Advertisement

TOP 15 – Najlepsze gry dostępne wyłącznie na konsole PlayStation

 

7. Crash Bandicoot Nsane Trilogy (2017)

crash

Szalony jamraj zaliczył jeden z najwspanialszych powrotów w historii gier video. Vicarious Visions na spółkę z Activision, dostarczyło odświeżoną trylogię przygód Crasha Bandicoota z pierwszego PlayStation w stylu zasługującym na wszelkie pochwały. Co najlepsze – gra sprzedaje się świetnie, a to z kolei otwiera furtki do kolejnych takich powrotów, o których Activision już otwarcie mówi. Myślę, że kolejne gry z serii o Crashu, czy to całkowicie nowy tytuł czy remake genialnego Crash Team Racing to tylko kwestia czasu, podobnie jak powrót starego, dobrego SpyroCrash Bandicoot N. Sane Trilogy jest obecnie dostępne wyłącznie na PlayStation 4, ale już od kilku miesięcy przebąkuje się o dość nieodległej premierze na konsolę Microsoftu oraz komputery osobiste. 

Zobacz również: Crash Bandicoot – historia serii

6. Bloodborne (2015)

bloo

Wraz z premierą Demon’s Souls w 2009 roku i Dark Souls w 2011 roku, świat elektronicznej rozgrywki oszalał i zwariował na punkcie masohizmu. Bo jak inaczej wyjaśnić fenomen tych piekielnie trudnych gier, za którymi odpowiada studio From Software? Pojedynki z bossami dziesięciokrotnie większymi od naszego bohatera, z bossami, z którymi nie mamy w pierwszym starciu właścicie żadnych szans, a pewna jest jedynie śmieć i frustracja, wynikająca z konieczności przebycia raz jeszcze tej długiej, potwornie długiej drogi do tego wielkiego skur*iela, tylko po to, by ponownie umrzeć w smutku i rozpaczy – to wszystko daje taką dawkę chorej przyjemności, iż trudno nie mówić o chorobie psychicznej fanów serii. Bloodborne natiomiast zawiera wszystkie wyżej wspomniane elementy, dodaje całkowicie nowe i jednocześnie staje się najlepszym jak dotąd dziełem studia From Software.

5. Shadow of the Collossus (2005)

shadow of

Może niewiele osób o tym wie, ale studio Team ICO przestało już istnieć jakiś czas temu. Ostatnią produkcją, przy której maczali palce, był legendarny The Last Guardian; gra, dzielącą od pierwszej zapowiedzi do wyczekiwanej premiery 9 (słownie: dziewięć) lat, obfitujących w rozpaczliwe modły najwierniejszych fanów studia. Przed tym jednak, stworzyli dwie inne gry. ICO, które mnie się na przykład kompletnie nie podoba oraz Shadow of the Collosus. Japończycy chyba naprawdę lubią tworzyć gry, w których bohater jest naprawdę maleńki przy swoich przeciwnikach, bo w Shadow of the Collosus chodzi o to, aby znaleźć szesnastu olbrzymich bossów i ich pokonać – każdy przy tym wymaga całkiem innej strategii i techniki. Brzmi świetnie, ale nie macie PS2 ani PS3, aby ograć wersję HD? Tak się składa, że podczas czerwcowego E3, dostaliśmy zapowiedź remake’a SotC na PS4. Pozostaje cierpliwie czekać, bo naprawdę warto. 

Zobacz również: Knack 2 – recenzja świetnej gry akcji, dostępnej tylko na Playstation 4

4. God of War III (2010)

gow

KRATOOOOOS! Obok Riddicka i Duke Nukea, nie ma bardziej męskiej i naszprycowanej testosteronem postaci, niż właśnie ten grecki bóg wojny. Wraz z częścią trzecią, seria wycisnęła dosłownie wszystko, co tylko mogła z pomysłu na rozgrywkę. Jeden z tych tytułów, w którym wszystko zagrało – muzyka, świetny motyw zemsty, wiadra krwi wylewanej na gracza, a nawet polski dubbing i fenomenalny Bogusław Linda jako Kratos. Najnowsza odsłona God of War zadebiutuje w przyszłym roku i zerwie z dotychczasową, dobrze znaną konwencją. Informacja ta podzieliła grono fanów Spartiaty – osobiście uważam, że siódma część, która miałaby opierać się na schematach poprzednich GoW-ów to, lekko mówiąc, byłaby przesada. Zmiana kierunku serii to istny strzał w dziesiątkę. 

3. Uncharted 4: Kres Złodzieja (2016)

uncharted

Uncharted 4: A Thief’s End opiera się niby an tych samych mechanikach i schematach co poprzedniczki, a jednak studiu Naughty Dog udało się sprawić, iż ta część ma w sobie coś wyjątkowego, wyróżniającego na tle pozostałych produkcji z serii – dojrzałość i emocjonalną głębię. Ostatnia przygoda Nathana Drake’a to bez wątpienia najlepsza gra spod szyldu Uncharted. 22 sierpnia mogliśmy powrócić do tego świata za sprawą dodatku (a w zasadzie pełnoprawnego spin-offu) pod tytułem Uncharted: Zaginione Dziedzictwo, tym razem z Chloe w roli głównej. Wraz z Uncharted 4, Nathan Drake godnie zakończył swoją prawie dziesięcioletnią przygodę na konsolach PlayStation.

Zobacz również: Oh…Sir!! The Insult Simulator – recenzja nietypowej, polskiej bijatyki

2. Horizon Zero Dawn (2017)

zero horizon

Twórcy Killzone’a, Guerilla Games, wydając Horizon Zero Dawn, wydali grę prawie że kompletną. Sam pomysł na ten, bądź co bądź, postapokaliptyczny świat jest już sam w sobie genialny, ale me serce (i nie tylko moje) skradła różnorodność, jaką oferuje rozgrywka. Doprawdy, jedyne czego tu zabrakło to chyba elementów rasowego RTS-a. Wylewa na gracza garnki miodu i pozwala mu się w nim rozkoszować przez bardzo długi czas. Najlepsza gra na PlayStation 4, a naprawdę niewiele brakowało, by stwierdzić, iż także najlepsza w całej rodzinie konsol PlayStation. Premiera dodatku The Frozen Wilds już 7 listopada tego roku.

1. The Last of Us (2013)

tlou

Długo się zastanawiałem, co powinno być na miejscu pierwszym – Horizon Zero Dawn czy właśnie duet Joela i Ellie. Koniec końców, efekt jest jak widać na załączonym obrazku. O The Last of Us ciężko napisać coś odkrywczego. Ta produkcja zasługuje na coś więcej, niż miano „świetnej gry” czy „interaktywnego filmu”. Ekipa Naughty Dog dostarczyła tytuł, który trzeba przeżyć, który trzeba chłonąć całym sobą, ale przy tym trzeba być emocjonalnie dojrzałym, tak jak dojrzała emocjonalnie jest historia Joela i Ellie. Ktoś śmie stwierdzić, że gry to ogłupiająca i bezsensowna rozrywka – pokażcie mu The Last of Us, a zmieni zdanie. Zapowiedź części drugiej zmroziła mi krew w żyłach. Nie dlatego, że boję się, że nie wyjdzie, o nie, o sukcesie jestem przekonany. Boję się tego, co tym razem wymyślą twórcy, by mnie emocjonalnie i duchowo zniszczyć. Dzieło warte wszelkich nagród. 

Zastępca Redaktora Naczelnego

Początkujący scenarzysta, zapalony publicysta i sfiksowany popkulturowiec.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?