• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Spis treści

Kino to nie tylko czysty relaks i odskocznia od szarej rzeczywistości. To także miejsce na refleksję, o którą ciężko przy z założenia nieskomplikowanych blockbusterach. Do najbardziej wymagających obrazów należą bohaterowie tego rankingu. Przybliżamy Wam zatem naszym zdaniem najlepsze pozycje gatunku, licząc, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie!


20. Requiem dla snu (2000), reż. Darren Aronofsky

Jeden z tych filmów, po których już nigdy będziesz taki sam. Dramat ten powstał na podstawie powieści Huberta Selby’ego. Opowiada historię trojga młodych ludzi i starszej kobiety, którzy rozpaczliwie próbują zrealizować swoje marzenia. Jednak nie mogąc sobie poradzić z otaczającym ich światem, bohaterowie uciekają w liczne uzależnienia, które doprowadzają ich do samotności i osobistych tragedii. Mistrzowskie aktorstwo Jennifer Connelly, Ellen Burstyn, która za swój występ otrzymała nominację do Oscara, oraz Jareda Leto, który przygotowując się do swojej roli, schudł 13 kilogramów, spał na ulicy i zaprzyjaźnił się z narkomanami z Brooklynu. Dopełnieniem tego dzieła jest hipnotyzująca muzyka Clinta Mansella, która dodatkowo sprawi, że film ten na zawsze zapadnie Wam w pamięci, a wszelkich używek już nigdy nie weźmiecie do ręki.


19. Lokator (1976), reż. Roman Polański

Lokator to jeden z najlepszych filmów Polańskiego. Powstał na podstawie powieści Rolanda Topora zatytułowanej Chimeryczny lokator. Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu. Polański wciela się w emigranta o imieniu Trelkovsky, który wprowadza się do mieszkania, w którym poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo. Bohater stopniowo popada w obłęd. Zaczyna wierzyć, że sąsiedzi spiskują przeciwko niemu. Reżyser świetnie buduje napięcie, a w stworzeniu mrocznego klimatu pomaga mu niepokojąca muzyka, ciekawe zdjęcia i umiejętne operowanie kamerą. Polański skupia się na ludzkim umyśle, w którym czai się obłęd, jednocześnie świetnie ukazując m.in. brak tolerancji i samotność.

Zobacz również: TOP 20: Najlepsze filmy science fiction w historii!


18. Mechanik (2004), reż. Brad Anderson

Trevor Reznik, z zawodu mechanik, cierpi na chroniczną bezsenność. Zmęczenie doprowadza do pogorszenia się stanu jego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W pewnym momencie nie jest już w stanie odróżnić urojeń od rzeczywistości... Jedna z najlepszych kreacji Christiana Bale’a, który zrzucił do roli prawie 30 kilogramów. Ponadto stonowane barwy, wszechogarniający mrok i świetna muzyka dodatkowo potęgują wrażenie niepokoju i zagrożenia panującego w filmie.


17. Split (2016), reż. M. Night Shyamalan

Genialny James McAvoy i genialny scenariusz Shyamalana to wręcz mieszanka wybuchowa. Reżyser Szóstego zmysłu i Niezniszczalnego przenosi nas tym razem w zakamarki ludzkiego umysłu, który mieści 23 osobowości i właśnie tworzy dwudzieste czwarte, najgoroźniejsze oblicze. Bohaterem produkcji jest Kevin, który porywa trzy nastolatki. Wydarzenie to jednak jest tylko tłem do ukazania licznych wcieleń głównego bohatera oraz skomplikowanych relacji między nimi. Szeroki wachlarz gestów, mimiki czy nawet barwy głosu, jakie serwuje McAvoy, mogą przyprawić widza o zawrót głowy i tylko utwierdzić w przekonaniu, że ten aktor wcześniej czy później zgarnie Oscara. Z kolei reżyser stworzył film, który sprawia, że widz łapczywie chłonie każdą kolejną scenę i do samego końca trzymany jest w niepewności.


16. Drabina Jakubowa (1990), reż. Adrian Lyne

Film opowiada o weteranie wojennym Jakubie Singerze (Tim Robbins), który od dłuższego czasu boi się zasypiać, gdyż we śnie nawiedzają go tragiczne wspomnienia z Wietnamu. Gdy bohater ma wrażenie, że ktoś go obserwuje, a granica między rzeczywistością a jawą zaciera się, o pomoc prosi psychiatrę, który próbuje rozwikłać zagadkę snów Jakuba. To jeden z tych filmów, o których się nie zapomina. Posiada intrygującą fabułę, wspaniałe aktorstwo i reżyserię, a klimat stworzony w filmie jest jak z sennego koszmaru.


