Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy – Ciekawostki

 • Budżet Przebudzenia Mocy wyniósł ponad 200 milionów dolarów, co czyni go najdroższym filmem z serii Gwiezdnych Wojen.
 • Przed otrzymaniem roli, Oscar Isaac wyjawił J.J. Abramsowi, że jego wujek jest wielkim fanem Gwiezdnych Wojen. Ku wielkiemu zaskoczeniu, wujek aktora został zaproszony na plan, a reżyser zaproponował mu epizodyczną rolę w filmie.  Wujek bez zastanowienia się zgodził i pojawił się w filmie jako mieszkaniec wioski w jednej z początkowych scen.

star wars the force awakens 32

 • Flagi wiszące przed wejściem do zamku Maz Kanaty zawierają między innymi symbole mandalorian, Czarnego Słońca i kilka symboli podracer’ów. Jest tam też logo Legionu 501 – międzynarodowej, fanowskiej organizacji, której członkowie tworzą i noszą wierne repliki kostiumów czarnych bohaterów z Gwiezdnych Wojen – szturmowców, Lordów Sithów, łowców nagród itp.
 • W jednej ze scen Finn uderza w stół włączając szachodpodobną grę. Jest to sama gra, w którą grali Chewbacca i R2D2 w Nowej Nadziei, o czym świadczyć może to, że rozgrywka rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyli ją grający w 4 epizodzie.
 • W Przebudzeniu Mocy po raz pierwszy pojawił się Niebieski oddział X-wingów. Początkowo miał on się pojawić już w Nowej Nadziei, jednak niebieskie znaczniki na statkach powodowały problemy podczas kręcenia scen z blue screenem, dlatego zmieniono kolor na czerwony.

maxresdefault

 • W lipcu 2015 roku świat obiegła informacja o Danielu Fleetowoodzie, fanie Gwiezdnych Wojen, u którego lekarze zdiagnozowali bardzo rzadkiego raka tkanki łącznej i zapowiedzieli mu maksymalnie 2 miesiące życia. Jego największym marzeniem było obejrzenie kolejnego filmu z uniwersum, jednak czuł, że może mu brakować sił by dożyć dnia premiery. Dlatego jego żona napisała do Disneya z prośbą o umożliwienie wcześniejszego pokazu filmu specjalnie dla Daniela. Akcja oznaczona hasłem Force For Daniel momentalnie obiegła portale społecznościowe, a swoje poparcie udzielili nawet aktorzy grający w Przebudzeniu Mocy. Koniec końców marzenie fana się spełniło i J.J. Abrams postanowił pokazać Danielowi jeszcze nieukończony film. Fleetwood zmarł 10 listopada 2015 roku.
 • John Boyega był tak zdenerwowany i przestraszony perspektywą nie otrzymania roli, że nie powiedział rodzicom o wygranej w castingu, dopóki na oficjalnym twitterze Star Wars nie zostało opublikowane zdjęcie obsady.

force awakens 2

 • Przebudzenie Mocy było pierwszym filmem spod szyldu Star Wars, w którym jako R2D2 nie wystąpił Kenny Baker. Był on jednak zatrudniony jako konsultant sterującego R2D2.
 • Strój Rey jest inspirowany pierwszymi grafikami koncepcyjnymi ubioru dla Luke’a, z czasow gdy George Lucas planował uczynić Skywalkera kobietą.
 • Walki na miecze świetlne w Przebudzeniu Mocy znacząco różnią się od tych z pierwszej i drugiej trylogii. W przeciwieństwie do efektownych, wspomaganych Mocą walk w prequelach i spokojnych, przypominających sztukę kendo  w oryginalnej trylogii, walki w Przebudzeniu Mocy były mniej wyćwiczone, aby wyglądały bardziej brutalnie i realistycznie. Był to celowy zabieg który miał na celu pokazać brak doświadczenia w walce i nieumiejętność używania miecza świetlnego jako broni np. przez Finna.

pobrane

 • Harrison Ford płakał gdy pierwszy raz zobaczył Przebudzenie Mocy.
 • Akcja filmu dzieje się 30 lat po wydarzeniach znanych z Powrotu Jedi, natomiast sam film stworzono 32 lata i 7 miesięcy po nakręceniu 6 epizodu.
 • Nazwa bazy Starkiller nawiązuje do pierwszych wersji scenariusza Nowej Nadziei, gdzie Luke miał nosić nazwisko Starkiller.
 • Latem 2014 roku, podczas kręcenia jednej ze scen, Harrison Ford doznał wypadku. Na aktora spadły ciężkie hydrauliczne drzwi. Na szczęście skończyło się tylko na pęknięciu kostki i dwumiesięcznej przerwie w nagrywaniu zdjęć.  Po roku J.J. Abrams przyznał, że mocno zranił się w plecy gdy próbował wyciągnąć Harrisona spod drzwi.

