Advertisement
Advertisement

Holiday – Ciekawostki

 • W programie The Tonight Show with Jay Leno, Dustin Hoffman powiedział, że jego cameo w filmie było nieplanowane. Gdy jechał do Blockbuster Video, zobaczył kamery i ekipę filmową. Zaciekawiony podjechał, aby zobaczyć co się dzieje. Tam, spotkał swoją przyjaciółkę Nancy Meyers i zdecydowali się nakręcić wspólną scenę.
 • Film został napisany specjalnie z myślą o Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law oraz Jack Black.
 • Strona, przez którą Amanda i Iris wymieniają się mieszkaniami to prawdziwa strona internetowa: homeexchange.com, która istnieje do dziś.
 • Wnętrze domu Amandy zostało zbudowane w studiu i kosztowało prawie milion dolarów. Przy czym koszt nie obejmował zewnętrznych ścian, dachu oraz instalacji technicznych: ogrzewania i elektryczności.
 • Nancy Meyer znana jest z robienia dużej ilości dokrętek do swoich filmów. W czasie kręcenia sporej ilości nowych ujęć, do jednej ze scen z imprezy świątecznej, Kate Winslet w końcu udało się naturalnie zaśmiać. Gdy aktorka w końcu myślała, że dokrętki do tej jednej sceny się skończyły, myliła się. Gdy reżyserka zarządziła ponowne powtórzenie sceny, Winslet uklękła, ujęła dłonie w błagalnym geście i zaczęła prosić o zakończenie zdjęć.

  Holiday

  Fot. Columbia Pictures

Zobacz również: TOP 20 – Najlepsze filmy na święta!

 • Dom Rose Hill nie istnieje. Został wybudowany specjalnie na potrzeby filmu.
 • Film jaki ogląda Iris w domu Amandy to Dziewczyna Piętaszek z 1940 roku.
 • Reżyserka i jednocześnie autorka scenariusza, Nancy Meyers powiedziała, że część jej filmów jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z jej życia. Przykładowo, skurcze przełyku, który miała Amanda to stan, który kiedyś miewała Meyers.
 • W scenie, w której Cameron Diaz i Jude Law gonią się po wspólnie spędzonym lunchu, słyszymy muzykę w stylu bossa nova. Nancy Meyers bardzo pragnęła mieć w tej scenie właśnie ten kawałek, aby był on hołdem dla podobnych scen z filmów, z Doris Day i Rockiem Hudsonem. Meyers była tak gorliwa do otrzymania właściwej muzyki do tej właśnie sceny, że kompozytor, Hans Zimmer zatytułował ten utwór: Dla Nancy.
 • W filmie możemy ujrzeć kilka odniesień do Ennio Morricone: główny utwór muzyczny filmu zaczyna się od tych samych pięciu akordów co motyw Deborah z filmu Dawno temu w Ameryce z 1984 roku; Miles nakłania Iris do wypożyczenia Misji z 1986 roku, ze względu na muzykę; Z kolei główną piosenkę z Cinema Paradiso z 1988 roku, możemy usłyszeć w samochodzie Milesa, gdy ten po raz pierwszy spotyka Iris; Eli Wallach grał w 1966 roku w filmie Dobry, zły i brzydki, czyli w filmie, do którego Morricone skomponował swoją najsłynniejszą muzykę.

Fot. Columbia Pictures

 • Stos książek Amandy w samolocie lecącym do Anglii to: Chłopiec z Latawcem Khaleda Hosseini, Potęga Teraźniejszości Eckharta Tolle’a, Pokuta Iana McEwana, Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln autorstwa Doris Kearns Goodwin, Harry Potter i Kamień Filozoficzny J.K. Rowling, Bob Dylan kroniki Boba Dylana, Korekty Joanathana Franzena, Uciekinierka Alice Munro oraz Dalajlama nieznany. Niezwykła siła przebaczania Dalai Lamy i Chana Victora.
 • Iris i Amanda spotkały się po raz pierwszy pod koniec filmu.
 • Gdy Iris przyjeżdża do domu Amandy w Los Angeles, podekscytowana biega po nim aż w końcu staje przed ścianą wypełnioną płytami DVD. Po przeglądnięciu pozycji, bohaterka wybiera film. W momencie gdy chce go puścić przerywa jej Miles, który stoi przed bramą. Film który Iris wybrała to Lewy sercowy z 2002 roku.
 • Gdy Miles opowiada Iris, że Smion & Garfunkel skomponował muzykę do Absolwenta z 1967 roku, jest tylko część prawdy. Paul Smion napisał zupełnie nowe piosenki do filmu, które wiele z nich, jak Mrs. Robinson i At the Zoo zostały włączone do albumu Bookends. Jednak Mike Nichols, reżyser Absolwenta, ostatecznie nie użył żadnej nowej piosenki Simona. Zamiast tego, wykorzystał chór śpiewający “dee-dee-dee” z Mrs. Robinson oraz ich stare utwory, takie jak: The Sound of Silence i Scarborough Fair.
 • W filmie możemy zobaczyć fikcyjny zwiastun filmu z Jamesem Franco i Lindsay Lohan.

Fot. Columbia Pictures

Zobacz również: TOP 30 – Najlepsze komedie romantyczne, które warto obejrzeć!

 • Członkowie zespołu muzycznego The Wombads udali się do kina na film Holiday oczekując komedii romantycznej nakręconej w duchu Dziennik Bridget Jones z 2001. Niestety tak bardzo nie podobał im się film, że napisali o tym piosenkę, którą zatytułowali Kill the Director. Możemy w niej usłyszeć m.in. “If this is rom-com, kill the director” oraz “This is no Bridget Jones!”.
 • Samochód który prowadzi Cameron Diaz to Mini-Cooper z 2006 roku, Kate Winslet z kolei jeździ po Los Angeles Lexusem RX 400h, a Jude Law Range Roverem, rocznik 2006.
 • Jedną z książek, które możemy zobaczyć w domu Grahama to Hotel New Hampshire Johna Irvinga.
 • Dom, w którym Iris mieszka w Anglii nazywa się Rose Hill Cottage. Kate Winslet parę lat wcześniej grała Rose w Titanicu.
 • Kilka miesięcy po premierze filmu, moda na zamianę mieszkań wzrosła tak bardzo, że policja w Wielkiej Brytanii musiała wydać oficjalne ostrzeżenie przed skutkami tego zachowania: potencjalnymi kradzieżami i oszustwami.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Zakochana w miłosnej trylogii Linklatera, La La Land, Ostatnim Mohikaninie, Szklanej pułapce i Drive. Najlepsze seriale? Przyjaciele, Młody Papież, The Wire, Buffy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?