TOP 30 – Najlepsze filmy na faktach!

Nie od dziś wiadomo, że najciekawsze historie pisze samo życie – przygotowaliśmy więc dla Was zestaw 30 najlepszych filmów opartych na faktach. Znajdziecie tu piękne, niezwykłe, czasami straszne opowieści, które wydarzyły się naprawdę. Niewiarygodne historie ich bohaterów mogą być dla Was inspiracją lub przestrogą, ale co najważniejsze – oglądając każdy z nich będziecie się świetnie bawić. Są to filmy naprawdę z najwyższej półki, dlatego mieliśmy mały problem z uporządkowaniem ich w kolejności rankingowej – dlatego poniższa lista jest ułożona alfabetycznie. Życzymy przyjemnej lektury!


 Sprawdź również:

Najlepsze polskie filmy

Najlepsze horrory

Najlepsze komedie

Najlepsze bajki i filmy dla dzieci


 127 godzin (2010), reż. Danny Boyle

Niesamowita historia Arona Ralstona, młodego wspinacza uwięzionego przez osuwający się głaz w kanionie w Utah pośrodku niczego zyskała duży rozgłos w 2003 roku. Na tyle duży, że w roku 2011 powstał film na jej podstawie. Chęć do życia i niewiarygodna walka o przetrwanie może inspirować, tak samo jak film bazujący na tej historii. Nie jest to jednak inspiracja przychodząca z łatwością, produkcja jest brutalnie realistyczna, a reżyseria Danny’ego Boyle’a i gra aktorska Jamesa Franco tylko potęguje odczuwane przez widza uczucia dyskomfortu podczas gdy film dostarcza nam obraz fizycznego i psychicznego bólu, paranoi i strachu charyzmatycznego bohatera. Sympatyzujemy z nim i stawiamy się na jego miejscu, co tylko udowadnia jakość filmu i umiejętności twórców. (PLD)

127 Godzin


American Gangster (2007), reż. Ridley Scott

Minęło już 10 lat od powstania tego znakomitego kryminału. Film Ridleya Scotta może być miejscami schematyczny, a przez to podobny do wielu innych dzieł gatunku w których reinterpretowana jest historia powstania, progresu i upadku mafioza. Jednak w tym przypadku nie powinno to przeszkadzać, zwłaszcza że życiorys Franka Lucasa – czarnoskórego przywódcy narkotykowego imperium – to nie jest coś, obok czego można przejść obojętnie. Szczególnie, gdy jedną z najlepszych ról w karierze odgrywa Denzel Washington, któremu partneruje Russel Crowe w roli depczącego mu po piętach policjanta o zasadach godnych Serpico. Barwne postaci, świetnie nakreślony kontekst historii i nienaganna narracja Scotta – pozycja obowiązkowa! (SG)


Anatomia Morderstwa (1959), reż. Otto Preminger

Ten czarno-biały film z 1959 roku to kolejny przykład starego, dobrego kina, którego sukces w głównej mierze opierał się na kunsztownym aktorstwie. James Steward gra tu adwokata broniącego mężczyzny, który został oskarżony o zamordowanie gwałciciela swojej żony. Anatomia to jeden z lepszych, pionierskich dramatów prawniczych, który mimo tylu lat nie stracił swojej aktualności, wciąż wzbudzając emocje i wątpliwości. Anatomia Morderstwa powstała na podstawie książki Johna Voelkera i jej treść jest oparta na prawdziwym procesie. Przy muzyce Duke’a Ellingtona z zapartym tchem będziecie oglądać losy bohaterów na sali sądowej, a tej rozprawy długo nie zapomnicie. (KR)


Apollo 13 (1995), reż. Ron Howard

Ten film zna chyba każdy – niezwykła historia wybuchu na pokładzie statku Apollo 13 podczas rutynowego lotu w kosmos. Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon oraz Ed Harris zmierzą się  z ryzykowną misją, która naprawdę miała miejsce w kwietniu 1970 roku, tysiące kilometrów nad Ziemią. Pięknie i z rozmachem zrealizowany film to niezwykła opowieść o odwadze i woli życia, która wciśnie Was w fotel. Doskonała gra aktorska, muzyka i scenariusz przyniosły filmowi niezliczone nagrody i nominacje. Pozycja obowiązkowa w naszym zestawieniu filmów opartych na faktach! (AB)

Apolloa13


Azyl (2017), reż. Niki Caro

Film może i bazuje na pewnych uproszczeniach, miejscami także nie brakuje w nim nieco niepotrzebnego przesłodzenia, jednak wygrywa przede wszystkim na tym, że bardzo rzadko powstają produkcje o takim wydźwięku – a już zwłaszcza w kontekście Polaków w trakcie okupacji niemieckiej. To ważnym film pod względem ideowym, z ciekawymi kadrami, paroma dobrymi wątkami i bardzo dobrym aktorstwem (prym wiedzie oczywiście Chastain i Bruhl). Na pewno nie podejdzie każdemu, jednak zdecydowanie warto spróbować. (SG)

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maviej pisze:

Lion.Droga do domu, polecam 🙂

adi pisze:

„Snajper” gorąco polecam!

Peet pisze:

Karbala…. piekło w Iranie. Jesus Christe! Pani redaktor, toż to nie psikus językowy tylko kosmiczny błąd. Karbala jest w IRAKU!

Z polskich filmów polecam: „Bogowie”, „Kamienie na szaniec”, „Lekarstwo na miłość”

Dee pisze:

„Argo” to historia tajnej operacji ratowania szesciu pracownikow ambasady amerykanskiej ,ktorzy schronili sie w domu ambasadora Kanady kiedy w Teheranie wybuchla rewolucja 1979 roku.
To nie jest historia porwania i ratowania zolnierzy jak jest w tym opisie wyzej!

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?