Memento – Ciekawostki

 • Limitowana edycja DVD (oraz standardowa edycja region-2) daje możliwość  obejrzenia filmu w chronologicznej kolejności wydarzeń.Jest dość trudna w osiągnięciu, bowiem widz musi odpowiedzieć na kilka pytań i rozwiązać zagadkę. Możliwość przewijania, cofania i wybierania rozdziałów, w tej wersji są wyłączone.
 • A skoro o chronologii mówimy, to jeśliby ponumerować sceny chronologicznie, a potem ułożyć je tak, jak pojawiają się w filmie, wzór staje się bardziej czytelny. Litery od A (pierwsza) do V (ostatnia) reprezentują sceny kolorowe, a numery od 1 do 22 to sceny czarno-białe. W filmie przeplatają się one w następujący sposób: 1, V, 2, U, 3, T, 4, S, 5, R, 6, Q…20, C, 21, B, aż do 22/A, czyli oba typy scen występują naprzemiennie. Czarno-białe idą po kolei, a kolorowe od końca. Scena kulminacyjna (22/A) w połowie zmienia się w kolorową, aby pokazać zbieżność dwóch linii fabularnych.

Znalezione obrazy dla zapytania memento behind the scenes

 • Christopher Nolan oparł scenariusz na opowiadaniu swojego brata Jonathana o tytule Memento Mori. Skryptu nie uznaje się jednak za adaptowany, ponieważ owe opowiadanie wydano po ukończeniu filmu.
 • Numer telefonu Teddy’ego to 555 01 34. Taki sam numer miała Marla Singer w filmie Podziemny Krąg
 • Przypadłość głównego bohatera fachowo nazywa się amnesia anterograda – amnezją nastepczą. Uniemożliwia ona nabycie nowych wspomnień po uszkodzeniu struktury mózgu, hipokampa. W latach 50. XX wieku poprzez usunięcie hipokampa leczono chorych na epilepsję Skutkiem ubocznych operacji była właśnie omawiana amnezja.

Znalezione obrazy dla zapytania memento behind the scenes

 • Stephen Tobolowsky w czasie przesłuchania do roli Sammy’ego wspomniał Christopherowi Nolanowi, że osobiście doświadczył amnezji. Kilka lat wcześniej przed operacją podano mu eksperymentalny środek przeciwbólowy, który wywołał u niego amniezję. Aktor przyznał, że pomogło mu to wcielić sie w swoją rolę, ponieważ nikt na planie nie doznał tego na własnej skórze.

 • W filmie znajduje się salon tatuażu o nazwie Emma Thomas. Tak właśnie nazywa się żona Christophera Nolana.

 • Zdjęcia do filmu trwały 25 dni – od 7 września do 8 października 1999 roku.

 • Guy Pearce na potrzeby filmu zrzucił wiele kilogramów. Wcześniej jego masa mięśniowa ważyła ponad 100 kilogramów, jako że był on kulturystą.

memento

 • Pierwotnie do głównej roli przymierzany był Alec Baldwin. W filmie chciał również wystąpić Brad Pitt, jednak napięty terminarz nie pozwolił mu wziąć w nim udziału. Kandydatami byli także: Aaron Eckhart, Charlie Sheen oraz Thomas Jane.
 • Przed kręceniem sceny, w której Leonard zabija Jimmy’ego (Larry Holden), aktor grający tego drugiego poprosił Guya Pearce’a, aby ten go rzeczywiście zaatakował. W przeszłości Pearce był kulturystą i ostatecznie Holden doznał kilka drobnych obrażeń.
 • Będąca pod wrażeniem występu Carrie-Anne Moss w Matrixie, producentka Memento, Jennifer Todd zasugerowała Nolanowi obsadzenie jej w roli Natalie. Kiedy o angaż starała się Mary McCormack, Nolan postanowił wybrać jednak Moss tłumacząc Dała wiele postaci Natalie, czego nie było w scenariuszu.

Znalezione obrazy dla zapytania memento behind the scenes

 • Kiedy słyszymy kwestię Teddy’ego You don’t have a clue, you freak, nie do końca padają one z ust aktora Joe Pantoliano. Christopher Nolan stwierdził, że podczas kręcenia ostatnie dwa słowa zabrzmiały nie do końca wyraźnie, toteż postanowił sam je dograć naśladując głos Pantoliano. Aktor nie był tego świadomy aż do wywiadu z 2001 roku Anatomy of a Scene: Memento.
 • Według Nolana, Carrie-Anne Moss spędziła na planie zaledwie 8 dni.
 • Mimo, że scena rozpoczynająca film pokazana jest od tyłu, wszystkie dźwięki jakie słyszymy sa puszczone normalnie. Wyjątkiem jest głos Teddy’ego krzyczący “NO!” Poniżej, 2:18.

https://www.youtube.com/watch?v=srzw3qhtnes

 • W napisach końcowych miał być użyty utwór zespołu Radiohead, Paranoid Android, ale Christopher Nolan uznał, że za bardzo przekroczy to budżet filmu.
 • W jednej scenie, koło Jaguara Leonarda, można ujrzeć zaparkowaną białą Hondę Civic. Był to ówczesny samochód reżysera.

Znalezione obrazy dla zapytania memento honda

 • Na koniec kilka słów od Christophera Nolana analizującego swój film oraz wypowiedzi twórców:

https://www.youtube.com/watch?v=tYScJZWhaHA

https://www.youtube.com/watch?v=w5YZSQ5m9NY

Źródło: imdb.com oraz youtube.com

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?