TOP 10 – Najlepsze gry planszowe w historii!

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, gry planszowe przeżywają obecnie złoty okres, istny renesans. Że niby ludzie wolą dziś ich elektroniczne odpowiedniki? Bzdura! Ludzie wciąż uwielbiają spotykać się przy jednym stole, rzucać kostkami i przesuwać pionki po tekturowej planszy. Rozrost przemysłu planszówek widać również i w Polsce; od kilku lat, liczba naszych rodzimych gier znacząco wzrosła i wszystko wskazuje na to, iż nie zamierza przestać piąć się ku górze. W związku z tym, chciałbym wam zaprezentować 10 najlepszych gier planszowych w historii – może przypomni to wam lata dzieciństwa albo zachęci was do wycieczki na strych i odkurzenia nieruszanych od lat planszówek?


 Sprawdź również:

Najlepsze polskie filmy

Najlepsze horrory

Najlepsze komedie

Najlepsze bajki i filmy dla dzieci


10. Scrabble (1938)

Układanie pojedynczych literek w wyrazy towarzyszy człowiekowi właściwie już na etapie małego dzieciaka. Scrabble to – moim zdaniem – planszówka, którą powinna mieć każda szanująca się, grająca w gry rodzina. Ja sam zaś, zawsze miałem kłopot z tą grą – rozsypane bryłki z namalowanymi znakami alfabetycznymi po prostu nie wyzwalały we mnie intelektualnego potencjału (i pomyśleć, że dziś piszę teksty i artykułt, co?). Po latach to się zmieniło, a ukryty talent się uaktywnił – jak nikt inny wyszukuję sprośne i dwuznaczne słowa.

scrabble


9. Cluedo (Clue, 1950)

Idealna gra dla miłośników kryminałów Agathy Christie czy przygód Sherlocka Holmesa. Cluedo pozwala na wcielenie się w jedną z sześciu podejrzanych o morderstwo postaci, a celem gracza jest odgadnięcie kto zabił, za pomocą czego oraz gdzie zostało popełnione morderstwo. Na podstawie gry powstała bardzo udana czarna komedia, Clue z 1985 roku z Timem Curry w obsadzie – naprawdę warta polecenia. 

cludo


8. Ryzyko (Risk, 1957)

Jedna z kilku stricte strategicznych gier w tym zestawieniu. Jeśli marzyliście kiedyś o podbiciu świata, Ryzyko to idealna gra dla was. Gracze dążą do kontroli nad całym światem, walcząc armią z pozostałymi graczami. Tak jak w tego typu grach, cała frajda polega na planowaniu ruchów oraz zawieraniu nieformalnych sojuszy tylko po to, by później wbić nóż w plecy swojemu domniemamemu sprzymierzeńcowi.

risk


7. Osadnicy z Catanu (The Settlers of Catan/Catan/Settlers, 1995)

Jeśli myślicie, że Niemcy nie robią nic poza produkcją BMW i niszczeniem Europy – Osadnicy z Catanu wybiją wam to z głowy. Wielokrotnie nagradzana i bardzo popularna planszówka, skupia swoją rozgrywkę wokół rozbudowy miasta. Świetny tytuł dla początkujących, który wciągnie ich w świat nieco bardziej zaawansowanych gier planszowych. W październiku ubiegłego roku dużo mówiło się o wyprodukowaniu filmu na podstawie tej gry – czy coś z tego wyjdzie? Czas pokaże.

catan


6. Monopoly (1935)

Oto jest. Gra, która rozbiła wiele rodzin. Gra, która zniszczyła setki przyjaźni. Wydaje mi się, że jest to jedna z najbardziej, o ile nie najbardziej rozpoznawalna gra (no, może obok szachów) planszowa na świecie. Warto dodać, że w edycji Monopoly Świat, gdzie na planszy widnieją największe miasta świata (m.in. Rzym, Nowy Jork czy Paryż), znalazł się polski akcent – Gdynia. Klasyczni gracze zgodzą się chyba jednak, że i tak nic nie przebije kultowego Eurobiznesu, prawda?

monopoly

Zastępca Redaktora Naczelnego
Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Onka pisze:

Monopoly dobrą grą, serio? Chyba tylko dla kogoś, kto gra raz w roku w planszówki i nie zna niczego poza Monopoly, Eurobusiness i ewentualnie Scrable.

MateuszM pisze:

Jest znacznie więcej gier planszowych wartych uwagi, ostatnio grałem w Gimatriks ze znajomymi, zasady podobne jak do tej z 10 miejsca, ale jest o wiele bardziej wymagająca bo trzeba ułożyć słowo zgodnie z liczbą punktów jakie są na kostkach. Taka krzyżówka bazująca na równaniach, przyjemne z pożytecznym.

lodek pisze:

na pewno zgadzam się z numerem jeden, ta gra jest mega

mexx pisze:

na pewno numer 1 jest numerem 1 🙂 mega!

Piotr pisze:

Jeśli historia odnosi się do współczesności, to ten ranking nie byłby zły. Ale, są tu szachy… Skoro już są, to na pierwszym miejscu powinno być Go, dalej – mankala, dalej może i szachy. Dlaczego? Skoro historia, to Go ma 4000 lat, mankala też coś koło tego. Jeszcze madżong, młynek…


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?