TOP 20 – Najlepsze filmy na święta!

Boże Narodzenie to czas odpoczynku, rodzinnych spotkań i celebracji, ale również okres obżarstwa, korzystania z prezentowych uciech i wpatrywania się w ekran. Kiepsko jednak ogląda się co ambitniejsze produkcje z wypełnionymi pełnymi brzuchami i o nader zrelaksowanym umyśle, dlatego też filmy o tematyce krążącej wokół Bożego Narodzenia to opowieści proste, ciepłe i często okraszone sporą dawką lekkiego humoru. Wśród nich jest jednak kilka perełek o przesłaniu, które powinno być dla nas ważnie nie tylko w okresie gwiazdkowym. Oto dwadzieścia pozycji dla tych grzecznych i wprost przeciwnie, które obowiązkowo warto zobaczyć w trzy najbarwniejsze dni roku. 


20. Śnięty Mikołaj (1994), reż. John Pasquin

Śniety Mikołaj

Historii, w których św. Mikołaja zastępuje ktoś zgoła do tego nieodpowiedni, jest wiele. Wśród nich wyróżnia się Śnięty Mikołaj z Timem Allenem w roli głównej. Jego bohater to pracoholik, do tego człowiek bez będący ciasno zamknięty w ramach sztywniactwa i kompletnie nierozumiejący klimatu Gwiazdki. Pech chciał, że pewnego dnia nakrywa Mikołaja podczas akcji powodując przy okazji wypadek uniemożliwiający mu dalszą służbę. Tym samym skazuje się na służbę w czerwonym kubraku i kierowanie latającymi saniami i przy okazji uszczęśliwiając dziatwę i odkrywając siebie na nowo.


19. Elf (2003), reż. John Favreau

elf

Uwielbiam komediowy talent Willa Farrella. Może i jest dość prostolinijny i opierający się na dość ciamajdowatej fizjonomii aktora, ale produkcje jak Elf warte są dzięki temu uwagi, mimo prostego scenariusza. Oto Buddy, wychowany przez św. Mikołaja elf zostaje wysłany przez niego prosto do Nowego Jorku w celu odnalezienia swego prawdziwego ojca. Wieloletnia izolacja od prawdziwego świata, mentalność dzieciaka i mało przyjazne dla osobnika w jego stroju nie ułatwiają mu tego zadanie. Tylko jednak on może przywrócić swemu ojcu i młodszemu bratu wiarę w Boże Narodzenie i przypomnieć jaka jest jego prawdziwa istota.


18. Jack Frost (1998), reż.  Troy Miller

Jack Frost

W okresie Bożego Narodzenia nawet najbardziej zapracowani ludzie starają się spędzać je razem z rodziną. Tytułowy bohater odtwarzany przez Michaela Keatona najwyraźniej sądzi jednak inaczej. Jako ciągle zabiegany muzyk, w nadmiernym pośpiechu zmierza ku wigilijnej kolacji. Niestety nie dociera do domu, ginąc w wypadku samochodowym po to, by rok później wrócić jako śniegowy bałwan. Rok minął i realia dla jego żony i syna się zmieniły a on, jako kawał myślącego śniegu, musi zrozumieć swoje błędy jak najszybciej i naprawić swoje błędy, przywracając swemu synowi wiarę w Boże Narodzenie i siebie samego jako ojca. I jak to bywa z bałwanami- jego czas jest ograniczony.


 17. Święta Last Minute (2004), reż. Joe Roth

Święta Last Minute

Czasami odnoszę wrażenie, że w okolicach różnorakich świąt ludzie przechodzą na inny tryb, jakże odmienny od codziennego. W przypadku Bożego Narodzenia wydawać by się mogło, że pełen serdeczności, życzliwości, ale i zakupoholizmu. Wszyscy są weseli, rozśpiewani i życzą głośno wesołych świąt – spróbujcie jednak nie świętować z nimi… Powyższy obraz prezentuje zjawisko bożonarodzeniowego ostracyzmu społecznego. Małżeństwo Kraknków pod nieobecność córki postanawia ominąć kosztowne uroczystości gwiazdkowe i wyjechać w cieplejsze rejony na urlop. Oboje uważają to za świetny pomysł, w przeciwieństwie do swoich sąsiadów. Pozornie prosta fabuła pokazuje jak działa presja społeczna w krzywym zwierciadle i udowadnia, że terror siać może nawet ozdobny bałwan.


16. Family Man (2000), reż.  Brett Ratner

The Family Man

Sukces to pojęcie płynne- dla jednego będzie to prestiżowa posada i sowite zarobki, dla drugiego- szczęśliwa rodzina i niespieszny żywot. Odtwarzany przez Nicholasa Cage’a należy do pierwszej grupy osób, odnosi sukcesy zawodowe i finansowe, a namiastką relacji z bliskimi są sporadyczne spotkania z kobietami. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia budzi się obok swej dawnej miłości w świecie, w którym jego konto jest znacznie szczuplejsze, a nowa posada jest daleka od jego ambicji. Na dodatek nadchodzi Boże Narodzenie, a on zmuszony jest do wszystkich familijnych rytuałów z nim związanych. Bohater próbuje więc powrócić do swego dawnego życia, ale czy było ono tak wspaniałe, jakim je zapamiętał? Cage tworzy tu świetny duet z Teą Leoni, zaś sam film niesie pewien morał, nienachalny i nieinfantylizujący fabuły.


