Wskocz w kulturę – popkulturowy poradnik dla fana skoków narciarskich

Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia

Sven Hannawald wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni i od 6 stycznia 2018 wraz z Kamilem Stochem pozostają jedyni w historii, którzy tego dokonali. Niemiec zachwycił fanów na całym świecie w sezonie 2001/2002. Rywalizował z Adamem Małyszem, osiągnął wiele, ale nagle… odszedł. Podobnie jak wcześniej wspomniany Gregor Schlierenzauer wypalił się i był na skraju załamania nerwowego. Hannawald miał myśli samobójcze, a cała jego miłość do skoków narciarskich odeszła w zapomnienie. Słynny skoczek powrócił jednak do normalnego życia i aktualnie pracuje jako komentator niemieckiego Eurosportu. W swojej bardzo osobistej autobiografii opisuje depresję sportową, rywalizację z Małyszem i ducha polskich kibiców. Zdecydowanie warto przeczytać.

Zobacz również: Sekrety Twin Peaks – recenzja książki Marka Frosta!

Fot: Empik

Autor: Sven Hannawald, Pramann Urlich
Tytuł: Sven Hannawald. Triumf. Upadek. Powrót do życia
Wydawca : Wydawnictwo SQN 2014
Tłumaczenie : Renata Pol
Stron : 304


Simon Ammann & Andreas Küttel. Die ungleichen Zwillinge

Choć tej pozycji na półkach w polskich sklepach nie spotkamy, to zachęcam gorąco do przeczytania jej w oryginale. Die ungleichen Zwillinge to historia dwóch szwajcarskich skoczków narciarskich Simona Ammanna i Andreasa Küttela. Ten pierwszy to czterokrotny Mistrz Olimpijski, a ten drugi to Mistrz Świata z 2009 roku. Obydwu sportowców łączyła głęboka przyjaźń, o której pisze autor książki. Narracja skupia się na ukazaniu ich drogi na szczyt oraz wsparcia najbliższych, towarzyszącemu im od zawsze. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym jest przyjaźń i czym są szwajcarskie skoki narciarskie, koniecznie sięgnijcie po tą pozycję.

Fot: Amazon

Autor: Marc Wälti
Tytuł: Simon Ammann & Andreas Küttel. Die ungleichen Zwillinge
Wydawca: FONA Verlag 2011
Stron: 192


Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu

To właśnie jemu udało się zbudować potęgę norweskich skoków narciarskich. Mika Kojonkoski jest trenerem i to właśnie z tej perspektywy opowiada o tym sporcie. Jak stworzyć idealny zespół? Jak dbać o wybitne indywidualności w zespole? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. To książka idealna dla wszystkich teoretyków sportu i dla tych, którzy pragną się dowiedzieć jak osiągnąć sukces.

Fot: LubimyCzytać

Autor: Gangdal Jon
Tytuł: 
Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu

Wydawca : Wydawnictwo MUZA S.A. 2011
Stron : 276


Gry

ZigZak: Skoki narciarskie

Celem zabawy jest oddanie najdłuższego skoku. Jako uczestnicy mamy kartę Hop, Bęc, i Zigzak. Skok polega na połączeniu otrzymanych swoich kart z kartami z puli, którą widzą wszyscy gracze. Na koniec każdej rundy zliczane są punkty  za prawidłowe ustawienie kart, długość itp. Dodatkowym autem gry są ilustrowane postacie, które doskonale znamy ze świata skoków narciarskich m.in. Noriaki Kasai. ZigZak: Skoki narciarskie to znakomita zabawa z przyjaciółmi, którzy także są fanami skoków narciarskich!

Fot: Empik


Ski Jump Challenge

Chcielibyście poczuć się skoczkami narciarskimi? Wystarczy mieć smartfona lub tableta i ściągnąć ze sklepu Google Play aplikację Ski Jump Challenge.  Na początku tworzy się skoczka nadając mu imię i nazwisko oraz wybierając kombinezon, który z czasem dzięki zarobionym monetom możemy udoskonalić. Skocznie podzielone są państwami i aby odblokować kolejny kraj, należy zdobyć wystarczającą ilość złotych medali. Możemy także grać z innymi użytkownikami przez Internet albo wziąć udział w mistrzostwach. Ski Jump Challenge nie jest grą wymagającą, ale w swojej prostocie jest bardzo interesującą propozycją dla fanów skoków narciarskich.

Fot: Sklep Play Google

Zobacz również: Co kupić na Mikołaja? Poradnik prezentowy dla fanów popkultury!

Oferta dla fanów skoków narciarskich nie jest duża. Zdecydowanie większy wybór książek i filmów związanych jest z innymi dyscyplinami sportowymi, m.in. piłką nożną. W przyszłości może doczekamy się prawdziwie hollywoodzkich biografii takich sław jak Adama Małysza, Kamila Stocha, Noriakiego Kasaiego, Svena Hannawalda czy innych. W literaturze już teraz widoczna jest większa ilość książek związanych z tematyką skoków narciarskich. No cóż, na dobry początek zapraszamy Was do zapoznania się z wyżej przedstawionymi pozycjami. I życzymy sportowych emocji w trakcie wszystkich występów Waszych ulubionych skoczków!

Ilustracja wprowadzenia: Instagram Kamila Stocha (09.10.2018)

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?