Falcon and The Winter Soldier – co zdradza zwiastun? Analiza trailera serialu MCU!

Tak jak wielu fanów mogło się domyślać, podczas Disney Investor Day, Marvel w końcu pokazał pierwszy, oficjalny zwiastun serialu Falcon and The Winter Soldier, czyli produkcji na którą czekają miliony fanów. Specjalnie dla Was analizujemy materiał i odpowiadamy, co mogliście przeoczyć oraz podsumowujemy najciekawsze momenty z trailera. Oczywiście nie będę omawiał każdej sceny, gdyż w niektórych po prostu nie ma nic odkrywczego. Skupię się tylko na tych, które dają nam jakieś wskazówki, co do fabuły, bądź zawierają ciekawe elementy.

Zobacz również: TOP 10 – Kapitan Ameryka i jego najlepsze kwestie dialogowe!

Sam w muzeum Kapitana Ameryki

Trailer zaczyna się od sceny rozgrywającej się w izbie pamięci poświęconej Kapitanowi Ameryce. Widzimy tam jego kostium, plakaty, artykuły, różnego rodzaju zdjęcia. Ale najważniejszą sceną, jest ta symboliczna, gdzie widzimy Sama odbijającego się w szybie, w której umieszczona jest tarcza Kapitana. Falcon wie, jaki ciężar przekazał mu Steve Rogers w ostatnich scenach Avengers: Koniec gry.

„Dziedzictwo tej tarczy… jest skomplikowane”

To pierwsze zdanie w zwiastunie wyraża wątpliwości i rozterki Sama Wilsona związane z przyjęciem na siebie roli nowego Kapitana Ameryki, ale także świadomość nieoczywistych kwestii prawnych. W końcu jak wiadomo z Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, stworzenie superżołnierza było projektem rządowym, więc amerykańskie państwo zapewne uznaje nominowanie kolejnego Kapitana za swoje prawo, a sprzęt za swoją własność i będzie chciało je odzyskać. A może Falcon dobrowolnie odda władzom tarczę i potem ją wykradnie?

 

Nauka rzucania tarczą

Kolejną sceną w trailerze, jaką możemy zauważyć, jest Sam trenujący rzucanie tarczą. Jak wiemy, nie jest to superczłowiek, tak jak był nim Steve, i do operowania nią potrzeba mnóstwo siły. Falcon jednak naprawdę daje sobie radę.

 

Ucieczka?

Łącząc kilka innych ujęć, można wywnioskować z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że Sam i Bucky będą przez kogoś ścigani (typowe czarne rządowe pojazdy). Idąc przez miasto ewidentnie wyglądają na mocno zaniepokojonych i oglądają się za siebie. Kto ich prześladuje? Czy to ludzie generała Thaddeusa Rossa? Mogą ich ścigać m.in. ich za niepodpisanie traktatu z Sokovii, a może faktycznie zabrali tarczę Kapitana Ameryki?

 

Warto zwrócić też uwagę, że przez miasto (zgodnie z przeciekami z planu jest to Madripoor) prowadzi ich nie kto inny, jak Baron Zemo, którego można poznać po charakterystycznym płaszczu. Porównajcie go sobie z kadrami w dalszej części analizy.

fot. kadr ze zwiastuna Falcon and The Winter Soldier

 

Tajemnicza skrzynia

Kolejne sceny to widok na dom oraz Sam i Bucky, którzy gdzieś płyną. Wygląda na to, że zmierzają do nadmorskiego domu Sama lub członka jego rodziny. Warto zwrócić uwagę na na tabliczkę z napisem „Wilson Family Seafood”. Jednak według mnie najciekawszym kadrem z tej sceny jest Sam trzymający dość tajemniczą skrzynie. Czy właśnie w niej trzyma Tarczę Kapitana Ameryki? Czy to po prostu skrzynia z kostiumem Falcona? Tego nie jesteśmy pewni. Póki co musimy uzbroić się w cierpliwość i  poczekać, aż otworzą ją w jednym z odcinków.

 

Walka

W serialu na pewno nie zabraknie mnóstwa emocji. W kolejnych scenach widzimy pościg rodem z Szybkich i Wściekłych. Z jakiegoś opuszczonego budynku wybiega Sam i Bucky, którzy przygotowani są na wojnę. Ciekawe czy to dalej ludzie Rossa, tak jak przewidywaliśmy w drugiej scenie? Dość prawdopodobne.

 

Zemo i Bucky

W tej scenie widzimy Zemo, antagonistę, którego znamy z filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Stoi on przed monumentem, na którym znajduje się godło Sokovii, ojczystej krainy Zemo zniszczonej przez Ultrona. Może to być zarówno grób jego rodziny, jak i pomnik upamiętniający poległych Sokovian. Widać w jego obrębie kwiaty, znicze i czyjeś zdjęcia.

W kolejnym kadrze, widzimy już Bucky’ego, który celował do Barona Zemo, jednak przed jego oczami wysypuje on amunicje ze swojego pistoletu. Oznacza to, że Bucky chce zawrzeć z nim jakiś układ związany z doprowadzeniem do kogoś w mieście Madripoor? Jak wiemy, w Civil War, Zemo kontrolował Zimowego Żołnierza, więc nic dziwnego, że ten chciał do niego strzelić. Na pewno jest to jedna z ciekawszych i najbardziej intrygujących scen w trailerze. Jeden screen z tego opisu nie jest z dokładnie tego trailera, aczkolwiek postanowiłem go tu dodać, gdyż wtedy bardziej możemy zrozumieć tą scenę.

 

Nowy ulubieniec Ameryki!

