Dzień Niepodległości – Ciekawostki

 • Pomysł na film zrodził się w głowach scenarzystów, Rolanda Emmericha i Deana Devlina, gdy zastanawiali się nad możliwością istnienia życia pozaziemskiego w czasie promocji filmu Gwiezdne wrota (1994). Dziennikarz zadał pytanie Emmerichowi, dlaczego stworzył taki film, skoro nie wierzy w kosmitów. Scenarzysta powiedział, że mimo braku wiary, fascynuje go sama myśl o przybyciu kosmitów na Ziemię. Próbując lepiej wyjaśnić swoją odpowiedź, poprosił reportera, aby wyobraził sobie, co by było, gdyby pewnego poranka obudził się i odkrył ogromne statki kosmiczne unoszące się nad największymi miastami. W tej samej chwili Emmerich odwrócił się do Devlina i powiedział mu: “Chyba mam pomysł na nasz kolejny film”.
 • Według producenta i współautora scenariusza, Deana Devlina, armia amerykańska zgodziła się pomóc przy produkcji, zezwalając m.in. ekipie filmowej na kręcenie scen w bazach wojskowych. Jednak gdy dowiedzieli się, że w scenariuszu są odniesienia do Strefy 51, natychmiast wycofali się ze swoich deklaracji.
 • Słynne, powszechnie uwielbiane i już kultowe przemówienie Prezydenta USA, było kręcone 6 sierpnia 1995 roku przed starym hangarem, w którym kiedyś przechowywano bombowiec Enola Gray, ten sam, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę dokładnie pięćdziesiąt lat wcześniej, 6 sierpnia 1945 roku.

 • Według scenarzysty większość dialogów Jeffa Goldbluma z Juddem Hirschem i Willem Smithem były improwizowane.
 • Film został zakazany w Libanie. Wszystko za sprawą Hezbollahu, ponieważ nie podobały im się sceny, w których Izraelscy i Irańscy żołnierze łączą siły, a następnie przystają na plan USA, polegającym na wspólnym kontrataku wymierzonym przeciwko kosmitom.
 • Jeff Goldblum z tą samą tonacją wypowiada w filmie te same słowa, których użył w Parku Jurajskim z 1993 roku “Must go faster, must go faster!”.
 • Helikopter ze światłami, którego użyto do powitania kosmitów to Sikorsky S-64 Skycrane. Kiedy testowano go po raz pierwszy i włączono światła, Orange County otrzymało ponad 150 telefonów od ludzi, którzy zgłaszali, że widzieli dziwne światła na niebie. Te zgłoszenia zaraportowano jako “zaobserwowanie UFO”.
 • Początkowo postać Prezydenta Whitemore’a wzorowano na Richardzie Nixonie, a rola była specjalnie napisana dla Kevina Spaceya, przyjaciela z ogólniaka Deana Devlina. Niestety producent Foxa nie zgodził się na obsadzenie aktora, ponieważ według jego mniemania, Kevin nie miał potencjału na stanie się wielką gwiazdą. Rola została więc na nowo napisana i ostatecznie obsadzono w niej Billa Pullmana.
 • Rytm bębna, który możemy usłyszeć w czasie scen inwazji na początku filmu to litery kodu Morse’a oznaczające: D-I-E (pol. tłum. Giń).
 • Początkowo film miał roboczy tytuł ID4 ponieważ prawa do użycia tytułu Dzień Niepodległości posiadał Warner Bros. Dopiero pod koniec zdjęć 20th Century Fox osiągnęły porozumienie i nabyło prawa do tytułu. Gdyby wytwórnie nie dobiły targu, film prawdopodobnie nosiłby tytuł Invasion, Sky on Fire lub Doomsday.
 • Futurystycznie wyglądający komputer przy panelu sterowania w Strefie 51 to części IBM An/FSQ-7 Combat Direction Central zbudowanego w 1954 roku do ochrony Stanów Zjednoczonych przed Sowieckim atakiem bombowym. Był to największy i najcięższy system komputerowy, jaki kiedykolwiek zbudowano. Ważył 6 ton i zajmował całe piętro bunkra odpornego na bombardowania. Części likwidowanego systemu były sprzedawane na złom i kupowane przez wytwórnie filmowe i telewizyjne, które potrzebowały futurystycznie wyglądających komputerów. Części te były również wykorzystane m.in. w takich produkcjach jak The Time Tunnel (1996) oraz Płonący wieżowiec (1974).

