TOP 20 – Najsmaczniejsze filmy o jedzeniu!

Jesteście głodni? Oto najlepsze filmy o gotowaniu i jedzeniu! Nic nie pobudza apetytu tak bardzo, jak dobrze sfilmowany posiłek. Przygotowaliśmy dla Was dziś listę najsmaczniejszych filmach o kuchni, gotowaniu i miłości do jedzenia. Wybrane przez nas filmy pochodzą z różnych zakątków globu, łączy je jednak wspólna, kulinarna pasja i działające na zmysły obrazy. Ostrzegamy – nie oglądajcie tych filmów na pusty żołądek! Przeczytajcie, jakie produkcje znalazły się w naszym zestawieniu.


20. Faceci od kuchni (2012), reż. Danel Cohen

Naszą listę otwierają Jean Reno i Michael Youn w znakomitej, dynamicznej komedii z jedzeniem w roli głównej. Faceci od kuchni to historia słynnego szefa kuchni, Alexandre’a Legarde (Reno), który ostatnimi czasy stracił nieco swojego polotu. Przed oczami staje mu widmo kuchni molekularnej, która ma na stałe zagościć w jego kuchni i zastąpić tradycyjne jedzenie. Na drodze staje mu jednak bardzo zdolny, choć niesubordynowany Jacky Bonnot (Youn). Duet tych aktorów to murowany przepis na świetną zabawę w czasie seansu. Jak na porządną francuską komedię przystało, na ekranie spotka Was lekki humor, dobry smak i cała gama nieprzeciętnych bohaterów. (AB)

faceci od kuchni

Aleandre Lagarde (Jean Reno), uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny.

Czytaj więcej na http://film.interia.pl/film-faceci-od-kuchni,fId,7997#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Alexandre Lagarde (Jean Reno), uznany w całym Paryżu mistrz kuchni, cierpi na brak kulinarnej weny.

Czytaj więcej na http://film.interia.pl/film-faceci-od-kuchni,fId,7997#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox


19. Niebo w gębie (2012), reż. Christian Vincent

Kolejna apetyczna, francuska komedia na naszej liście. Wielu z nas marzy o sukcesie, zwłaszcza mistrzowie kuchni. Jest jednak jedno wyróżnienie, które przewyższa wszystkie, a mianowicie funkcja osobistej kucharki głowy państwa. Może się to jednak okazać trudniejsze niż przygotowanie samego dania, gdyż im wyżej na drabinie władzy, tym więcej można spotkać pułapek. Na ekranie uwiedzie Was urocza i charakterna główna bohaterka grana przez Catherine Frot, rozśmieszą zabawne gagi, a przede wszystkim pokochacie to, co zobaczycie na talerzach w pałacu prezydenckim. Niebo w gębie! (KR)

niebowgebie


18. Jedz, módl się, kochaj (2010), reż. Ryan Murphy

Historię opowiedzianą w filmie Murphy’ego można by streścić w jednym zdaniu: nieszczęśliwa Elizabeth Gilbert postanawia zmienić swoje życie, bierze więc rozwód i wyrusza w podróż do Włoch, Indii oraz Indonezji. To jednak nie oddałoby ducha tego filmu. Opowieść przedstawiona na ekranie inspirowana jest przeżyciami prawdziwej Elizabeth Gilbert spisanymi w bestsellerowej książce, która stała się swego rodzaju biblią dla wielu kobiet. Jedz, módl się, kochaj ogląda się jak baśń, której celem jest terapia naszej duszy. Choć jedzenie nie jest tutaj najważniejsze, to jednak stanowi ważny środek do osiągnięcia celu. W końcu spożywanie ulubionego dania może przynosić taką samą przyjemność co miłość, medytacja czy seans powyższego filmu z Julią Roberts.(AM)

epl


17. Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009), reż. Christopher Miller, Phil Lord

Deszcz cheeseburgerów, pałac z pomarańczowej galaretki i góry lodów pistacjowych na podwórzu – kto nie marzył o tym w dzieciństwie? Jeśli nie dla spełnienia młodzieńczych fantazji o lawinie pyszności spadającej z nieba, to dla samego humorystycznego podejścia do tematu powinniście sięgnąć po tę bajkę. W końcu trzeba przyznać, że historia o młodym wynalazcy, który konstruuje maszynę zmieniającą wodę w jedzenie, jest niezmiernie oryginalna. Klopsiki i inne zjawiska pogodowe są najlepszym dowodem na to, że patrzenie na różnego rodzaju potrawy może być równie przyjemne, co samo ich spożywanie. W końcu czy jest ktoś, kto przejdzie obojętnie na widok deszczu hamburgerów? Uroku dodaje jeszcze fakt, że za pięknymi obrazkami, zabawnymi postaciami i śmiesznymi dialogami, kryje się przesłanie. Nie pozostaje mi więc nic innego jak zaprosić was do skosztowania Klopsików i życzyć smacznego oglądania! (AM)

