Advertisement
Advertisement

TO – Ciekawostki

 • Przygotowując się do roli Pennywise’a Bill Skarsgard czerpał inspiracje z Mechanicznej Pomarańczy, Lśnienia, Mrocznego Rycerza oraz Milczenia Owiec. Dodatkowo przeszedł szkolenie pod czujnym okiem człowieka-gumy.
 • Niektóre kwestie dialogowe, zwłaszcza te wulgarne, były improwizowane przez młodych aktorów. Dodatkowo wcielający się w Eddiego Jack Dylan Grazer był autorem wielu żartów i docinek Richiego.
 • W okolicach premiery filmu, w małym pensylwańskim miasteczku doszło do serii pranków z czerwonymi balonami przywiązanymi do ściekowych kratek. Żart poważnie wystraszył mieszkańców oraz tamtejszych policjantów, którzy zmuszeni byli owe balony usuwać.

 • Sztuczne uzębienie, jakie nosił Bill Skarsgard podczas pracy na planie sprawiały, że obficie się ślinił, co spodobało się reżyserowi, gdyż według niego pasowało do wygłodniałej natury Pennywise’a.
 • 27 to liczba mocno powiązana z historią, gdyż w książce To powraca do Derry co 27 lat.  Film został wypuszczony 27 lat po miniserii z 1990 roku. Jonathan Brandis, który wcielił się we wcześniejszej wersjii adaptacji w Billego zmarł w wieku 27 lat. Premiera filmu nastąpiła miesiąc po 27 urodzinach Billa Skarsgarda, czyli 8 września 2017 roku (8+9+2+0+1+7 = 27). Kontynuacja ma mieć premierę 6 września 2019 roku (6+9+2+0+1+7 = 27). Przypadek? Nie sądze.
 • Reżyser Andy Muschietti celowo trzymał Billa Skarsgarda z dala przed dziećmi zanim zaczną kręcić wspólne sceny. Gdy ten dzień miał nadejść ekipa ostrzegała nastoletnich aktorów przed tym, jak straszny może być ich starszy kolega z planu. Pomimo tego jak młodzi byli na to przygotowani, Pennywise przeraził ich nie na żarty.
 • Bill Skarsgard przyznał, że tak bardzo wkręcił się w odgrywanie przerażającego klauna, że w czasie i po zakończeniu produkcji miewał koszmary.
 • Kiedy Richie Tozier trafia do pokoju klaunów, na podłodze możemy zauważyć manekina łudząco przypominającego Pennywise’a z 1990 roku.

Fot. reddit.com

 • Pierwszy zwiastun filmu w ciągu 24 godzin zebrał 197 milionów wyświetleń na Youtubie, dzięki czemu pobity został rekord ustanowiony przez trailer Szybkich i Wściekłych 8 (139 milionów).
 • Kilka tygodni po premierze filmu, Burger King Russia wystosował zażalenie wobec swojego rywala – McDonalds i żądał zakazania filmu w Moskwie, jako że maskotka sieci bardzo przypomina klauna z horroru. W Niemczech z kolei Burger King postanowił na koniec filmu dołączyć krótką wiadomość: „Morał jest następujący – nie ufaj klaunom”, wraz z załączonym logo. Publiczności bardzo spodobał się ten żart i mówiono potem, że film stał się przez to najdłuższą reklamą Burger Kinga w historii.

 • To jest najlepiej zarabiającą adaptacją prozy Stephena Kinga. Film zarobił łącznie 700 milionów dolarów przy budżecie 35.
 • Osoba odpowiedzialna za kostiumy, Janie Bryant oparła projekt stroju Pennywise’a na różnych epokach historycznych – średniowieczu, renesansie, czy czasach elżbietańskich. Miało to podkreślić nieśmiertelność potwornego klauna.
 • W jednej z usuniętych scen na blurayowej edycji filmu Henry Bowers po zamordowaniu swojego ojca, zabija również członków swojego młodocianego gangu. Wyjaśnione jest tym samym dlaczego pod koniec sam konfrontuje się z Klubem Frajerów.

 • Reżyser filmu początkowo chciał użyć CGI w celu przedstawienia demonicznego, rozbieżnego wzroku Pennywise’a. Jak się jednak okazało, wcielający się w klauna Bill Skarsgard potrafi skierować swoje oczy w różnych kierunkach.
 • Po opuszczeniu projektu przez Willa Poultera mającego się wcielić w Pennywise’a faworytami do objęcia roli byli Hugo Weaving oraz Bill Skarsgard. Twórców urzekł jednak fakt, że ten drugi dodał do postaci zabawny dziecięcy pierwiastek, podczas gdy Weaving potrafił grąć tylko przerażająco.
 • W sieci można znaleźć alternatywną wersję początku filmu, w której Georgie bez problemu bierze od klauna papierowy statek i odchodzi ze słowami „do zobaczenia” ku niezadowoleniu i frustracji potwora. Słodko.

 • Pennywise w całym filmie odzywa się przez jedynie cztery minuty.

Ilustracja wprowadzenia: mat. prasowe

Redaktor

W kinie szuka pozycji, która przebije Pulp Fiction, w telewizji - Breaking Bad oraz Rodzinę Soprano, w świecie gier - serie Bioshock oraz God of War.
Kontakt: d.dudek@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?