• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Spis treści

Jego sława sięga daleko poza granice rodzimej Francji. Na ekranie potrafi zmieniać barwy jak kameleon, ale bez względu na to, czy gra w kasowej produkcji, czy niezależnym filmie, jedna rzecz pozostaje constans: swoją charyzmą przyciąga wzrok, wzbudza ciekawość, hipnotyzuje. W efekcie przekonuje każdym swoim wcieleniem, rozbudzając apetyt widzów na jeszcze więcej, jeszcze bardziej różnorodnych ról. Poniżej przedstawiamy dziesięć, naszym zdaniem najlepszych, kreacji mistrza: Vincenta Cassela.

10. Niebezpieczna metoda (2011), reż. David Cronenberg

niebezpieczna metodaFot. Kadr z filmu Niebezpieczna metoda

Choć centralne miejsce w filmie zajmują postaci Zygmunta Freuda i Carla Junga, epizod z granym przez Cassela Otto Grossem zasługuje na uwagę z kilku względów. Jako zadeklarowany erotoman, hedonista i poligamista, ekranowy Gross jest do tego stopnia pewny swoich racji, że – zgodnie z zapowiedzią – może stwarzać zagrożenie, nawet dla ludzi o wyklarowanych poglądach. W intymnych relacjach z pacjentkami widzi powinność psychoterapeutów, nie stroni od narkotyków i ironicznymi uwagami potrafi wzbudzić dość nieoczekiwane rozbawienie.


9. Czarny łabędź (2010), reż. Darren Aronofsky

Fot. Kadr z filmu Czarny łabędź

Trenujący główną bohaterkę Thomas Leroy to nauczyciel rygorystyczny, prowokujący i z całą pewnością nie do końca profesjonalny. Namawia podopieczną do zatracenia się, stwarza presję, podjudza wewnętrzne napięcie podopiecznej. Bez wątpienia ma swój udział w pogłębianiu się zgubnej obsesji Niny, za wszelką cenę dążącej do perfekcji. Nawet, jeżeli ekranowy trener zamiast sympatii budzi raczej rezerwę, pasja do baletu, który Cassel kiedyś trenował, uwidacznia się na ekranie – sprawia również, że w powierzonej mu roli odnajduje się znakomicie.


8. Wschodnie obietnice (2007), reż. David Cronenberg

Fot. Kadr z filmu Wschodnie obietnice

Nie bez powodu pogłoskom o planowanym sequelu produkcji towarzyszą komentarze, że jeśli już Nikolai i Kirill mają powrócić na ekrany, to tylko powołani do życia przez pierwotnych odtwórców tych ról – Mortensena i Cassela właśnie. Grany przez niego bohater to wręcz podręcznikowy przykład filmowego mafiosa ze Wschodu. Mocny w gębie, odziany w czarną skórę, wytatuowany, uzależniony od alkoholu. Wbrew pozorom, które sam – notabene świetnie – stwarza, Kirill momentami traci grunt pod nogami; finalnie okazuje się niezdolny do aż takiej bezwzględności, jaką odznacza się jego ojciec. Wschodnie obietnice to jedna z wielu produkcji, w których dzięki wrodzonej charyzmie Cassela dość szablonowa rola nabiera autentyczności, a skrucha gangstera wypada przekonująco, nie groteskowo.


7. Upalne brazylijskie lato (2009), reż. Heitor Dhalia

Fot. Kadr z filmu Upalne brazylijskie lato

Grany przez Cassela pisarz, Matias, zarówno widzowi, jak i głównej bohaterce filmu, wydaje się ojcem idealnym – przynajmniej do momentu, w którym na jaw wychodzi jego romans. Francuz bez wątpienia czuje się w brazylijskim klimacie bohemy lat 80. jak ryba w wodzie; pasuje do niego jak ulał. Fakt, że wszystkie swoje kwestie wypowiada po portugalsku, ani trochę nie umniejsza przemawiającej przez niego – tak w scenach beztroskiej zabawy z najbliższymi, jak w scenach karczemnych awantur z żoną czy bezskutecznych próbach porozumienia z córką – naturalności, prawdziwości. Naprawdę warto zobaczyć!


6.  Na moich ustach (2001), reż. Jacques Audiard

Sur Mes LevresKadr z filmu Na moich ustach

Choć początkowo trudno rozpoznać go w wąsatym brunecie, sposób sportretowania Paula – zagubionego po wyjściu z więzienia, z różnym skutkiem próbującego nauczyć się dobrych manier i oduczyć tych złych, nie pozostawia wątpliwości: to m u s i być Cassel. I jest, w roli niezwykle ciekawej, niebanalnej, nieoczywistej; po raz kolejny przez jego ekranowe gesty, słowa i poczynania przemawia coś z jednej strony subtelnego, z drugiej szorstkiego. Słowem: prawdziwa wirtuozeria. Wielka szkoda, że ta kreacja nie odbiła się szerszym echem. Tym goręcej polecamy ją Waszej uwadze i gwarantujemy – na dobre utkwi w pamięci!

Wiesz, co z tym zrobić


Aleksandra Kumala

Aleksandra Kumala

Dziennikarz

O mnie:

Studentka czwartego roku Tekstów Kultury UJ. Ze świata literatury najbardziej lubi powieści, ze świata muzyki - folk, ze świata kina - (melo)dramaty oraz indie. I Madsa Mikkelsena, oczywiście.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.