TOP 15: Anthony Hopkins – najlepsze role

„Musiałbym na głowę upaść, by aktorstwo traktować poważnie. Kino to sztuka jarczmarczna, kuglarstwo”

Te zaskakujące słowa na temat swojego zajęcia wypowiedział na łamach polskiego wydania Newsweeka z 2011 roku człowiek filmu, znany nie tylko z ciętego języka, ale przede wszystkim właśnie z wyjątkowego kunsztu aktorskiego. Mowa o jednej z najbardziej charakterystycznych ikon współczesnego kina, a mianowicie o Anthonym Hopkinsie. Ten świętujący niedawno 79 urodziny aktor dla wielu miłośników kina jest po prostu synonimem sztuki aktorskiej. Hopkins pomimo blisko 100 odegranych rolach dalej pozostaje aktywny, czego najlepszym przykładem jest jego fenomenalna rola w bijącym rekordy popularności serialu produkcji HBO, czyli Westworld. Z racji ogromu nieocenionego wkładu w światową kinematografię, jaki wniósł przez całą swoją karierę Anthony Hopkins, wybór tylko 15 najlepszych ról aktora nie było zadaniem łatwym. Liczba kreacji, które zasługiwałyby na wyróżnienie zdecydowanie wykracza poza ramy tego zestawienia, jednak podjąłem się wyselekcjonowania tego absolutnego „topu”. Przechodząc zatem do meritum sprawy przedstawiam 15 najlepszych ról Anthonego Hopkinsa według Movies Room. Panie i Panowie, Damen und Herren, Ladies and Gentelmen Sir Philip Anthony Hopkins!


15. Maska Zorro (1998) reż. Martin Campbell

kadr_z_filmu_Maska_Zorro.jpg

Maska Zorro oczywiście nie należy do najważniejszych produkcji z udziałem Anthony’ego Hopkinsa, gdyż jak wiadomo, główne skrzypce należały w tym filmie do młodego Antonio Banderasa i Catherine Zety-Jones. Niemniej jednak rola  Don Diego de la Vegi to bardzo duży plus tej produkcji i ciężko sobie dzisiaj wyobrazić kogoś innego w tej kreacji niż właśnie Anthonego Hopkinsa. Co ciekawe, wówczas 61 letni aktor na początku odrzucił rolę sędziwego Zorro, gdyż skarżył się na uniemożliwiające mu pracę bóle pleców. Seria zabiegów postawiła jednak Anthony’ego na nogi i dzięki temu jego osoba cieszy oko w Masce Zorro.


14. Lekcja przetrwania (1997) reż. Lee Tamahori

kadr_z_filmu_Lekcja_przetrwania.jpg

Dzika przyroda i chęć przetrwania za wszelką cenę. Taka właśnie jest Lekcja przetrwania w reżyserii Lee Tamahoriego. Film powstał w dosyć niecodziennych okolicznościach, gdyż inspiracją twórców do jego nakręcenia było telewizyjne reality show rodem z Brazylii, w którym pozostawieni sami sobie zwykli ludzie musieli nauczyć się radzić sobie w dziczy, by jakoś przeżyć. Mało brakowało, a Anthonego Hopkinsa w ogóle zabrakłoby w obsadzie filmu. Do roli miliardera Charlesa Morsea na początku przymierzani byli Robert De Niro i Dustin Hoffman. Kreacja w rezultacie przypadła Hopkinsowi i okazała się mocnym punktem tego filmu. Ciekawostką jest fakt, że aktor podczas kręcenia Lekcji przetrwania, rzeczywiście otarł się o śmierć. Podczas zdjęć do filmu doszło do wypadku, kiedy aktor niespodziewanie wpadł do lodowatej rzeki i z ciężkim wychłodzeniem organizmu trafił do szpitala. To pokazuje, że Hopkins nie bał się ryzyka i na planie dawał z siebie wszystko, by jak najlepiej przedstawić grany przez siebie charakter. W filmie Anthonemu towarzyszy Alec Baldwin i Elle MacPherson.


13. Hannibal (2001) reż. Ridley Scott

kadr_z_filmu_Hannibal.jpg

Hannibal w reżyserii Ridleya Scotta to drugi z kolei film o maniakalnym mordercy. Po oszałamiającym sukcesie Milczenia owiec, Anthony Hopkins po raz kolejny wcielił się w rolę Hannibala Lectera, a na ekranie tym razem partnerowała mu Julianne Moore. Film oczywiście  nie powtórzył sukcesu produkcji z 1991 roku, która zawiesiła poprzeczkę ekstremalnie wysoko. Hannibalowi zarzucano  m.in scenariusz pozbawiony sensu, jednak krytycy w większości byli zgodni, że to za co można chwalić Hannibala to przede wszystkim kreacja Anthonego Hopkinsa. Aktor już wówczas zdążył przyzwyczaić widzów, że poniżej przyzwoitego poziomu nie zwykł schodzić.   


