Advertisement
Advertisementpixel

TOP 30 – Najlepsze filmy na faktach!

 Big Short (2015), reż. Adam McKay

Kulisy światowego kryzysu, który miał miejsce w latach 2007-2008, za którym stało zaledwie kilka osób. Świetnie zrealizowany Big Short dekorują dodatkowo takie gwiazdy kina jak Brad Pitt, Christian Bale, Steve Carell czy Ryan Gosling a produkcję ogląda się wyjątkowo przyjemnie. Jest dynamicznie, zabawnie i szokująco, a miejscami bardzo poważnie, bo o poważnych pieniądzach jest tu mowa. Oparty na książce Michaela Lewisa pod tym samym tytułem film opowiada o pęknięciu „bańki kredytowej” i o tym, co było potem. Niesamowity film o niesamowitych ludziach, a najlepsze jest to, że to wszystko miało miejsce zaledwie dziesięć lat temu. (AB)

bigshort


Bogowie (2014), reż. Łukasz Palkowski

Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi to piękny, poruszający i trzymający w napięciu film, który każdy Polak powinien znać. Ten słynny lekarz dokonał pierwszego w Polsce zabiegu transplantacji serca i wpisał się w pamięć ludzi jako genialny fachowiec i człowiek o wielkim sercu, nie stroniący od przekleństw, alkoholu i papierosów (fenomenalna kreacja Tomasza Kota!). Bogowie to zapis realiów w medycznym świecie lat osiemdziesiątych XX wieku, ale również świetna biografia wybitnej osobistości i fascynujący, porządnie zrealizowany film. (AB)

bogowie


Erin Brockovich (2000), reż. Steven Soderbergh

Oparta na prawdziwej historii niezwykła opowieść o Erin (w tej roli wspaniała Julia Roberts), samotnej matce bez wykształcenia, która dzięki swojemu niezwykłemu temperamentowi dostaje prace we wziętej kancelarii prawniczej. Tam bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna walkę z zatruwającym wodę wielkim koncernem. Niezwykła historia o trudnej, prawniczej walce, zakłamanym i skorumpowanym środowisku oraz kobiecie, która potrafiła sobie z tym wszystkim poradzić. Wspaniałe kreacje aktorskie, muzyka i trzymający w napięciu, wzruszający scenariusz – tego filmu po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu! (AB)

erin


Helikopter w ogniu (2001), reż. Ridley Scott

Zdobywca wielu nagród, jeden z najlepszych filmów wojennych w historii, prawdziwy klasyk. Opowiada o jednej z najniebezpieczniejszych operacji wojska USA, podczas której żołnierze zostają wysłani do Somalii w celu porwania dwóch największych kryminalistów w kraju. Cała operacja zostaje przerwana, gdy dwa helikoptery USA zostają zestrzelone, a żołnierze zostają skazani na koszmarną walkę o przetrwanie. Na wyróżnienie zasługuje montaż i dźwięk tego filmu, wszystkie sekwencje bitewne zapierają dech w piersiach, widz czuje się jak uczestnik wydarzeń, co może być jednocześnie niesamowitym jak i przerażającym doświadczeniem. (PLD)

Helikopter w ogniu


Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej (2005), reż. Sam Mendes

Można powiedzieć, że to taki młodszy brat Full Metal Jacket. Również ukazuje koszmar wojny z iście czarnym humorem, tyle że w bardziej współczesnym okresie i skupia się mocniej na ogólnych realiach życia na froncie, aniżeli konkretnym konflikcie. Zaletą filmu jest niewątpliwie oryginalne ujęcie życia żołnierskiego, ukazującego nie tyle same wyprawy na krwawe potyczki, tylko wszystko poza tym: codzienne obowiązki, radzenie sobie z psychiką, kontakt z najbliższymi. Pomiędzy bardzo zabawnymi scenami da się dostrzec pewną gorzką nutę, nie wspominając już o końcówce. Oczywiście nie można nie wspomnieć o świetnych rolach Gyllenhaala i Sarsgaarda. (SG)

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Maviej pisze:

Lion.Droga do domu, polecam 🙂

adi pisze:

„Snajper” gorąco polecam!

Peet pisze:

Karbala…. piekło w Iranie. Jesus Christe! Pani redaktor, toż to nie psikus językowy tylko kosmiczny błąd. Karbala jest w IRAKU!

Z polskich filmów polecam: „Bogowie”, „Kamienie na szaniec”, „Lekarstwo na miłość”

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?