Stan Lee, po sukcesach wcześniej wykreowanych przez siebie superherosów takich jak Spider-Man, Hulk i Fantastyczna Czwórka wpadł na pomysł, aby tym razem stworzyć bohatera, którego wszyscy serdecznie znienawidzą. W latach sześćdziesiątych Tony Stark (zgodnie z zamysłem twórców) ucieleśniał wszystko, czym młodzież w ówczesnym czasie gardziła – miał związek z wojną i wojskiem, a przede wszystkim lobby wojskowo-przemysłowym, które dzięki wysokim wpływom z budżetu lub produkcji dysponowało ogromnymi możliwościami nacisku na władze, media i opinię publiczną. Stan Lee wraz z resztą autorów, kreując Tony’ego Starka, inspirował się największym playboyem tamtych czasów – Howardem Hughesem.

Tony Stark był synem Howarda i Marii Starków – właścicieli generującej kosmiczne przychody firmy Stark Industries. Już od najmłodszych lat interesował się wszystkim, co związane było z techniką, robotyką i nowoczesnymi technologiami. Od dziecka trudności sprawiało mu dogadywanie się z rówieśnikami. Gdy miał 15 lat, dostał się na MIT. Gdy w wieku 19 lat skończył studia z dwoma fakultetami, rozpoczął pracę w Stark Industries, ale zamiast używać swojego geniuszu, wolał skupić się na życiu playboya. 2 lata później zmuszony został, żeby stanąć na czele firmy swojego ojca, bo ten wraz z matką Tony’ego zginął w wypadku samochodowym, za którego spowodowanie, jak się później okazało, odpowiedzialna była konkurencyjna firma Roxxon. Prawą ręką Tony’ego w zarządzaniu Stark Industries została Virginia Pepper Pots, która miała za zadanie zajmować się wszystkim, co młody Stark mógł uznać za zbędny dla siebie ciężar, lub po prostu stratę czasu.

W #39 numerze Tales of Suspense wraz z Tonym trafiamy do Wietnamu, gdzie przeprowadzał on na jednym z poligonów testy nowych technologiami, które miał potem dostarczyć wojsku. Podczas testu został ranny przez przypadkowe wejście na minę. Jeden z odłamków pochodzący z ładunku wybuchowego trafił go niebezpiecznie blisko serca. Nieprzytomnego Starka porwał jeden z ludzi Wong-Chu – lokalnego watażki pracującego dla Mandaryna. Gdy Wong-Chu dostał Tony’ego w swoje ręce, kazał mu stworzyć dla siebie broń i zagroził, że jeśli tego nie zrobi, będzie musiał umrzeć w męczarniach.

W pracy nad bronią miał mu pomóc niejaki Yinsen, ale że panowie dogadali się między sobą, udało im się domowymi sposobami stworzyć reaktor łukowy, który umieścili w klatce piersiowej Starka. Reaktor miał za zadanie powstrzymywać odłamek przed dotarciem do serca. Następnie zabrali się w tajemnicy za pracę nad pierwszą zbroją Iron Mana, której to potem Stark użył, aby uciec z niewoli. Podczas próby ucieczki Yinsen poświęcił się, aby odwrócić uwagę strażników. Dzięki temu Stark mógł uruchomić swoją zbroję i pokonać porywaczy.

W filmie

Pierwszym filmem w historii z Iron Manem był jednocześnie pierwszy film Marvel Cinematic Universe. Iron-Man z 2008 roku przedstawiał Tony’ego Starka takiego, jakiego znamy i kochamy. Zakochanego w sobie egomaniaka, aroganta i wyszczekanego milionera-geniusza. Origin story tego superbohatera jest bardzo wierne komiksowemu oryginałowi. W przeciwieństwie do niżej omawianego Kapitana Ameryki, następne dwie części Iron Mana spotkały się ze znacznie zimniejszym przyjęciem niż część pierwsza. Wciąż, są to ciekawe historie, które dla fana Starka i Marvela powinny być pozycją obowiązkową do oglądnięcia. Tony Stark odegrał kluczową rolę w Wojnie Bohaterów, będąc liderem jednej ze stron. To on również ściągnął do Avengersów Petera Parkera, znanego szerzej jako Spider-Man. W Avengers Endgame poświęcił natomiast własne życie aby zniszczyć Thanosa i jego armię. Nie wiadomo, jakie plany mają twórcy co do następcy Starka i czy w ogóle jakieś plany są.

W grze

Iron Mana mogliśmy spotkać w grach od początku lat 90. Były to jednak przede wszystkim tylko i wyłącznie bijatyki lub gry z gatunku beat’ em up. Pierwsze poważniejsze tytuły pojawiły się wraz z MCU oraz Marvel Ultimate Alliance. O ile gry na podstawie filmów nie były zbytnio udane, tak MUA miały swoich fanów. Poza występami w grach dla dzieci (seria LEGO czy Disney Infinity) i grach stricte na telefony, dostaliśmy także w lipcu tego roku bardzo ciepło przyjęte Marvel’s Iron Man VRMarvel’s Avengers to tak naprawdę pierwsze głębsze spojrzenie na tę postać w gamingowym świecie. Jaki jest Tony Stark w świecie stworzonym przez duet Square Enix i Crystal Dynamics? To dobrze znany z komiksów milioner, geniusz, wynalazca i… dupek. Pomógł założyć grupę Avengers. Po Dniu A, do którego w pewnym sensie się nieintencjonalnie przyczynił, zgorzkniały Stark będzie szukał odkupienia.

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?