12. Bunt na Bounty (1984) reż. Roger Donaldson

kadr_z_filmu_Bunt_na_Bounty.jpg

Bunt na Bounty to w naszym rankingu przedstawiciel kina lat 80., kiedy Anthony Hopkins nie był wielką gwiazdą, ale już wówczas powoli aspirował do takiego miana. Jest rok 1788, kiedy to kapitan statku „Bounty” Will Bligh (Anthony Hopkins) odkrywa na południe od Nowej Zelandii archipelag wysp nazywając go imieniem właśnie swojego okrętu. Dowodzący twardą ręką Bligh musi się zmierzyć z aktem niesubordynacji swojej załogi. Bunt na Bounty po pokaz wspaniałego aktorstwa, oraz produkcja, której nie sposób odmówić wyjątkowego rozmachu. Pod wrażeniem będą w szczególności fani filmów z „żaglem w tle”.


11. Czerwony smok (2002) reż. Brett Ratner

http://cineplex.media.baselineresearch.com/images/168842/168842_full.jpg

Film z 2002 roku to druga po Manhunterze Michaela Manna z 1986 roku próba filmowej adaptacji pierwszej części trylogii pisarza Thomasa Harrisa o Hannibalu Lecterze. Czerwony smok to też trzeci raz, w którym Anthony Hopkins wcielił się w postać tego seryjnego mordercy, i jak zwykle nie zawiódł popisując  się swoim nieprzeciętnym kunsztem aktorskim. W filmie partnerują mu ponadto Edward Norton i przede wszystkim znakomity Ralph Fiennes w roli „Zębowej wróżki”. Czerwony smok to zdecydowanie kino wysokiej klasy i godne polecenia, a dla fanów Anthonego Hopkinsa  i powieści Thomasa Harrisa pozycja „musowa”.

Zobacz również: Westworld – recenzja 1. sezonu nowego hitu HBO!


10. Drakula (1992) reż. Francis Ford Coppola

kadr_z_filmu_Dracula.jpg

Niektórych pewnie zdziwi tak wysoka pozycja Drakuli w tym rankingu, zważywszy, że Anthony Hopkins nie grał w tym filmie głównej roli, jednak kreacja nieustraszonego pogromcy wampirów Abrahama Van Helsinga to prawdziwy popis aktora. Ekscentryczny, zwariowany profesor w interpretacji Hopkinsa jest na tyle wyrazisty, że fani powieści Brama Stokera na pewno będą zadowoleni. Zresztą Drakulę z 1992 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli uznaje się za zdecydowanie najlepszą filmową adaptację tego horroru wszech czasów. Ciekawostką jest również to, że Anthony Hopkins w sumie gra dwie role w filmie. Oprócz kreacji profesora Van Helsinga, aktora widzimy na samym początku filmu w krótkim fragmencie jako księdza. Ponadto Anthony Hopkins pełni w filmie rolę narratora.


9. O jeden most za daleko (1977) reż. Richard Attenborough

http://1.bp.blogspot.com/-i1DWmDKXYs8/VUtZS-XnsRI/AAAAAAAABjY/_B_kIRVj744/s1600/BridgeTooFar008.jpg

O jeden most za daleko to jedyny przedstawiciel kina lat 70 w naszym rankingu i niewątpliwie wybitne widowisko wojenne. Film przedstawia operację Market-Garden, czyli bitwę pod Arnhem, jeden z najbardziej dramatycznych momentów podczas II wojny światowej. Reżyser filmu Richard Attenborough powierzył 40 letniemu wówczas Anthonemu Hopkinsowi rolę Johna Frosta, czyli dowódcy grupy na moście w Arnhem. Już ta kreacja pokazała, że mamy do czynienia z niezwykle utalentowanym aktorem, którego niezapomniana gra aktorska po dziś dzień wzbudza podziw podczas seansu tego batalistycznego widowiska.


8. Nixon (1995) reż. Oliver Stone

http://www.kino.de/wp-content/gallery/nixon-1995/nixon-anthony-hopkins-1-rcm0x1920u.jpg

Film biograficzny w reżyserii Olivera Stonea przedstawiający życie i upadek amerykańskiego prezydenta Richarda Nixona to niewątpliwe jedna z ważniejszych ról w karierze Anthonego Hopkinsa. Przed aktorem stało trudne zadanie wejścia w buty prezydenta, który jako jedyny w historii USA został zmuszony do rezygnacji z urzędu przed końcem kadencji w wyniku wybuchu słynnej afery „Watergate”. Hopkins poradził sobie koncertowo, ukazując jakie silne emocje targały wówczas Nixonem i oraz świetnie przedstawił jego wewnętrzną walkę z samym sobą.  Nixon to zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla fanów kina politycznego. Anthony Hopkins został doceniony za tę rolę otrzymując w 1996 roku nominację do Oscara (Najlepszy aktor pierwszoplanowy) i Złotego Globu (Najlepszy aktor w dramacie)

Dziennikarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?