Zobacz również: TOP 20 – najlepsze filmy o obcych i UFO!

 • Dean Devlin i Roland Emmerich od początku widzieli Afroamerykanina w roli Stevena Hillera. Szczególnie chcieli Willa Smitha do tej roli, gdy zobaczyli film Szósty stopień oddalenia  z 1993 roku. Decyzja ta spotkała się z pewnym oporem, a nawet rasizmem ze strony kierownictwa studia, jednak twórcy filmu stali przy swoim, dzięki czemu Smith otrzymując tę rolę, stał się niezwykle popularnym aktorem.
 • Na potrzeby filmu nakręcono ponad 70 wiadomości telewizyjnych. We wszystkich zaangażowani byli prawdziwi dziennikarze, ponieważ twórcy filmu uważali, że aktorzy w takich scenach nie będą wyglądać wystarczająco przekonująco.
 • Wnętrza Białego Domu zostały zbudowane do filmu Prezydent – miłość w Białym Domu (1995), później zostały wykorzystywane w Dniu Niepodległości, Marsjanie atakują (1996) oraz Nixon (1995).
 • Scenariusz został napisany przez Deana Devlina i Rolanda Emmericha w ciągu czterech tygodni. Następnie skrypt został wysłany czwartek i już następnego dnia autorzy otrzymali oferty. W poniedziałek rozpoczęły się przygotowania do wejścia na plan. Zdjęcia do filmu trwały tylko 72 dni.
 • Poza dwupłatem, którym Russell Casse lata. aby spryskać pola, każdy inny samolot widziany w powietrzu jest albo modelem, albo efektem wygenerowanym komputerowo.
 • Gdy Will Smith wchodzi do szatni szwadronu, osoby oglądające telewizję są prawdziwymi pilotami VMFAT-101, szkoleniowym szwadronem Marine Corps FA-18.
 • Monitor komputera w biurze S.E.T.I. pokazuje diagram “Deep Space Satellite Devlin”. Satelita ta jest mała wersją Gwiazdy Śmierci z filmu Gwiezdne Wojny (1977).
Biały Dom

fot. Kadr z filmu Dzień Niepodległości z 1996 roku

Zobacz również: TOP 20 – Najlepsze filmy katastroficzne!

 • Postacie R i 2 w hangarze statku kosmicznego w Strefie 51 są nawiązaniem do R2-D2 z sagi Gwiezdnych Wojen.
 • Zwroty używane przez pilotów w czasie odpalania pocisków rakietowych: Fox One, Fox Two, Fox Three, to kody używane przez NATO.
 • Pierwsze pokazy filmu odbyły się 2 lipca 1996 roku, czyli tego samego dnia, w którym rozpoczynają się wydarzenia w filmie.
 • Ze względu na swoją ściśle tajną pracę, Dr Okun nie wychodził poza obszar Strefy 51 od lat 60.
 • Ciekawy zbieg okoliczności. Whitmore był młodym Senatorem z Chicago, który został prezydentem. W filmie jednemu z agentów z Secret Service triumfująco mówi o wygranej Chicago White Sox z Kansas City Royals. Dwanaście lat później, fan White Soxów i Senator z Chicago o imieniu Barack Obama został prezydentem USA.
 • W przygotowaniach do roli Bill Pullman czytał książkę The Commanders Boba Woodwarda oraz oglądał dokument z 1993 zatytułowany The War Room.
 • Scena. w której Major Mitchell podchodzi do kosmity i strzela do niego w głowę nie była początkowo w scenariuszu. Została dodana w ostatniej chwili, ponieważ po pokazach testowych otrzymano kilka skarg od widzów, że w filmie nie widać, aby kosmici wystarczająco cierpieli.
 • Film został wspomniany przez seryjną morderczynię Aileen Wouornos (którą sportretowała Charlize Theron w filmie Monster). Przed wstrzyknięciem jej śmiertelnej dawki miała powiedzieć: “Chciałabym tylko powiedzieć, że żegluję wraz ze Skałą i wrócę jak w Dniu Niepodległości, z Jezusem, 6 czerwca. Jak w filmie, wielkim statkiem macierzystym. Ja tu wrócę”.

Źródło: IMBD / Ilustracja wprowadzenia: 20th Century Fox

Redaktor

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Zakochana w miłosnej trylogii Linklatera, La La Land, Ostatnim Mohikaninie, Szklanej pułapce i Drive. Najlepsze seriale? Przyjaciele, Młody Papież, The Wire, Buffy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?