15. Bracia Karamazow (2008), reż. Petr Zelenka

Czesko-polska produkcja, której akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce. Opowiada o pewnej grupie teatralnej, która przyjeżdża do Krakowa, aby wystawić sztukę na podstawie powieści Dostojewskiego. Film obrazuje losy bohaterów książki oraz równolegle losy jednego z pracowników obserwujących spektakl. W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy. Film nie jest łatwy w odbiorze, ale za to świetnie wykonany - aktorstwo, piękna muzyka Jana Kaczmarka oraz fabuła pozostawiająca widza z pytaniami, na które sam musi odnaleźć odpowiedź.


14. Czarny Łabędź (2010), reż. Darren Aronofsky

Kolejny film Aronofsky’ego i kolejna uznana pozycja w jego dorobku. Film o tym, jak okrutny i ciężki potrafi być los baletnic, które pragną osiągnąć upragniony sukces. Natalie Portman wciela się w Ninę, utalentowaną balerinę u progu sławy, która otrzymuje życiową szansę – zagranie głównej roli w Jeziorze Łabędzim. Dziewczyna jest doprowadzona do granic wytrzymałości przez dyrektora artystycznego (Vincent Cassel). Ten stan jest jeszcze bardziej potęgowany przez świadomość, że w każdej chwili może być zastąpiona przez swoją rywalkę (Mila Kunis). Wraz z rosnącą presją, Nina powoli zatraca granice pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Oscarowa rola Portman, piękne zdjęcia Matthew Libatique’a i niezapomniana muzyka Clinta Mansella sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najmocniejszych obrazów ostatnich lat.

Zobacz również: Ranking i analiza filmów z serii Szybcy i wściekli


13. Pianistka (2001), reż. Michael Haneke

Ekranizacja powieści Elfiede Jelinek. Bohaterką filmu jest czterdziestoletnia nauczycielka gry na fortepianie, Erika Kohout (Isabelle Huppert). To poważna i wymagająca kobieta, która mimo swojego wieku wciąż mieszka z nadopiekuńczą matką. Nie ma mężczyzny u swego boku, więc swoje potrzeby seksualne zaspokaja w kinach porno i peepshowach. Pewnego dnia jej student Walter (Benoit Magimel) postanawia ją uwieść. Jeden z najbardziej przejmujących filmów o samotności z elektryzującymi rolami Huppert i Magimela, za które oboje zostali nagrodzeni Złotą Palmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.


12. Eksperyment (2001), reż. Oliver Hirschbiegel

Niemiecka produkcja oparta na autentycznych wydarzeniach zakończonego skandalem badania o nazwie Stanford Prison Experiment, przeprowadzonego przez Philipa Zimbardo. Naukowcy werbują grupę dwudziestu osób do przeprowadzenia pewnego eksperymentu. Dwunastu ochotników ma odgrywać rolę więźniów, a ośmiu – strażników. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, a wszyscy odgrywają przypisane do siebie role, do czasu, gdy pomiędzy grupami pojawia się napięcie, a jeden z więźniów nadużywa cierpliwości strażników. Gdy dochodzi do rękoczynów, eksperyment wymyka się spod kontroli… W przeciwieństwie do oryginalnego badania, film Hirschbiegela jest znacznie brutalniejszy, dzięki czemu obraz staje się silniejszy w odbiorze i bardziej szokujący, zmusza również do refleksji.


11. Salto (1965), reż. Tadeusz Konwicki

Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku. Pewnego dnia przybywa do niego tajemniczy mężczyzna (w tej roli fenomenalny Zbigniew Cybulski). Przedstawia się jako Kowalski – Malinowski i opowiada mieszkańcom różne wersje swojego życia. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że grozi mu niebezpieczeństwo i musi się ukrywać. Bohater szybko zdobywa zaufanie mieszkańców, którzy zaczynają traktować go jak proroka. Według Martina Scorsese to jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. Ta opinia chyba wystarczy, abyście sięgnęli po tę pozycję, prawda?

Wielki mur moviesroom 1135x200

Wiesz, co z tym zrobić


Aleksandra Czekaj

Aleksandra Czekaj

Redaktor

O mnie:

Miłośniczka kina nowej przygody, komedii i filmów gangsterskich. Z wykształcenia dziennikarz i amerykanista.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.