TOP 20 – Najlepsze filmy o lekarzach i medycynie

 

10. Jack, jakiego nie znacie (2010) reż. Barry Levinson

Kolejna biografia, tym razem kontrowersyjnego amerykańskiego lekarza Jacka Kevorkiana, który był odpowiedzialny za ponad 130 samobójstw wspomaganych. Podczas oglądania dowiadujemy się sporo o kampaniach sądowych, podejściu mediów do sprawy eutanazji, poznajemy zwolenników oraz przeciwników metod “Doktora Śmierci”. Jack, jakiego nie znacie, to dość dziwna i nietypowa opowieść o człowieku, który pomagał odejść ludziom z tego świata na ich życzenie. Początki jego działalności były trudne, nie tylko ze względu na negatywne podejście społeczeństwa, ale braki miejsc do wykonywania “zabiegów” i problem z uzyskaniem substancji uśmiercających. Mimo oczywistych kontrowersji, jakie wzbudziła produkcja, pochwalić na pewno trzeba Ala Pacino, który wykreował bardzo autentyczną postać. Reżyser stworzył ten film, aby wzbudzić poruszenie wśród odbiorców, tak jak zrobił to główny bohater filmu. Zabrał się do tego dobrze, ale niestety film bez większego rozgłosu zanikł i nie cieszy sie obecnie zbyt duża popularnością. (KK)

you dont know jack 03 1920


9. MASH (1970), reż. Robert Altman

Ta niemal pięćdziesięcioletnia już komedia opowiada o grupie lekarzy pracujących w czasie wojny z Koreą w szpitalu polowym Armii Stanów Zjednoczonych. Powstał również wieloodcinkowy, popularny serial o tym samym tytule. Produkcja pełna naprawde dobrego humoru, świetnych dialogów i barwnych postaci. Za tą zabawną fasadą skrywa się także poważny manifest antywojenny i kilka istotnych, uniwersalnych prawd. MASH, czyli opowieść o sympatycznych lekarzach na froncie to absolutna klasyka, której nie wypada nie znać. (AB)

mash 560


8. Urzeczona (1945) reż. Alfred Hitchcock

Znany i szanowany doktor Edwardes obejmuje stanowisko dyrektora kliniki psychiatrycznej Green Manors. Mężczyzna zyskuje zaufanie całej załogi, a przede wszystkim zainteresowanie ze strony pięknej pani psycholog. Szybko okazuje się, że nowy dyrektor cierpi na psychozy. Jakby było mało problemów, podaje się za kogoś, kim nie jest… Ba! Nawet jest poszukiwany! Pani psycholog decyduje się pomóc mężczyźnie w odzyskaniu świadomości. Psychoanaliza w filmie Hitchcocka odgrywa główna role, a reżyser tak naprawdę nie chce, abyśmy odgadli jego zagadkę. Wmieszał w historię wątek miłosny, który dodatkowo nie ułatwia nam tego. To zasługa reżysera, a może wspaniałych aktorów? Trudno powiedziedzieć, ale wiemy na pewno, że Urzeczona to niesamowite połączenie kryminału i romansu z elementami psychoanalizy. Wszystko ładnie, szkoda tylko, że film jest tak mało znany. (KK)

urzeczona


7. Śpiączka (1978), reż. Michael Crichton

Ten trzymające w napięciu thriller medyczny opowiada o młodej lekarce Susan (Genevieve Bujold), która bada zagadkową sprawę wzrastającej ilości przypadków śpiączki wśród pacjentów. Śpiączka to mocna produkcja nie dla ludzi o słabych nerwach, w której ogromne znaczenie ma porządna gra aktorska (wspomniana Bujold oraz Michael Douglas!) i klimatyczna muzyka, od której włos się jeży na karku. Śpiączka to opowieść o ciemnej stronie medycznego świata i pozycja obowiązkowa dla fanów dobrego, mocnego kina. (AB)

coma


12. Doktor Żywago (1965), reż. David Lean

Absolutna klasyka, która poszczycić się może pięcioma Oskarami oraz tą samą liczbą Złotych Globów. Życie młodego studenta medycyny Jurijego Żywago zmienia się, gdy spotyka w tramwaju Łarę, której nie może wyrzucić z pamięci. Od tej pory ich los będzie się przecinał ze zbliżającą się rewolucją w Rosji, która odmieni ich życie. Film nazywany przez wielu jako kompletny — intelektualny, wymagający kinowego doświadczenia, aby w pełni docenić jego artystyczny wydźwięk i przekaz. Historia stojąca w obronie indywidualistycznego nurtu i kultu jednostki. Bohaterowie są świetnie napisani, a podejmowane przez nich działania są bardzo często niejednoznaczne, co daje nam jeszcze większe wrażenie autentyczności oglądanego obrazu. (MD)

