Święty Mikołaj w kinie i telewizji

Święta już za kilka dni! Na naszej stronie znajdziecie świąteczny ranking filmowy, a teraz, by jeszcze bardziej wprowadzić was w bożonarodzeniowy klimat, przypominamy najsławniejszych Świętych Mikołajów – zarówno filmowych jak i telewizyjnych!

Gazowany Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

Fot. sandiegofreepress.org

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… Któż nie zna popularnej reklamy Coca-Coli z charakterystyczną melodią? Co ciekawe, Święty Mikołaj występuje w reklamach popularnego napoju już od lat 20. ubiegłego wieku. Dopiero w 2001 roku pojawiła się jego animowana wersja.

Śnięty Mikołaj Tima Allena

Święty Mikołaj

Fot. kadr z filmu Śnięty Mikołaj

To zdecydowanie jeden z bardziej znanych, filmowych Mikołajów. Przypadkowo kończąc żywot prawdziwego Świętego Mikołaja, Scott Calvin (Tim Allen) – wiecznie nie mający czasu pracoholik – musi go zastąpić. Film, który doczekał się dwóch kontynuacji, ukazuje ciekawe spojrzenie na obowiązki Świętego Mikołaja, będące niejako klątwą.

Kreskówkowy Mikołaj dla dorosłych

święty mikołaj

Fot. kadr z serialu Family Guy

Swojego Świętego Mikołaja miało zarówno Miasteczko South Park jak i Simpsonowie, ale tylu odniesień do tego świątecznego symbolu co Family Guy nie miał nikt. Prawie w każdym sezonie ekipa Setha MacFarlane’a zamieszcza krótki, gdzie główną rolę gra Święty Mikołaj. Najbardziej pamiętliwy występ Mikołaja to bez wątpienia ten z odcinka Road to the North Pole. Nie tylko dostaliśmy świetny kawałek muzyczny, ale i przesiąkniętą czarnym humorem scenę, gdzie Bryan i Stewie próbują dostarczyć prezenty świąteczne.

Święty Mikołaj z Netflixa

Klaus to jedna z najlepszych animacji ostatnich lat, która – moim zdaniem – powinna zagrozić Toy Story 4 w walce o Oscara. W bajce tej poznajemy nieco inny obraz Mikołaja. To nie ten rubaszny grubasek w czerwonym stroju, a zwykły drwal mieszkający nieopodal Laponii. Ten oryginalny pomysł na swoistą genezę Świętego Mikołaja okazał się wyjątkową, wzruszającą opowieścią, która z miejsca stała się świątecznym klasykiem.

Halloween czy Boże Narodzenie?

Święty Mikołaj

Fot. kadr z filmu Miasteczko Halloween

Miasteczko Halloween wpisało się już w historię filmografii, a Jack Skellington stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli popkultury. Trudno jednak, by Dyniowy Król Halloween był dobrym Świętym Mikołajem, o czym przekonali się właściwie wszyscy. Jackowi nie można za to odmówić dużego serca i świątecznego ducha.

Mikołaj w sądzie

Święty Mikołaj

Fot. kadr z filmu Cud na 34. ulicy

Kreacja Richarda Attenborougha uważana jest za jedno z najlepszych (o ile nie najlepsze) zobrazowań Świętego Mikołaja w historii. W Cudzie na 34. ulicy, Kris Kringle zostaje zatrudniony jako Święty Mikołaj w centrum handlowym. Mężczyzna wczuwa się w swoją rolę z taką pasją, iż staje się główną atrakcją galerii. Zbiegiem niefortunnych zdarzeń, staje on jednak przed sądem, gdzie aby wygrać, musi udowodnić, że jest prawdziwym Mikołajem. Historia przesiąknięta świąteczną magią, idealna dla miłośników świąt.

Jak (nie) być Mikołajem

święty mikołaj

Fot. kadr z filmu Zły Mikołaj

Tu z kolei przypadek zgoła odmienny od poprzednika. Idealny przykład na to, że czasami może lepiej nie sadzać dziecka na kolanach Mikołajów z centrów handlowych. Złodziejaszek, alkoholik i zboczeniec – tak można podsumować Mikołaja w wykonaniu Billy’ego Boba Thorntona w filmie Zły Mikołaj. Zamiast ciasteczek i mleka, lepiej zostawić mu pizzę i piwo. Oraz wszystkie oszczędności i biżuterię.

Wszystko zostaje w rodzinie

fot. materiały prasowe

Święty Mikołaj nie ma w życiu łatwo. Całe szczęście, że może polegać na swojej rodzinie, a w szczególności na starszym bracie. W końcu, gdy zdrowie nie dopisuje, może on go zastąpić w roznoszeniu prezentów. Fred Clause to trochę taki Zły Mikołaj, tyle że bez przekleństw, patologii i seksualnych podtekstów.

Demoniczny Mikołaj

Święty Mikołaj

Fot. kadr z filmu Rare Exports

Bo kto właściwie ustalił, że Święty Mikołaj to podstarzały, otyły facet w czerwonym stroju i z długą, białą brodą, noszący radość i prezenty? W finlandzkim filmie Rare Exports, niesławny Krampus to tak naprawdę oryginalny Święty Mikołaj, któremu daleko do tego znanego z reklam Coca-Coli.

Bonus: Święty Mikołaj… tak jakby

Święty Mikołaj

Fot. kadr z serialu Przyjaciele

Okej, może to nie jest do końca Święty Mikołaj, ale nie możemy odmówić Rossowi starań w uszczęśliwieniu swojego syna. Odcinek Przyjaciół ze Świątecznym Pancernikiem należy już do grona kultowych. Święty Mikołaj w interpretacji Chandlera wzbudzał sporo śmiechu, jednak to właśnie Świąteczny Pancernik skradł wszystkim serca i stał się głównym kandydatem do wygryzienia Mikołaja z roli jednego z symboli świąt.

To oczywiście nie wszystkie wcielenia Świętego Mikołaja. Który z powyższych należy do waszych ulubionych? Którego chętnie umieścilibyście na liście?

Ilustracja wprowadzenia: zastavki.com

Zastępca Redaktora Naczelnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Karolak pisze:

Tomasz Karolak w Listach do M.

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?