Zjawa – Ciekawostki

 • Początkowo film miał powstać już w 2010 roku. Wtedy, w głównej roli widzielibyśmy Christiana Bale’a a reżyserią zajmowałby się John Hillcoat.
 • W związku z wydłużeniem produkcji, spowodowanej szybkim nadejściem lata i topnieniem śniegu przed zakończeniem nagrywania zdjęć w Kanadzie, przeniesiono całą produkcję do południowej Argentyny, gdzie panowały podobne zimowe warunki.

Znalezione obrazy dla zapytania revenant behind the scenes

 • Leonardo DiCaprio nazywa rolę Hugh Glassa najtrudniejszym występem w karierze. Mimo, iż jest wegetarianinem, zdecydował się zjeść surową wątrobę bizona. Nauczył się także strzelać z muszkietu, rozpalać ogniska, mówić w dwóch indiańskich językach. Konsultował się także z lekarzem specjalizującym się w starożytnych leczniczych technikach. 
 • Reżyser filmu, Alejandro G. Iñárritu  od początku do końca był przeciw użyciu technologii CGI celem poprawy filmu tłumacząc: Gdybyśmy skończyli z greenscreenem, z kawą w ręce i z dobrze bawiącą się na planie ekipą wszyscy byliby zapewne zadowoleni, ale film okazałby się kupą gó*na.

Znalezione obrazy dla zapytania revenant making of

 • Całkowity czas trwania zdjęć wyniósł 9 miesięcy. Trwało to tak długo przez ekstremalne warunki pogodowe, odległość od miejsca produkcji oraz fakt, że Iñárritu oraz operator Emanuel Lubezki postanowili wykorzystać jedynie naturalne światło podczas kręcenia, żeby uzyskać jak największy realizm. Każdego dnia zdjęcia trwały kilka godzin, które musiały być ostrożnie zaplanowane z wyprzedzeniem. 
 • Tylko jedna scena, mianowicie ta przy ognisku została nakręcona przy pomocy sztucznego światła. Wiatr powodował nadmierne pulsowanie ognia, przez co Lubezkiemu było ciężko złapać ostrość. Użyto więc latarek rozstawionych wokół ogniska.

Znalezione obrazy dla zapytania revenant making of

 • Tom Hardy nie ma w zwyczaju czytać scenariuszy przed przyjęciem roli. Kiedy zaproponowano mu udział w Zjawie, bardziej był zainteresowany zagraniem w ekranizacji gry Splinter Cell. Ostatecznie DiCaprio przekonał go do przeczytania skryptu. Przyjął ofertę po przeczytaniu połowy tekstu.
 • Alejandro G. Iñárritu jest znany ze swojego temperamentu, co nie ułatwiało prac na planie przy napiętym harmonogramie oraz nieprzyjemnych warunkach pogodowych. Wielu członków ekipy opuściło projekt, kilku zostało zwolnionych. Reżyser wyprowadził również z równowagi samego Toma Hardy’ego, który po odmówieniu wykonania niebezpiecznej sceny kaskaderskiej rzucił się na niego próbując go udusić. Cała sytuacja nie zakończyła się na szczęście tragedią. Jednej z osób udało się zrobić zdjęcie całego zajścia, które potem wydrukowano na koszulkach. 

Znalezione obrazy dla zapytania tom hardy choking inarritu

 • Z powodu przedłużenia prac nad filmem, Hardy musiał porzucić rolę Ricka Flagga w Legionie Samobójców.
 • Początkowo budżet filmu miał wynosić 60 milionów $. Ostatecznie jego stworzenie kosztowało ponad 2 razy tyle, bo 135 milionów, czego głównym powodem były przenosiny do Argentyny.
 • Pomimo ekstremalnych sytuacji, jakich doświadczał jego bohater, Leonardo DiCaprio nie doznał na planie ani jednej kontuzji.

Znalezione obrazy dla zapytania revenant making of

 • Inspiracją Toma Hardy’ego do wykreowania postaci Johna Fitzgeralda, był bohater grany przez Toma Berengera w jego ulubionym filmie – Pluton.
 • Inspiracją dla samego Iñárritu był zaś film Stalker Andrieja Tarkovskiego. Jednemu z internautów udało się wyłapać aż 17 scen z obu filmów, które są do siebie łudząco podobne. 

https://www.youtube.com/watch?v=PeosIUPOVqg

 • Mimo tego, że film jest inspirowany prawdziwą historią, twórcy pozwolili sobie na swobodę podczas pisania scenariusza. Hugh Glass został zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony na śmierć przez swoich kompanów w środku lata. Tak naprawdę nie chciał się on zemścić za śmierć syna (którego w rzeczywistości nie miał, nie wiadomo też, czy był w ogóle żonaty). Również nie dopełnił on ostatecznie zemsty, ale przebaczył swoim towarzyszom. W filmie dodatkowo nie znamy jego dalszych losów, ale fakty mówią, że po tych wydarzeniach przeżył jeszcze 10 lat i zginął nad rzeką Yellowstone w czasie ataku plemienia Arikara.   
 • W scenie ataku niedźwiedzia DiCaprio był szarpany za kable, które miał przypięte do nóg i głowy. W niedźwiedzia zaś, wcielił się Glenn Ennis, który podczas kręcenia miał na sobie taki oto strój:

Znalezione obrazy dla zapytania glenn ennis bear

 • Makijażyści spędzili 5 godzin na charakteryzacji DiCaprio. Musiała ona wyglądać jak najbardziej realistycznie, toteż odpowiadający za nią Duncan James spędził kilka tygodni szukając infromacji na temat ran, które odniósł Hugh Glass w 1822 roku. 

https://www.youtube.com/watch?v=Z8PvZZmWbw0

 • Początkowo film miał być nagrywany na taśmie 35mm i 65mm, by jak najlepiej imitować western. Ostatecznie zdjęcia robiono cyfrówką, umożliwiającą filmowanie o godzinę dłużej podczas zmierzchu. 
 • Za swoją kreację Leonardo DiCaprio otrzymał 32 nagrody, w tym pierwszego w karierze Oscara. Z kolei dla reżysera filmu, Alejandro G. Iñárritu jest to druga z rzędu nagroda Akademii w kategorii najlepszy reżyser, a dla operatora Emanuela Lubezkiego trzecia za najlepsze zdjęcia.
 • Na temat prac nad filmem powstał dokument o tytule A World Unseen. Możecie go zobaczyć poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=pJfTfsXFbLk

 • No i na zakończenie, materiał zza kulis:

https://www.youtube.com/watch?v=qSiNDcOoay8

Źródła: imdb.com oraz youtube.com / Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: d.dudek@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?