dr zhivago largejpg


5. W rękach Boga (2004) reż Joseph Sargent 

Joseph Sargent przedstawił historię kardiologów, którzy tak samo jak nasz Religa dokonali wielkich odkryć w zakresie medycyny. Alfred Blalock i Vivien Thomas, bo o nich mowa, są głównymi bohaterami filmu W rękach Boga. Thomas to technik laboratoryjny, który z braku pieniędzy nie mógł sobie pozwolić na studia medyczne. Podejmuje pracę w szkole medycznej, gdzie poznaje swojego wieloletniego kompana – Alfreda. Razem prowadzą badania na zwierzętach, aby pózniej przeprowadzić poważna operacje serca na pacjentce z wrodzoną wadą serca. Odnoszą wielki sukces, ale Blalock nie chce dzielić się odciętymi kuponami ze swoim współpracownikiem, który nie ukończył nawet studiów specjalistycznych. Reżyser ukazał realia panujące w medycznym świecie, oraz poruszył tematykę rasizmu, który niestety pojawia się również na wysokich stanowiskach. W rękach Boga to film o wielkiej pasji, ambicji i pokonywaniu trudności życiowych. A jeśli chodzi o aktorów, to nazwisko Rickman mówi samo za siebie. (KK)

w rekach boga


4. Bogowie (2014) reż. Łukasz Palkowski

Biografia Religii to film, obok którego w 2014 roku żaden Polak nie przeszedł obojętnie i jest to swego rodzaju powód do dumy. Profesor Zbigniew Religa był polskim kardiologiem, który jako pierwszy zdecydował się podjąć niezwykle trudnej operacji, jaką jest przeszczep serca. Nieudane próby, wyścig z czasem, porażki i nieprzespane noce, a przede wszystkim walka o swoje marzenia i pewność siebie przy osiągnięciu sukcesu. Hektolitry alkoholu, tony fajek i ogrom sarkazmu to atrybuty bohatera, granego przez Tomasza Kota. Bogowie to biografia kadriochirurga i fascynujący film o medycznych realiach w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Reżyser skupił się na aspekcie czysto medycznym, przedstawił nam obraz z chirurgiczna precyzją i dbałością o szczegóły. Palkowski stworzył produkcję, która jeszcze długo będzie polską wizytówką filmową. (KK)

bogowie


3. Przełęcz Ocalonych (2016), reż. Mel Gibson

Film, którym Mel Gibson odkupił swoje winy w Hollywood oraz zdobywca dwóch Oscarów. Opowieść o młodym, amerykańskim sanitariuszu, który odmawia noszenia broni podczas toczącej się II Wojny Światowej ze względu na swoje przekonania religijne. Powiedzmy to sobie już na wstępie — to nie jest film dla wrażliwych osób. Krew leje się gęsto i nie raz będziecie zmuszeni do oglądania ciał pozbawionych członków. Mimo wszystko to wspaniała opowieść, która ukazuje nam brutalne oblicze wojny oraz to, że nie każdy bohater nosi pelerynę. Jeśli kochacie Szeregowca Ryana, to jest to dla Was pozycja obowiązkowa! (MD)

hacksawridge d33 15263 e1478287326524


2. Przebudzenia (1990) reż. Penny Marshall 

Mogłoby się wydawać, że jest to kolejna opowiastka o cudotwórczych lekarzach – ta historia jest jednak oparta na faktach. Młody lekarz, Malcom Sayer (Robbie Williams) dostaje pracę w szpitalu, wśród ludzi pogrążonych w śpiączce. Sayer nie może patrzyć na ich nieszczęście i decyduje się przeprowadzić parę eksperymentów, aby pomóc swoim pacjentom. Nieoczekiwanie jego metody zaczynają działać, a pacjenci powracają do zdrowia… na jak długo? Przebudzenia to z jednej strony typowy film o lekarzach i walce o pacjentów, ale też opowieść o wielkiej przyjaźni i nadziei. Duet Williams – De Niro sprawdził się w lekarskim środowisku znakomicie. (KK)

przebudzenia


1. Lot nad kukułczym gniazdem (1975), reż Miloš Forman

Gdy do szpitala dla chorych psychicznie trafia zupełnie zdrowy człowiek, możemy zacząć się niepokoić. Główny bohater Lotu nad kukułczym gniazdem, jak na każdego “porządnego” złodzieja i oszusta przystało, jest sprytny i przebiegły. Decyduje się udawać chorego psychicznie, więc po zdiagnozowaniu lekkiej agresji i nadpobudliwości dostaje się do szpitala. Szczęśliwy, że uniknął wyroku, liczy na to, że pobyt w zakładzie będzie miły i przyjazny. Nic bardziej mylnego. Żelazne zasady i rygor wprowadzany przez demoniczną siostrę Ratched na pewno nie przypadną mu do gustu. Rozpoczyna się prawdziwa walka o życie w dosłownym znaczeniu tego słowa. Film sam w sobie jest niesamowity, tutaj nie tylko należy docenić fabułę, ale i kreacje bohaterów, którzy pokazali w kilku przypadkach szczyt swoich umiejętności aktorskich. Wizja medycznego świata pokazana w Locie może nie jest zachęcająca, ale nikogo nie powinien dziwić fakt, że zajął on w tym rankingu pierwsze miejsce. (KK)

lot nad kukułczym gniazdem


Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar (AB)

Klaudia Kroczek (KK)

Mateusz Dąbrowski (MD)

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?