Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street – Ciekawostki

 • Na przesłuchaniu do roli Adolfa Pirelli, Sacha Baron Cohen zaśpiewał dla reżysera Tima Burtona całą partyturę Skrzypek na Dachu (1971).
 • Helena Bonham Carter nie widziała filmu aż do 2010 roku, ponieważ nie lubi oglądać własnych występów.
 • W scenach, w których Sweeney Todd otwiera szybko swoje brzytwy, posłużono się brzytwami mechanicznymi. Depp miał bowiem problemy z obsługiwaniem prawdziwych brzytw. Poprosił więc o zaprojektowanie dla niego takiej, która otwierałaby się dzięki przyciskowi.

Znalezione obrazy dla zapytania sweeney todd the demon barber of fleet street

 • Helena Bonham Carter podczas kręcenia zdjęć do Sweeney Todda była w ciąży z drugim dzieckiem z reżyserem Timem Burtonem. W związku ze zmieniającą się fizjonomią aktorki, zdjęcia nie były kręcone w planowanej kolejności.
 • Tradycją dla inscenizacji musicalu było przedstawianie roli Tobiasza jako dorosłego człowieka, który zmienia się mentalnie, a nie jak miało to miejsce w filmie – małego chłopca. Na przykład Kenneth Jennings, aktor, który grał rolę w oryginalnej broadwayowskiej produkcji miał 31 lat w dniu premiery; Neil Patrick Harris miał 27 lat podczas występów koncertowych w 2000 roku, a Manoel Felciano grając na Broadway’u w 2005 roku miał 35 lat.
 • Jayne Wisener miała 19 lat w chwili kręcenia filmu. Z początku twórcy odrzucili jej kandydaturę, ponieważ sądzili, że Wisener była zbyt dojrzała, aby zagrać 15-letnią Johannę. Aktorka jednak postanowiła wysłać kilka zdjęć siebie, bez makijażu, co zaowocowało zaangażowaniem jej do filmu.

Znalezione obrazy dla zapytania sweeney todd the demon barber of fleet street behind the scenes

 • Jest to drugi z trzech filmów Tima Burtona, gdzie ścieżki do filmu nie tworzył Danny Elfman. Pierwszym był Ed Wood (1994), a trzecim jest Osobliwy dom pani Peregrine (2016).
 • Anne Hathaway została niemal obsadzona w roli Johanny, ale Tim Burton chciał kompletnie nieznaną aktorkę do tej roli. Wybrał więc Jayne Wisener. Hathaway pojawiła się natomiast w innym projekcie Burtona – Alicji w Krainie Czarów (2010).
 • Aby przygotować się do swojej roli, Johnny Depp nagrał swoje demo taśmy w zachodnim Hollywood, współpracując ze starym przyjacielem i producentem muzycznym Bruce’em Witkinem. Ponadto Depp ćwiczył swoje wokale bez trenera głosu.

Znalezione obrazy dla zapytania sweeney todd the demon barber of fleet street

 • Ciastka, a raczej niektóre z nich, były w rzeczywistości jadalne. Niektóre zostały wykonane z włókien, inne z gumy.
 • Podczas pierwszego miesiąca produkcji w Londynie, Johnny Depp musiał wziąć 10 dni przymusowego urlopu, kiedy jego córka, Lily-Rose, została przewieziona do szpitala z powodu ciężkiej choroby (co nigdy nie zostało ujawnione przez media). Aby nie opóźniać produkcji, Tim Burton postanowił kręcić te sceny, w których postać Deppa nie bierze udziału.
 • Helena Bonham Carter, aby przygotować się do filmu przeszła obszerne lekcje śpiewu. Swoje piosenki ćwiczyła także podczas domowych wypieków.

 • Katharine Tidy, stylistka żywności do filmu, stwierdziła, że w szczytowym momencie musiała wykonać ponad 600 ciast i ciasteczek.
 • W oryginalnej broadwayowskiej produkcji wystąpili Angela Lansbury i Len Cariou. Sztuka została otwarta w Teatrze Uris 6 lutego 1979 roku i zdobyła statuetki Tony Awards dla najlepszego musicalu, książki i ścieżki dźwiękowej.
 • Postać Sweeney Todda po raz pierwszy w historii pojawiła się w 1846 r. w książce The String of Pearls.

 • Film ten planowany był od ponad 25 lat. Przez ten czas wielu aktorów było związanych z projektem, przychodzili i odchodzili. Aktorzy, którzy m.in. mieli wcielić się w postać Sweeney Todda to: William Hurt, Michael Douglas, Harrison Ford, Dustin Hoffman, Robert De Niro, Al Pacino, Richard Dreyfuss, Gene Hackman, Robert Redford, Jack Nicholson, Steve Martin, Tim Curry, Kevin Kline, Warren Beatty i wielu innych.
 • Inspiracjami Johnny’ego Deppa do roli Sweeney Todda byli m.in. Peter Lorre (zwłaszcza w Szalonej Miłości z 1935 roku), Boris Karloff, Anthony Newley i Iggy Pop.
 • Burtonowski Sweeney Todd w filmie jest uderzająco podobny do Dave’aVaniana, piosenkarza gotyckiej kapeli rockowej The Damned. Vanian nosił podobną fryzurę i strój w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

 • Toni Collette, Kate Winslet, Bernadette Peters i Nicole Kidman były podobno w kolejce do odegrania roli pani Lovett.
 • Pierwotnie film miał wyreżyserować Sam Mendes (Skyfall, Spectre), a w tytułową rolę miał wcielić się Russell Crowe.
 • Aby przygotować się do roli Adolfa Pirelli, Sacha Baron Cohen zatrudnił swojego prywatnego fryzjera jako konsultanta od technik golenia i poświęcił 16 godzin, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z używanymi w filmie brzytwami.

Znalezione obrazy dla zapytania sweeney todd the demon barber of fleet street behind the scenes

https://www.youtube.com/watch?v=sU9dMfn3o_8

https://www.youtube.com/watch?v=2eewLT1aOYo

https://www.youtube.com/watch?v=_2Snn6rtDVY

Źródło: imdb.com / Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe

Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?