Piąty Element – Ciekawostki

 • Eksplozja w głównej sali statku Fhloston była największą eksplozją, jaką kiedykolwiek nakręcono wewnątrz studia. Płomienie prawie wymknęły się spod kontroli. Gaszenie pożaru zajęło ponad 25 minut.
 • Język Divine mówiony przez Leeloo został wymyślony przez współautora scenariusza i reżysera filmu Luca Bessona, a później dopracowany przez Millę Jovovich. Aktorka miała kłopot z nauczaniem się wymowy tego języka, mimo że mówi płynnie po angielsku, rosyjsku, serbsku i francusku. Divine miał tylko cztery tysiące słów. W celu nauki, Luc i Milla prowadzili rozmowy i pisali sobie listy w tym języku. Pod koniec zdjęć byli w stanie prowadzić płynne konwersacje w języku Divine.
 • Diva Plavalagune śpiewa “Il dolce suono” arię z opery Lucia de Lammermoor. Jest to jedna z najtrudniejszych arii ze względu na długość, szybko rosnące arpeggio oraz wysokie F nad wysokim C.
 • Gdy kompozytor, Eric Serra, pokazał nuty sopranistce, Invi Mula, która podkłada głos Divie, szybko się uśmiechnęła i powiedziała, że część z nich nie jest możliwa do zaśpiewania przez człowieka, ponieważ ludzki głos nie jest w stanie zmieniać się tak szybko. Mula zaśpiewała poszczególne nuty w izolacji, jedna po drugiej, dzięki czemu operatorzy dźwiękowi przekształcili je tak, aby współgrały z muzyką. W czasie sceny śpiewającej Divy momentami można usłyszeć różnice w tonach głosu.
 • Podziw na twarzy Bruce’a Willisa, który widzimy w czasie śpiewu Divy, jest prawdziwy. To był pierwszy raz. kiedy aktor słyszał utwór i widział aktorów w pełnych przebraniach.
 • Plavalaguna, imię Divy, to kombinacja dwóch słów: Plava i Laguna. “Plava” w serbskim, chorwackim, czarnogórskim i bośniackim języku oznacza “niebieski”. “Laguna” w tych samych językach oznacza lagunę. Tak więc jej imię to Niebieska Laguna. Inspiracją do tego imienia była Plava Laguna, ośrodek wypoczynkowy w chorwackim mieście Porec, w którym Luc kilkakrotnie wypoczywał.

Zobacz również: TOP 20 – Najlepsze seriale Sci-Fi

 • Gdy prezydent mówi Ojcu Corneliusie, że ma 20 sekund na przedstawienie swojej opinii, Vito mówi dokładnie 20 sekund.
 • Oryginalny scenariusz Luc Besson napisał, gdy był w liceum. Wtedy to powstał pomysł na film, a cały świat w nim przedstawiony wymyślił, gdy był jeszcze dzieckiem. Scenariusz zaczął pisać w wieku 16 lat. Gdy film wszedł do kin, Luc miał 38 lat.
 • Latające samochody wykreowane przez zespół od efektów specjalnych pozwoliły artystom stworzyć spersonalizowane, licencjonowane tablice rejestracyjne. Mimo że w filmie nie widzimy ich ani razu, slogan wydrukowany na nich głosi “New York, The Fuck – You State”.
 • W 1997 roku Piąty Element był najdroższym filmem wyprodukowanym poza Hollywood, najdroższą produkcją w historii Gaumonta, a budżet przeznaczony na efekty specjalne, wynoszący 80 milionów dolarów, był wówczas najwyższym, jaki kiedykolwiek wydano.
 • Gdy rozpoczęły się zdjęcia do filmu, zdecydowano o przefarbowaniu włosów Milli z brązowego na pomarańczowy. Jednak, ze względu na to, że włosy musiały być często farbowane, aby zachowały ten sam jasny kolor, włosy aktorki stały się w pewnym momencie na bardzo zniszczone. Stworzono wtedy perukę, którą nosiła aktorka do końca zdjęć.
 • Tekst Bruce’a Willisa: “Look lady, I only speak two languages, English and bad English” był improwizacją aktora.
 • Na początku filmu Bruce Willis rozmawia przez telefon z Fingerem. Głos Fingerowi użyczył Vin Diesel.
 • Prince oraz Michael Jackson byli główną inspiracją do stworzenia postaci Ruby Rhod. Obaj byli brani pod uwagę do zagrania tej roli. Pierwszym kandydatem był Prince.

Zobacz również: TOP 20: Najlepsze filmy science fiction w historii!

 • Luc Besson wybrał Millę Jovovich do roli Leeloo, ponieważ: “Milla ma w sobie ‘to coś’ pod względem fizycznym. Może być z przeszłości i przyszłości. Może być Egipcjanką oraz Rzymianką. Może być Nefretiti i może być z kosmosu. To była ta jedna fizyczna rzecz, którą w niej lubiłem”.
 • Pierwotnie film miał być trylogią. Luc Besson miał przygotowane trzy scenariusze, które później skondensował w jeden.
 • Gdy Korben po raz pierwszy spotyka Leeloo, a ona zaczyna do niego mówić  w swoim języku, reakcja Bruce’a jest prawdziwa. Luc Besson nie powiedział Willisowi, jakie będą jej pierwsze słowa skierowane do niego.
 • Monolog Zorga dotyczący zniszczenia, które napędza rozwój gospodarki, jest klasycznym, błędnym przekonaniem ekonomicznym obnażonym w Metaforze zbitej szyby napisanej przez francuskiego ekonomistę, Frederica Bastiata w 1850 roku, zawartej w eseju Co widać i czego nie widać.
 • Osoba grająca policjanta i siedząca za kierownicą, która czeka przed restauracją McDonalda to Mac McDonald, jeden z tych braci, którzy stworzyli najpopularniejszą sieć fast foodów.
 • Gary Oldman przyjął rolę Zorga, nie czytając nawet scenariusza. Zgoda na zagranie w filmie była rewanżem za to, że Besson sfinansował w 1997 roku film Oldmana Nic doustnie. W 2014 roku aktor pytany przez dziennikarza, czy podobał mu się film, Oldman odpowiedział: “Nie. Nie mogę go znieść”.
 • Gdy Mondoshawanowie pojawiają się w Egipcie w 1914 roku, profesor pyta: “Jesteście… Niemcami?”, jednak w niemieckiej wersji językowej, i tylko w tej, profesor mówi: “Jesteście… z Ziemi?”
 • Mimo że Luc Besson znacząco przekroczył budżet filmu, nie pozwolił swoim finansistom wyjeść na plan zdjęciowy oraz pokazać nakręcony materiał.
Milla Jovovich

Fot. Kadr z filmu Piąty Element

Źródło: imbd / Ilustracja wprowadzenia: Gaumont

Redaktor

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Zakochana w miłosnej trylogii Linklatera, La La Land, Ostatnim Mohikaninie, Szklanej pułapce i Drive. Najlepsze seriale? Przyjaciele, Młody Papież, The Wire, Buffy.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?