Pierwszy kadr z Johnem Walkerem, czyli tak zwanym U.S. Agentem. Rząd właśnie jemu nakazał przejęcie funkcji i stroju Kapitana Ameryki. W zwiastunie widzimy, że machina propagandowa robi wszystko, by zrobić z niego nową ikonę. Bohater w komiksach również posiadał nadludzkie zdolności fizyczne, ale mimo wszystko do poziomu Steve’a nie dorastał. Jednak to wciąż poważny, wymagający i groźny przeciwnik.

Zatem bardzo możliwe jest, że konflikt w serialu będzie rozgrywał się wokół „testamentu” Kapitana Ameryki. Z jednej strony będzie stał rząd pragnący posiadać kontrolowanego przez siebie superbohatera, a z drugiej będzie prawowity następca Capa, czyli Sam. W końcu to jemu Rogers przekazuje tarczę w Avengers: Koniec gry. Czy zrezygnował z niej? A może ją mu odebrano? Warto pamiętać, że na żadnej ze scen, nie widzimy go w zmodyfikowanym stroju, który mogliśmy widzieć na różnego rodzaju grafikach promocyjnych z serialu.

 

Kto jest za maską?

W różnych miejscach zwiastuna The Falcon and the Winter Soldier pojawia się kobieca postać, która przywdziewa czarną maskę z czerwonym odciskiem dłoni i staje twarzą w twarz z naszymi bohaterami. Widzimy jej zdemaskowaną twarz w 24 sekundzie. Kto to może być i jaką rolę odegra? To że będzie wrogiem Falcona, możemy zauważyć w kadrze, gdzie dość mocno obrywa. Jak przeczytałem na Twitterze, witryna sklepu internetowego Zazzle dla The Falcon and the Winter Soldier wymienia dwie „kolekcje” produktów z tą ozdobioną czerwonymi odciskami dłoni maską widoczną w nowym zwiastunie serialu. Jedna nazywa się Flag Smasher Global Hand Print, a druga to kolekcja Flag Smasher’s Graphic. Nie słyszałeś wcześniej tego imienia? W komiksach Marvela, Flag-Smasher to totalne przeciwieństwo wartości reprezentowanych przez Kapitana Amerykę. Jest nim superzłoczyńca Karl Morgenthau, człowiek, anarchista, który pogardzał dyplomacją i patriotyzmem po tym, jak jego ojciec został zadeptany na śmierć w zamieszkach przed ambasadą w fikcyjnym kraju Latveria. Bardzo możliwe, że w tej wersji Flag-Smasher będzie kolejnym terrorystą mszczącym się za zniszczenie Sokovii.

 

U.S. Agent współpracuje z Flag Smaherem?

W zwiastunie widzimy również jedną z sekwencji, która wygląda jak napad na ciężarówki. Udział biorą w niej poplecznicy Flag Smashera, a zapobiec kradzieży próbuje Falcon. Jednak jak się dobrze przyjrzymy, to widać na dachu ciężarówki również postać dzierżącą charakterystyczną tarczę, a więc nowego i wskazanego przez rząd następcę Kapitana Ameryki, który nie przeszkadza atakującym tiry. W komiksach U.S. Agent zdobył uznanie i poparcie świata dzięki trickowi w postaci ustawek i udaremniania fikcyjnych zamachów terrorystycznych. Wygląda na to, że w serialu także może być wykorzystany ten motyw.

Fenomenalna scena akcji

W końcowej fazie trailera, możemy zauważyć scenę walki, której centralną postacią jest Sam Wilson. Chwilę wcześniej widzimy Falcona i Zimowego Żołnierza, których relacja jest już bardzo ugruntowana i zdecydowanie można nazwać ją silną przyjaźnią. Sporo będzie też humoru, wykorzystującego dobrą chemię między aktorami, którą mieliśmy okazję widzieć we wspólnych scenach w filmach MCU. Przykładem jest ta samolotowa, w której Sam oddaje ducha postaci Steve’a Rogersa. Bucky pyta tam Sama, jaki mają plan, a ten po prostu wyskakuje z pojazdu, żeby zrobić swoje i pokonać wrogów.

 

 

Zakończenie. 

W ostatniej scenie widzimy zmęczonych bohaterów, jednak szczęśliwych, wygląda to jak jedna z ostatnich scen serialu, no chyba że jest to cisza przed burzą. O tym przekonamy się już w marcu 2021 roku!


Falcon and The Winter Soldier zapowiada się jak godna i nawiązująca do szpiegowskich klimatów filmów o Kapitanie Ameryce produkcja. Jak wiadomo serial przedstawi widzom losy obu bohaterów po wydarzeniach z Avengers: Koniec gry. Sam Wilson i Zimowy Żołnierz prawdopodobnie będą badać tajemniczą sprawę, przez którą znajdą się w serialu na celowniku rządu, U.S. Agenta, ale też nowej organizacji terrorystycznej stworzonej przez Flag-Smashera.

Twórcą serialu jest Malcolm Spellman, a za reżyserię odpowiada Kari Skogland. Sebastian Stan, Emily VanCamp i Daniel Brühl ponownie zaś wcielają się w role Bucky’ego Barnesa, Sharon Carter i Barona Zemo.

Zobacz również: QUIZ: Rozpoznasz film Marvela po kadrze?! [Poziom zaawansowany]

Premiera zaplanowana została na 19 marca 2021 roku w serwisie Disney+. Serial z 4. fazy MCU liczyć będzie 6 odcinków. Budżet wyniósł 150 milionów dolarów.


Źródło: trailer serialu Falcon i Zimowy Żołnierz / Ilustracja wprowadzenia: kadry z serialu, Marvel, Disney

Fan Marvela, gier i wszelkiego rodzaju seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?