Najlepsze filmy Christophera Nolana – od dusznych thrillerów po wizjonerskie science-fiction!

Już jutro do kin wchodzi Dunkierka, najnowszy film Christophera Nolana, uznawanego za jednego z najlepszych współczesnych reżyserów i wizjonera kina. To świetna okazja, aby przedstawić wam mój osobisty ranking filmowych dokonań Nolana i… rozpętać małą burzę. No bo jak to, Mroczny Rycerz nie będzie na pierwszym miejscu?!


10. Śledząc (1998)

following

Pełnometrażowy debiut Nolana, którego – mimo ogromnego potencjału – nie można zaliczyć do grona udanych produkcji. Following opowiada o niespełnionym pisarzu śledzącego obcych ludzi i intrydze, w którą zostaje wciągnięty przez jednego z nich. Nolanowi już wtedy całkiem nieźle wychodziło budowanie historii i sposób narracji, ale marne aktorstwo i brak jakichkolwiek emocji (toć przy grzybobraniu więcej się dzieje), sprawiają, że ten czarno-biały film świetnie sprawdza się jako dobry środek nasenny. Śledząc ma jednak w sobie coś wartego uwagi – w jednej ze scen, na drzwiach, dość mocno wyeksponowana jest naklejka z symbolem Batmana. Tak, to tylko i aż tyle. Foreshadowing zawsze w cenie.


9. Mroczny Rycerz Powstaje (2012)

dark knight rises

Zwieńczenie trylogii człowieka-nietoperza wciąż wywołuje u mnie masę sprzecznych ze sobą odczuć. Dwie poprzednie części wyniosły kino komiksowe na całkowicie inny, dojrzalszy poziom filmowy, podczas gdy The Dark Knight Rises jakby zrobiło naprawdę spory krok w tył względem tego, co udało się osiągnąć Nolanowi. Wszystko za sprawą wielkiego finału, przez który po dziś dzień, rzesze fanów chodzą do psychologów, zastanawiając się, co kierowało Nolanem, aby historię Mrocznego Rycerza zakończyć w taki, a nie inny sposób. Scenariusz pogrzebał szanse tej produkcji, aby miała szansę stanąć w szranki z Batman Begins, a co dopiero z The Dark Knight. I nawet świetny (i w końcu dobrze oddany) Bane temu nie pomógł.


8. Interstellar (2014)

interstaller

Tym razem Nolan zabiera widzów w prawie trzygodzinną podróż po kosmosie i czasoprzestrzeni. Tak jak doceniam ten film, tak doskonale wiem, że nie należę do docelowej grupy odbiorców tej produkcji. To naprawdę świetna, a przede wszystkim głęboka, egzystencjonalna opowieść. Ambitne science-fiction, w którym nie chodzi o rozwałkę kosmitów, a niejako duchową wędrówkę i metaforę życia to rzadkość, ale wraz z Interstellar czy Arrival, tego typu sci-fi staje się coraz popularniejsze. Ten film jest naprawdę wartościowy, zarówno pod względem treści jak i czysto artystycznie, ale być może, aby go w pełni docenić, trzeba do niego w jakiś sposób dojrzeć. Ja, na dzień dzisiejszy, mogę powiedzieć, że to na pewno nie jest film dla każdego.


7. Batman – Początek (2005)

batman begins

Historia filmów z Batmanem jest dość długa i skomplikowana. Po porażce finansowej i artystycznej, jaką był Batman i Robin Joela Schumachera, długo debatowano nad tym, jaki kierunek obrać dla Batman na dużym ekranie. Po pomysłach takich jak ekranizacja serialu Batman Beyond czy kandydaturach na stołek reżyserski Clinta Eastwooda i Davida Finchera, w 2003 roku oficjalnie stery nad projektem przejął Christopher Nolan. Nolan skupił się na tym, co wychodziło mu najlepiej – portrecie psychologicznym bohatera, jego emocjonalnym i ludzkim aspekcie. Historia Batmana ukazana według jego wizji, miała być filmowym odpowiednikiem czytania świetnego komiksu. Jak dla mnie wyszło o wiele lepiej i Batman Begins do dziś stanowi niedościgniony wzór w kategorii origin story.


6. Incepcja (2010)

incepcja

Nolan zaczynał od thrillerów, filmów trzymających w napięciu, skupiających się na historii i dramacie głównych bohaterów. Wielu fanów twórczości tego reżysera narzekała, że odciął się od gatunku na rzecz wielkich i efektownych widowisk ocierających się w mniejszym lub większym stopniu o fikcję. Cóż, po Inception, nikt nie powinien mieć Nolanowi za złe, że zmienił nurt swego kina. Incepcja to dzieło wizjonerskie; pracę nad scenariuszem Nolan zaczynał niedługo po Bezsenności, co daje ponad 5 lat pisania i tworzenia skryptu. Jest to także najlepszy film Nolana od strony czysto technicznej; wystarczy spojrzeć chociażby na filmiki zza kulis kręcenia słynnej sceny bez grawitacji. Techniczny majstersztyk, a przy tym naprawdę oryginalna opowieść.


