the old guard background Advertisement

TOP 10 – Filmowe statki kosmiczne

Bohaterowie kina science-fiction nie mogą przemierzać kosmosu na piechotę! Potrzebne im są maszyny, które pozwolą im na podróże z prędkością światła, by mogli docierać do kolejnych odległych planet! Jednak, które z nich są najlepsze? Które zostaną zapamiętane na zawsze, dzięki swojemu wkładowi jaki wniosły w kino? Oto nasze zestawienie najlepszych statków kosmicznych, jakie kiedykolwiek zagościły na ekranach kin!

10. USCSS Nostromo

Nostromo

Nostromo jest jednym z niewielu statków, których nazwa znalazła się w tytule filmu. Reżyser Ridley Scott postanowił umiejscowić akcję swojego pierwszego „Obcego” właśnie na pokładzie olbrzymiego frachtowca, który wraz z rozwojem wypadków staje się areną walki pomiędzy sterroryzowaną załogą, a krwiożerczym ksenoformem. Jego mroczne i klaustrofobiczne, ociekające olejami i smarami zakamarki, pozwoliły by jednostka została zapamiętana na zawsze, jako przykład dla innych twórców kina sci-fi, chcąc ukazać w swych filmach olbrzymie statki kosmiczne.

9. Endurance 

Endurance

Christopher Nolan nie byłby sobą, gdyby wysłał bohaterów „Interstellar” do innego układu planetarnego, w kupie złomu a’la Sokół Millenium. Dlatego scenariusz zapewnił mu elegancki i pełen wdzięku statek, zdolny zarówno do szybkiego lądowania na przeróżnych planetach, jak i pozostawania przez wiele lat na ich orbicie. Na jego pokładzie znajduję się nie tylko komora pełna ludzkich zarodków, ale i komory hibernacyjne oraz dwa urokliwe, prostopadłościenne roboty. Szkoda jedynie, że nikt nie pomyślał o odpowiedniej ilości paliwa…

8. Icarus II

icarus

Co zrobi ludzkość gdy Słońce zacznie gasnąć? Wyśle w jego kierunku grupę śmiałków z gigantyczną bombą atomową! Co zrobi, gdy statek, na którym mieli ją dostarczyć do naszej gwiazdy zaginie bez śladu?! Wyśle drugi, identyczny statek! „Icarus II” z „W stronę słońca” jest ostatnią nadzieją ludzkości, niosącą z sobą największą bombę, jaka kiedykolwiek powstała, by rozbudzić naszą powoli umierająca gwiazdę. Nie dajcie się jednak zwieść: Icarus, mimo jasnego celu swej misji, jest statkiem nieustannie narażonym na niebezpieczeństwo zniszczenia przez zabójcze promienie słoneczne, oraz samych członków załogi, dla których misja okazuje się traumatycznym i tragicznym przeżyciem…

 7. Milano

Milano.png

Statek należący do Petera Quilla jest dokładnie taki jak on sam: krzykliwy, nieuporządkowany i przedewszystkim zdolny do ucieczki z wszelkiego rodzaju tarapatów. W jego wnętrzu można znaleźć dosłwonie wszystko, co przeszło jego właścicielowi przez ręce: od kaset z muzyką, przez arsenał uzbrojenia, po jego towarzyszki z poprzedniego wieczoru. Nic dziwnego, że to właśnie ta maszyna została głównym środkiem transportu dla Strażników Galaktyki, czyli najdziwniejszej zbieraniny „bohaterów” jaką jak dotąd widział kinowy świat Marvela.

 6. Discovery II

Discovery II

Stanley Kubrick zmienił oblicze kina science-fiction na długo przed tym, nim stało się ono w ogóle modne. Statek kosmiczny z „Odysei kosmicznej” do dziś jest uważany za jedno z największych połączeń realnej nauki z fantastyką filmową. Odczucie przyciągania ziemskiego wywołane przez ruch obrotowy, sztuczna inteligencja zarzadzajaca jego funkcjonowaniem, komory hibernacyjne…Dzięki tym rzeczom, ta jednostka stała się wzorcem dla wszystkich, które nadeszły po niej! Jej roli w historii współczesnego kina nie da się przecenić!

Dziennikarz

Fan wszelkiej maści blockbusterów (dobrych oczywiście), fanatyk Star Wars, miłośnik popkultury w ogólnym tego słowa znaczeniu i ekspert w robieniu wszystkiego na ostatnią chwilę. Nauki ścisłe i astronomia. Nienawidzi twórczości Mickiewicza.

kamil.k.serafin@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?