Advertisement
Advertisement

Czy World of Warcraft Classic szykuje rewolucje dla świata Azeroth?

Zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów zeszłorocznego BlizzConu, była zapowiedź powrotu World of Warcraft do korzeni, a więc zaprezentowanie graczom World of Warcraft Classic. Fakt ten wywołał dość skrajne reakcje ze strony fanów kultowego MMORPG, gdyż tzw. Vanilla ma zarówno swoją rzeszę fanów jak i przeciwników. Ostatnio tytuł ten trafił na wyczekiwane testy beta, które okazały się niemałym sukcesem, jeżeli chodzi o zainteresowanie gawiedzi. W związku z tym nasuwa się jedno pytanie – Czy Classic przyniesie rewolucję dla kolejnych dodatków World of  Warcraft?


Zobacz również: 

World of Warcraft – wszystko co powinieneś wiedzieć o nadchodzącym Rise of Azshara!

Kraków Arcade Museum – złota era gier wideo w Krakowie trwa nadal!

Będzie grane! – czyli growe premiery lipca

Nowi bohaterowie na zwiastunie One Punch Man: A Hero Nobody Knows!


Od momentu zapowiedz Classic jest na językach wszystkich fanów WoWa. Jedni uważają go za długo wyczekiwane objawienie, inni natomiast za zwyczajny odgrzewany kotlet. Zwolennicy, wypatrują w grze wyższy poziom trudności, więcej wymaganego zaangażowania w progresację postaci, a co za tym idzie – bardziej uwydatnioną satysfakcję za zdobywanie kolejnych osiągnięć. Przeciwnicy natomiast wytykają grze przestarzałość, a jej obrońcom patrzenie na tą produkcję przez okulary nostalgii. Wojna ta, jest tak stara, jak dodatek Wrath of the Lich King, który przez wielu jest uważany za koniec klasycznego World of Warcraft. Jakkolwiek walki pomiędzy fanami by nie przebiegały, to fakt jest jeden – testy beta World of Warcraft Classic ściągnęły zainteresowanie całej masy graczy, co można było zaobserwować na przede wszystkim na streamach, ale również na YouTube, a także zebrały bardzo pozytywny odzew. W takim razie, co taki stan rzeczy może nam powiedzieć?

Przede wszystkim to, że rozgrywka, którą oferowało World of Warcraft grubo ponad 10 lat, może jeszcze cieszyć graczy, a co za tym idzie – wpłynąć na aktualny gameplay. Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że Blizzard zapewniał, iż klasyczna odsłona MMORPG z Azeroth, to zupełnie odrębny tytuł, co można raczej rozumieć jako brak kolizji jeżeli chodzi o równoległy rozwój. Tak więc, wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Classic może jednocześnie stać się swoistego rodzaju polem doświadczalnym, umożliwiającym wyłapanie elementów rozgrywki, które zaginęły przez lata, a utknęły w sercach graczy.

Fot. naturalcritic.com

Tak więc na co najbardziej warto zwrócić uwagę? Otóż dużo wskazuje na to, że część argumentacji konserwatywnej części graczy może okazać się prawdziwa. World of Warcraft Classic bowiem przyciągnął graczy między innymi swoją potrzebą wzajemnej integracji. Aktualnie gra została sprowadzona do minimum, jeżeli chodzi o wzajemną potrzebę konwersacji pomiędzy graczami. Vanilla, z racji mniej oczywistego podejścia do zadań zlecanych graczom i zdecydowanie większej trudności sprawia, iż gracze siłą rzeczy muszą ze sobą współpracować, aby móc efektywnie progresować przez grę. Jest to jedna z kwestii, która dzieli bohaterów Azeroth po dzień dzisiejszy, gdyż nie wszystkim podoba się przymus gry zespołowej, jednak liczby wskazywać mogą na to, że jednak większa część graczy tęskni za potrzebą integracji.

Kolejnym elementem jest zdecydowanie tematyka podróży. Podstawowa wersja World of Warcraft była oparta przede wszystkim o przeżycie swego rodzaju wędrówki podczas levelowania naszej postaci. Aktualnie WoW został rozwinięty bardziej w kierunku skupienia się na zawartości dla graczy, którzy osiągnęli maksymalny level, spychając sam proces zdobywania doświadczenia do przebicia się przez główny wątek fabularny. I choć aktualnie questy i związana z nimi fabuła oraz mechanika, stoi na zupełnie wyższym poziomie, który dostarcza dużo więcej frajdy z gry, to jest to aspekt gry, który musimy ukończyć jak najszybciej. Być może powrót do założeń podstawowej wersji World of Warcraft, a więc skupienia się przede wszystkim na podróży i eksploracji, okazałby się strzałem w dziesiątkę?

Fot. polygon.com

Wszystko to może brzmieć przyjemnie i wręcz być oczywiste, że takie właśnie zmiany powinny trafić już w tym momencie do gry, jednak tak nie jest. Aktualnie World of Warcraft można powiedzieć, że przeszło rewolucję. Stało się bardziej przystępne dla graczy, którzy mają mniej czasu na rozgrywkę, posiada więcej dynamiki, a także dużo bardziej zróżnicowane aktywności. Można wręcz stwierdzić, że jest praktycznie inną grą. Tak więc, wprowadzenie tak drastycznych zmian mogłoby odbić się dramatycznie na grze, gdyż aktualnie w produkcję gra cała masa graczy, którym nowoczesne podejście w zupełności odpowiada. I w tym miejscu mógłby pojawić się teoretyczny wpływ Classica na grę. Dlaczego? Otóż aktualne narzekania niektórych graczy są w większości zwykłymi ogólnikami, gdyż nie wskazują konkretnych zmian, a jedynie aspekty, których gra powinna, według tych narzekających, nabrać. Odrodzona Vanilla może w praktyczny sposób ukazać, to, za czym rzeczywiście gracze tęsknią, a więc realnie uwydatnić elementy do zmiany. Już teraz po kilku miesiącach testów, można śmiało powiedzieć, że Classic został dużo cieplej przyjęty, niż część mogła sądzić, tak więc należy wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski dla przyszłości całego World of Warcraft.

Oczywiście wszystko to może potoczyć się również w zupełnie innymi kierunku, a mianowicie: Classic zostanie rozwinięty w mechaniki, które będą odpowiadać konserwatywnej części graczy, natomiast aktualny World of Warcraft nadal będzie podążał swoją ścieżką, skupiając uwagę tych, którzy cenią sobie jego rozwój. Może i taki stan rzeczy byłby lepszy? Gdyż w końcu próbując uszczęśliwić wszystkich, tak naprawdę nikogo nie uszczęśliwimy.

Fot. wprowadzenia: mat.prasowe

Zagorzały fan fantasy, szeroko pojętego gamingu oraz student w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?