„Kiler” – Ciekawostka

  • Pierwotny scenariusz Piotra Wereśniaka miał sporo elementów odbiegających od końcowej wersji poprawionej przez Juliusza Machulskiego i Ryszarda Zatorskiego, np. Ewa Szańska była nimfomanką, Siara i Lipski są wrogami już od początku i Kiler nie usypia Siary, tylko morduje go w rzeźni, a kontener z pieniędzmi nie ląduje na Okęciu, a w porcie w Gdyni.
  • Według Machulskiego film trwałby ponad 3 godziny, jeśli kręcono by według pierwszej wersji scenariusza.
  • Należące do Disney’a studio Hollywood Pictures i 20th Century Fox dążyli do zrobienia remake’u filmu, ostatecznie nie doszło to do skutku, ale Disney zapłacił wcześniej sześćset tysięcy dolarów za prawa do nakręcenia własnej wersji, dziesięciokrotnie więcej niż proponował Fox.
  • Ewa Szańska jest reporterką stacji „Nasza TV”, która wystartowała 3 miesiące po premierze kinowej filmu, a dziś znamy ją jako TV4.
  • W scenie w mieszkaniu Kiler parodiuje Bruce’a Willisa ze „Szklanej Pułapki”, Roberta De Niro z „Taksówkarza”, Bogusława Lindę z „Psów” i Jeana Reno z „Leona zawodowca”.
  • W ostatniej scenie na samochód ładowany jest ważący pół tony kontener z dolarami, jednak pojazd nawet nie drgnął pod tym „ciężarem”.
  • W otwierający weekend film obejrzało 157 tysięcy widzów, w miesiąc milion, a ostatecznie sprzedano ponad 2 miliony biletów.

1 F 437 3 1500x

Ilustracja wprowadzająca i zdjęcie: Jacek Szymczak (z zasobów Filmoteki Narodowej – fototeka.fn.org.pl)

Zagorzały miłośnik amerykańskiego kina i kultury lat 50. i 80. oraz amator fotografii motoryzacyjnej i starych samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?