5640ce7fab478 p

 • Gary Oldman starał się o rolę Lor San Tekki, którą ostatecznie otrzymał Max von Sydow. To już drugi raz gdy Oldman stara się o angaż w Gwiezdnych Wojnach – pierwszy raz aktor miał podkładać głos Generałowi Grievous’owi w Zemście Sithów.
 • Gdy J.J. Abrams był gościem w talk show Conana O’Briena, prowadzący poprosił go o to, by w Przebudzeniu Mocy pojawiła się kwestia Jub jub.  Reżyser zgodził się, a jub jub można usłyszeć gdy Teedo odchodzi od Rey tuż po tym jak uratowała BB-8 z jego sieci.
 • Ze względu na skryty charakter filmu, wiele aktorów dowiedziało się o angażu z bardzo krótkim wyprzedzeniem. Domhnall Gleeson  dowiedział się o roli dzień po jego przesłuchaniu, ale był to także dzień przed próbą stolikową.  Z kolei Oscar Isaac o swojej roli dowiedział się kilka godzin przed próbą. Miał on czekać w jednym z londyńskich pokojów hotelowych na telefon, informujący go  czy ma zejść do samochodu czekającego przed budynkiem, którym pojechałby na próbę, czy zarezerwować sobie lot powrotny do Stanów.

oscar isaac john boyega star wars table reading 1024x575

 • Poe Dameron otrzymał swoje imię i nazwisko dzięki połączeniu nazwiska osobistej asystentki Abramsa, Morgan Dameron i imienia pluszowego misia polarnego jej córki, Poe. Z kolei, Sama Morgan wystąpiła w Przebudzeniu Mocy jako Komandor Meta.
 • Postać Maz Kanaty była wzorowana na nauczycielce Abramsa, Rose Gilbert, której duże okulary kojarzyły się z tymi które nosiła Maz. Kiedy rozpoczęła się pre-produkcja, Rick Carter, który też był uczniem Gilbert, chciał ją poinformować o tym, że była wzorem dla stworzenia postaci, jednak okazało się, że nauczycielka odeszła w wieku 95 lat.
 • W Przebudzeniu Mocy występuje wiele nawiązań do twórczości Beastie Boys. Rasa Abednedo otrzymała swą nazwę od biblijnego bohatera Abed-Nego, wspomnianego w piosence Shadrach. Ello Asty, pilot Ruchu Oporu, wywodzący się z owej rasy, zawdzięcza z kolei swoje imię i nazwisko albumowi Hello Nasty. Na hełmie Ellego widnieje napis w obcym języku, który po przetłumaczeniu oznacza Born to Ill. Jest to nic więcej jak nawiązanie do albumu Licensed to Ill. Także dwóch obcych otrzymało imiona pochodzące od twórczości muzyków. Ilco Munica, mieszkaniec  wioski na Jakku, zawdzięcza imię albumowi Ill Comunication, a Brassmon Kee , widziany przez chwilę na Hosnian Prime tuż przed jego zniszczeniem, został nazwany dzięki piosence Brass Monkey. Wszystkie te nawiązania wywodzą się prawdopodobnie z faktu, że J.J. Abrams jest ogromnym fanem zespołu Beastie Boys.
 • Miecz świetlny Kylo Rena jest pierwszym takim w uniwersum, którego energia nie jest stabilna, a ostrze drży i skwierczy, co ma symbolizować brutalne zachowanie i wpływ ciemnej strony na  uczucia jego właściciela. W materiałach dodatkowych na Blu-ray powiedziane jest, że owy miecz nie jest jeszcze ukończony.

film.org.pl star wars behind the scenes pic 2

 • Numery identyfikacyjne Finna (2187) to nie tylko nawiązanie do numeru celi w której osadzona była Leia podczas wydarzeń z Nowej Nadziei, ale także do krótkiego filmu 21-87, który miał głęboki wpływ na twórczość George’a Lucasa. Owy film zawierał odwołania do Mocy, które zainspirowały Lucasa do stworzenia koncepcji Mocy w uniwersum Gwiezdnych Wojen.
 • John Boyega jako Finn pierwotnie miał naturalny akcent aktora czyli brytyjski. Jednak zarówno on, jak i J.J. Abrams uznali, że nie pasuje to zbytnio do odgrywanej przez niego postaci, dlatego aktor postanowił dla roli zmienić akcent na amerykański.

tumblr o0c7q8ZhFo1r3rloeo1 1280

 • W kilku scenach na Jakku, można zobaczyć podracery podobne do tych z Mrocznego Widma.
 • W napisach końcowych jako pierwszy pojawia się Harrison Ford. Jest to pierwszy przypadek w historii Gwiezdnych Wojen, gdy jako pierwszy pojawia się aktor nie grający Jedi.

Star Wars El despertar de la Fuerza detrás de las cámaras 24

https://www.youtube.com/watch?v=iL5TN36g5II

https://www.youtube.com/watch?v=obwG9k6x2us&t=159s

https://www.youtube.com/watch?v=i9f2y4jUYq8

https://www.youtube.com/watch?v=3FPSg1osx5I

Źródło: imdb.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Wielbiciel francuskich komedii i ogromny fan Gwiezdnych Wojen. W wolnych chwilach lubi oderwać się od rzeczywistości przy dobrych animacjach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?