 15. Miasteczko Halloween (1993), reż. Hendy Selick

Miasteczko Halloween

Tim Burton jeden z najbardziej rozpoznawalnych reżyserów, którego produkcje nacechowane są gotyckimi i groteskowymi elementami. Nic więc dziwnego, że powyższy tyuł łączy tradycję Bożego Narodzenia z Halloween. Niejaki Jack Skellington zamieszkuje miasto strachów i upiorów. Pewnego dnia trafia do świata, gdzie obchodzone jest Boże Narodzenia i po swojemu je pojmując, porywa samego św. Mikołaja. Co dzieje się dalej można się domyślić. Kukiełkowa animacja filmu pomysłu Burtona wnosi do niego pewną niepokojącą atmosferę, ale każdy, kto zna twórce Soku z żuka wie, że jego potworności nie przekraczają granic dobrego smaku i pod okiem opiekunów co wrażliwsze małoletnie dusze mogą poznać perypetie Jacka Skellingtona.


14. Powrót Batmana (1992), reż. Tim Burton

Powrót Batmana

W epoce kina superbohaterskiego i rosnącego zainteresowania komiksami nie mogło zabraknąć przedstawiciela fachu samozwańczego obrońcy ludzkości. Choć wśród filmów z udziałem Batmana najbardziej ceni się trylogię Nolana, to dzieła Tima Burtona mają najbardziej rozpoznawalny i charakterystyczny posmak. Powrót Batmana dzieje się w okresie świątecznym i choć pozbawiony jest moralitetów i stawia bardziej na akcje to obraz z udziałem obłędnego Danny’ego DeVito w roli gangstera Pingwina i Michelle Pfeiffer jako Catwoman jest idealnym superbohaterskim epizodem w świąteczny czas. Produkcja ta pokazywała też, że pingwiny naprawdę mogą być niebezpiecznie i to na długo przed kwartetem z Madagaskaru.


13. Zły Mikołaj (2003), reż. Terry Zwigoff

Znalezione obrazy dla zapytania bad santa

Billy Bob Thorton to jeden z ostatnich aktorów, których widziałbym w roli św. Mikołaja. Terry Zwigoff pokazał jednak, że odtwórca Lorne’a Malvo z Fargo może założyć czerwony kubrak i stworzyć przekonującą kreację, rzecz jasna pod warunkiem jednak, że Mikołaj w jego wykonaniu częściej myśli o własnych korzyściach i nader niegrzecznych przyjemnościach, niż o rozdawaniu prezentów. Jak to jednak bywa w takich produkcjach- łotr spotyka dobrą duszę, tutaj pod postacią chłopca, która pokazuje mu nową, lepszą ścieżkę. Ten, kto liczy na banalną opowieść, może być mile zaskoczony- bohater Thortona to nie sentymentalny chłopina wzruszający się na widok byle choinki.


12. Szklana pułapka (1988), reż. John McTiernan

Cokolwiek by nie mówić o translacji tytułu- bożonarodzeniowe wyczyny Johna McClaina mogą budzić zazdrość nawet u hasającego po dachach Mikołaja. Policjant regularnie co rok lub kilka lat pod koniec grudnia, zamiast obdarowywać i być obdarowywanym, ostrzeliwuje i jest ostrzeliwany. Naprzeciwko niego stanęli już zasługujący na rózgę bohaterowie odtwarzani przez między innymi nieodżałowanego Alana Rickmana czy Jeremy Irons i kolejny raz McClaine może zawstydzić Mikołaja- tym razem w wymierzaniu cięgów. Na dodatek zamiast banalnego HO HO HO mówi przy tym swoje legendarne Yippee- ka- yey motherfu**er !!!

11. Holiday (2006), reż. Nancy Meyers

Znalezione obrazy dla zapytania holiday film

Holiday to komedia romantyczna amerykańskiej produkcji z 2006 roku. Film został wyreżyserowany przez Nancy Meyers. Główne role zagrali: Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law, Jack Black. Iris jest zakochana w mężczyźnie, który właśnie ma poślubić inną. Żyjąca po drugiej stronie kuli ziemskiej, Amanda, dowiaduje się, że człowiek, z którym mieszka był jej niewierny. Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i mieszkają w odległości ponad 4 000 kilometrów, spotykają się w sieci, na stronie pomagającej aranżować zamianę domów i pod wpływem impulsu wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce przeznaczenia, obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: romans. Amanda jest oczarowana przystojnym bratem Iris, Grahamem, natomiast Iris, wiedziona inspiracją legendarnego hollywoodzkiego scenarzysty Arthura, leczy swoje złamane serce spotykając się z kompozytorem muzyki filmowej, Milesem. Doskonały seans dla dwojga na świąteczny wieczór!

Dziennikarz, gitarzysta, miłośnik sztuki wszelakiej. Za autorytety stawiający sobie Alana Moore'a, Jimmy'ego Page'a i Julesa Verne. Osobnika tego można spotkać starówkach miast Rzeczypospolitej, które traktuje jak wehikuł czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?