Nietykalni – Ciekawostki

 • Już w ciągu 9 tygodni od dnia premiery, Nietykalni stali się drugim najbardziej dochodowym, francuskim filmem. Przed nimi uplasowało się jedynie Jeszcze dalej niż Północ.
 • Film doczekał się kilku remake’ów. Własne wersje Nietykalnych stworzyła już Turcja, Brazylia czy Indie, a zdjęcia do amerykańskiej dobiegają końca. W głównych rolach wystąpią Bryan Cranston (Breaking Bad) oraz komik Kevin Hart (Agent i pół). Więcej o produkcji możecie dowiedzieć się tutaj.

7588.7

 • Reżyser Eric Toledo przyznał w 2012 roku, że otrzymał ponad 3 000 wiadomości z podziękowaniami od ludzi na wózkach inwalidzkich.
 • Pomimo że prawdziwy Driss byl młodym Algierczykiem o imieniu Abdel, reżyserzy zdecydowali zmienić narodowość bohatera na bardziej zachodnio-afrykańską. Było to spowodowane sympatią jaką darzyli oni Omara Sy, z którym pracowali na planie Tellement proches. Co więcej aktor mieszkał kiedyś w ubogiej dzielnicy tak samo jak Driss co z pewnością pomogło mu w zrozumieniu jego uczuć.
 • Początkowe sceny jazdy samochodem przez zatłoczone ulice w większości były wykonywane przez profesjonalnych kierowców, jednak bywały momenty w których Omar Sy faktycznie siedział za kierownicą Maserati.

69aa77064592e3d1859308f163a5e69b

 • Pierwowzorem filmowego Philippe’a jest Philippe Pozzo di Borgo. Jego siostra Valérie Pozzo di Borgo stworzyła kostiumy do innego filmu w którym grał Francois Cluzet – Praktykanci.
 • Nerwowe ruchy i niespokojne kroki Drissa w scenie gdy po raz pierwszy spotyka Philippe’a były zamierzone. Miało to skontrastować niepełnosprawność bogacza z możliwościami Drissa.
 • W filmie przedstawione są dwa obrazy Salvadora Dali – Trwałość pamięci (w biurze firmy kurierskiej) i Ma femme nue regardant son propre corps devenir trois vertebres d’une colonne, ciel et architrecture (w rezydencji Philippe’a)

Intouchables Interview Post

 • 5% dochodów z filmu trafiło do francuskiego Stowarzyszenia Szymona z Cyreny, które pomaga w stwarzaniu przyjaznych miejsc dla niepełosprawnych osób.
 • Jest to najbardziej dochodowy francuski film w historii niemieckiego kina. Sprzedano tam prawie 9 milionów biletów wyprzedzajac tym SkyfallEpokę Lodowcową 4 czy Zmiech: Przed świtem. Jednak Nietykalni zaliczyli sukces również w innych krajach takich jak: Hiszpania (2,5 miliona biletów), Włochy (2,5 miliona), Holandia (1,2 miliona), Szwajcaria, Austria, Izrael, Dania, Islandia, Estonia, Korea Południowa (w każdym 1,7 miliona), Meksyk (1,6 miliona), Brazylia (1 milion), a także Kolumbia (500 tys.). Film odniósł trochę mniejszy skuces w Wenezueli, Peru, Hongkongu, Nowej Zelandii czy Norwegii.

L5nNF1o3 0c

 • Jest to pierwszy i jedyny nagrodzony przez amerykańską Christopher & Dana Reeve Foundation. Organizacja ta działa non-profit i zajmuję się szerzeniem pomocy ludziom dotkniętym paraliżem oraz wspomaganiem badań mogących pomóc w rozwoju leczenia. Reżyserzy otrzymali nagrodę HOPE 28 listopada 2012 roku w Nowym Jorku.
 • Fragmenty poematu, ktore Philippe wysyła do Eleonore to w rzeczywistości mieszanka Poemes a Lou Guillaume Apollinaire’a, Kwiatów zła Charlesa Baudelaire’a oraz Une Saison en enfer Arthura Rimbaud.

https://www.youtube.com/watch?v=oaEfeqbSCGE

Źródło imdb.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Stały współpracownik

Wielbiciel francuskich komedii i ogromny fan Gwiezdnych Wojen. W wolnych chwilach lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrych animacjach

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?