TOP 50 – Najlepsze polskie filmy w historii!

Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969) reż. Tadeusz Chmielewski

jak rozpetałem.jpg

Film o przygodach szeregowego Franka Dolasa to bez wątpienia komedia kultowa. Marian Kociniak, wojenny klimat i niewymuszony humor sprawiły, że  komedia Tadeusza Chmielewskiego zaskarbiła sobie sympatię widzów i bawi również dzisiaj. Produkcja jest adaptacją powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa. Wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który koniecznie chce zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale plącze się w coraz bardziej niesamowite tarapaty – w różnych miejscach świata


Kanał (1956) reż. Andrzej Wajda

Znalezione obrazy dla zapytania kanał wajda

Prawdopodobnie najlepszy film o Powstaniu Warszawskim. Produkcja przedstawia tragiczne losy żołnierzy oddziału AK, którzy z pozycji na Mokotowie usiłują przedostać się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Doskonała produkcja reżyserii Andrzeja Wajdy, który podjął się niezwykle trudnej jak lata 50. próby zrealizowania filmu w ciasnych kanałach. Piękny hołd dla Powstańców, wybitna pozycja w dziejach polskiej kinematografii.


Kiler (1997) reż. Juliusz Machulski

kadr killer.jpg

Pierwszy film Juliusza Machulskiego w naszym zestawieniu to wielki hit komercyjny z drugiej połowy lat 90. Produkcję obejrzało wówczas w kinach i to w samym 1997 roku ponad milion widzów. Gwiazdorska obsada w osobach: Cezarego Pazury, Jana Englerta, Katarzyny Figury, Jerzego Sthura, czy Janusza Rewińskiego musiała zwiastować szturm na sale kinowe. Juliusz Machulski stworzył komedię kryminalną, która idealnie wpasowała się w tamte czasy, a i dzisiaj bawi równie dobrze. Kultowe sceny i teksty z filmu na stałe znalazły swoje miejsce w  popkulturze.   


Kołysanka (2010) reż. Juliusz Machulski

Podobny obraz

Kolejny film Juliusza Machulskiego w naszym zestawieniu! Reżyser postanowił stworzyć tym razem przewrotną mieszankę: połączyć humor z elementami grozy. Kołysanka jest inteligentną i nietypową komedią w gwiazdorskiej obsadzie, która proponuje widzom oryginalną zabawę konwencjami.  Wampiry w Polsce? Czemu nie!


Krótki film o miłości (1988) reż. Krzysztof Kieślowski

Znalezione obrazy dla zapytania Krótki film o miłości

Olaf Lubaszenko w filmie mistrza Kieślowskiego. Film będący rozwinięciem Dekalogu śmiało zasługuje na miano jednego z najlepszych filmów, które powstały w naszym kraju. Jego historia opowiada o młodym chłopaku, który po wyjściu z domu dziecka zakochuje się w dużo starszej od siebie kobiecie, w którą wcieliła się Grażyna Szapołowska. Poruszająca historia o niespełnionej miłości i potędze uczuć.Coś pięknego!


Krótki film o zabijaniu (1987) reż. Krzysztof Kieślowski

Podobny obraz

Jeden z najwybitniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Krótki film o zabijaniu wyróżniony został Złotym Lwem oraz nagrodą Feniksa przyznawaną kiedyś dla najlepszego filmu europejskiego! Produkcja bardzo dosadnie przedstawia problematykę ludzkiej moralności. Mirosław Baka wciela się w główną rolę bezlitosnego mordercy. Czy Adwokat, w którego wciela się Krzysztof Globisz będzie potrafił wybronić niezrównoważonego mężczyznę? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie musisz nadrobić ten tytuł!


Krzyżacy (1960) reż. Aleksander Ford

Polska superprodukcja oparta na prozie Henryka Sienkiewicza to jeden z  najbardziej widowiskowych obrazów w historii polskiego kina. Obraz pomimo prawie 60 lat na karku ciągle robi wrażenie, a zwłaszcza przedstawienie słynnej, kulminacyjnej  bitwy pod Grunwaldem pomiędzy połączonymi siłami polsko-litewskimi a Zakonem Krzyżackim. Krzyżaków docenił również sam Martin Scorsese, który przedstawił film Aleksandra Forda jako arcydzieło kina polskiego podczas serii prezentacji zatytułowanych: Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema, które miały miejsce w Kanadzie i USA w 2014 roku.


Miś (1980) reż. Stanisław Bareja

Podobny obraz

Film uznany zarówno przez krytyków jak i publiczność za najlepszą polską komedię wszech czasów. Prezes klubu sportowego „Tęcza”, Ryszard Ochódzki zwany „Misiem”, ma wyjechać do Londynu. Zostaje zatrzymany ponieważ z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa, że zrobiła to jego eksżona Irena, by uniemożliwić mu dotarcie do jednego z londyńskich banków. Przed laty zostały tam zdeponowane pieniądze byłych małżonków. Kto dotrze na miejsce pierwszy i zgarnie całą kasę? Ta historia jest pretekstem do pokazania w krzywym zwierciadle PRL-owskiej rzeczywistości lat 70-tych. 


Nic śmiesznego (1955) reż. Marek Koterski

Zdjęcie numer 1 w galerii - Dziś w TV:

Plejada gwiazd w kultowej komedii o życiu pewnego filmowca. Adaś Miauczyński (Cezary Pazura) to pechowiec i nieudacznik, a jego życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść, porażek i idiotycznych zbiegów okoliczności. Rodzice woleli, żeby urodził się dziewczynką. Z kolejnych filmów wyrzucano go z hukiem, bo wysadzał w powietrze wychodek albo most. Każda napotkana kobieta okazywała się nie „tą”. „Tfu! Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – podsumowuje swoje życie leżąc w prosektorium. Oto naprawdę… coś śmiesznego!


Noce i dnie (1975) reż. Jerzy Antczak

Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej to jeden z najdłuższych filmów w naszym zestawieniu! 4. godzinna produkcja opowiada o dziejach dwóch pokoleń rodziny Niechciców, które ukazane są na tle dramatycznych wydarzeń lat 1865-1914. Jeden z najlepszych polskich dramatów obyczajowych w historii. W rolach głównych Jadwiga Barańska i Jerzy Bińczycki.

Redaktor naczelny

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy . Redaktor naczelny, grafik i account manager. Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Fan Batmana, Dartha Vadera, Geralta z Rivii i innych "bad-assów" popkultury.

Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations, marketing oraz publicystykę wszystkich działów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?