5. Bezsenność (2002)

insomnia

Dość mało znane dzieło Nolana, będące remake’iem powstałego jedyne 5 lat wcześniej, norweskiego filmu o tym samym tytule. Po Memento, to drugi doskonały thriller Nolana, z fenomenalnym Pacino i Williamsem. Williams, tym razem w dość nietypowej dla siebie, bo poważnej roli, po raz kolejny udowodnia swój aktorski kunszt. Gęsty klimat krajobrazów Alaski i studium psychologiczne postaci granej przez Pacino, wynosi ten tytuł na górne miejsca w rankingach thrillerów wszechczasów. I tylko Hilary Swank pozostawia jakiś mały, nieprzyjemny niesmak po skosztowaniu tego inteligetnego i trzymającego w napięciu filmu.


4. Prestiż (2006)

prestige

Prestige zawsze wydawał mi się jednym z najlepszych dzieł Nolana, a przy tym chyba najbardziej niedocenionym. Starcie i ciągła rywalizacja dwójki iluzjonistów wprawiła mnie we fascynację przez praktycznie cały seans, by wraz z końcową sceną wprawić w osłupienie i wywołać szczerze oklaski. Między Jackmanem i Bale’em czuć ogromną chemię, co tylko wzmacnia realność i siłę towarzyszącemu ich postaciom pojedynkowi. Sztuczki scenariuszowe zaskakują niemniej, niż te ukazane na ekranie.


3. Mroczny Rycerz (2008)

joker

Film, którego grzech nie znać, a przy tym prawdopodobnie najlepsza produkcja na podstawie komiksów, jaka ujrzała światło dzienne. Pierwsze, co przychodzi człowiekowi na myśl o The Dark Knight jest oczywiście Heath Ledger i rola jego życia – Joker. Możnaby o tej postaci pisać wielostronicowe rozprawy, rozpływać się nad jego szaleństwem czy debatować nad tym, kto jest lepszy – Ledger czy Nicholson (bo wiadomo, że nie Leto). Ja jednak ograniczę się jedynie do tego, że Ledger jak najbardziej zasłużył na Oscara, a skupię się bardziej na tym, czym Mroczny Rycerz jest. Film ten bowiem łączy dryg Nolana do przedstawienia bohaterów od psychologicznego punktu widzenia oraz talent do spektakularnych widowisk. To bardzo rzadko idzie ze sobą w parze, a Nolan, przy drugiej części Batmana, osiągnął to w stopniu mistrzowskim. 


2. Memento (2000)

Memento

Ciężko jest napisać coś mądrego i świeżego o filmie Memento. Przy jego oglądaniu, trzeba się skupić i wytężyć szare komórki (co pewnie już na wstępie zniechęci mnóstwo potencjalnych widzów), a wszystko za sprawą odwróconej chronologii zdarzeń. Nawet nie zamierzam wyjaśniać, o co tu chodzi; mój starszy brat polecił mi Memento słowami „koleś ma brak pamięci krótkotrwałej i szuka zabójcy”. Mnie pomysł kupił już wtedy, ale to znacznie więcej niż ten opis. Montaż, klimat, oryginalny pomysł, scenariusz czy aktorzy – po prostu wszystko świetnie ze sobą zagrało. Starczy powiedzieć, że chętnie wymazałbym ten seans z pamięci, aby móc go przeżyć jeszcze raz. 


1. Dunkierka (2017)

W chwili publikacji tego rankingu film widzieli nieliczni. Dopiero wchodzi do kin, jednak recenzenci są zgodni, że jest to jeden z najlepszych filmów Christophera Nolana. A ja im dłużej o nim myślę, tym bardziej skłaniam się ku opinii że w ogóle najlpeszy. Jest krótszy od poprzednich (no poza debiutankcim Śledząc), ale oglądając go wydaje się krótszy tylko o te elementy stylu Brytyjczyka, w stosunku do których można mieć mieszane uczucia. Zawsze były ckliwe dialogi, tu wymian zdań jest naprawdę niewiele. Wszystko wypełnia to co u Nolana najważniejsze, akcja. Fantastyczna narracja, surowość obrazu, zabawy czasem które wzmagają napięcie. To także film perfekcyjny od strony technicznej (warstwa dźwiękowa przy pierwszych scenach!). Gdy dowiedzieliśmy się o PG-13 padły głosy że Nolan pokaże nam wojnę dla dzieci. To co zrobił mimo tych ograniczeń przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Ilustracja wprowadzenia: colider.com

Zastępca Redaktora Naczelnego
Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?