klopsiki


16. Życie od kuchni (2007) reż. Scott Hicks

Catherine Zeta-Jones i Aaron Eckhart w smakowitym filmie o kuchni i miłości. Kate (Zeta-Jones) jest ambitną i charakterną szefową kuchni. Jej życie zmienia się radykalnie, gdy zostaje opiekunką prawną pewnej małej dziewczynki, a do jej uporządkowanej kuchni wkracza chaotyczny Nick (Eckhart). Życie od kuchni to przewidywalna, aczkolwiek rozgrzewająca serce historia, którą każdy wielbiciel dobrej kuchni obejrzy z przyjemnością. (AB)

Zycie Od Kuchni


 15. Szef (2014), reż. Jon Favreau

Na naszej drodze może wydarzyć się wiele rzeczy, które naprawdę mogą namieszać w życiu. Bohater, Carl Casper (Jon Favreau) to kucharz z powołania, który udowodni Wam, że tak samo dobrze zjecie w eleganckiej knajpie, jak i w foodtracku. Gdy jego kariera nagle się kończy, postanawia nie przerywać tego, w czym jest dobry i otwiera mobilny bar szybkiej obsługi. Szef to ciepła, barwna i zabawna komedia dla każdego miłośnika jedzenia. (KR)

szef


14. Przepis na Miłość (2010), reż. Jean-Pierre Améris

Czy istnieje przepis na miłość? Po obejrzeniu tego filmu możemy się przekonać, że nie ma jednej drogi do odnalezienia swojej drugiej połówki. Życie potrafi zaskakiwać, w przeciwieństwie do filmu Jean-Pierre’a Amérisa. W końcu slogan reklamujący produkcję mówi jasno: „Uroczy jak Amelia i apetyczny jak Czekolada” i tego dokładnie powinniśmy oczekiwać, a raczej – właśnie to dostajemy. Historia właściciela upadającej fabryki czekolady, który boi się kobiet oraz kobiety, która jest zbyt nieśmiała, by nawiązać jakieś trwalsze relacje, zachwyciła już miliony widzów i jestem pewna, że zachwyci również Ciebie. (AM)

przepis na miłość


13. Julie i Julia (2009), reż. Nora Ephron

Film Julie i Julia to miłosny sonet opiewający wdzięki kuchni francuskiej. Inspirowana dwiema prawdziwymi historiami produkcja może poszczycić się świetną obsadą aktorską. Niezawodna Meryl Streep jako Julia Child wypada niesamowicie wiarygodnie. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że aktorka nie tylko zagrała guru sztuki kulinarnej, ale naprawdę się nią stała. Oglądając jej postać na ekranie, z całego serca kibicujemy jej w osiągnięciu sukcesu i napisaniu wymarzonej książki kucharskiej, co na czasy powojennej Francji nie było łatwe. Równie mocno dopingujemy też jej młodszą następczynię – Julie Powell (w którą wcieliła się tak samo znakomita Amy Adams) w spełnieniu jej postanowienia i zrealizowania wszystkich przepisów z książki kulinarnej jej idolki. Obie kobiety, choć dzieli epoka, kultura i styl życia, łączy niesamowita miłość do gotowania. Jestem pewna, że po tym filmie spojrzycie w zupełnie nowy sposób na swoją kuchnię. (AM)

Julie i Julia


12. Ugotowany (2015), reż. John Wells

Kiedyś Adam Jones był ulubieńcem krytyków kulinarnych rozpływających się nad jego perfekcjonizmem i kreatywnością. Dziś, niczym upadła gwiazda, po odwyku planuje odbudować swoją karierę. Cel jest prosty: zdobycie trzech gwiazdek w przewodniku Michelina. Scenarzysta Steven Knight na tym jednak nie poprzestaje, prezentując nam cienie i blaski całego kulinarnego przemysłu. W Ugotowanym świetnie widać kontrast między brutalnymi realiami restauracyjnej kuchni a przepychem i wysublimowaniem powstających w niej dań. Ciekawie wypada tutaj również porównanie kuchni tradycyjnej, z nowoczesną, w której patelnie i garnki to przeżytek. Jedno jest pewne – film Johna Wellsa to ciekawe doświadczenie, które polecam każdemu. Jednak uwaga! Zasiadanie do seansu z pustym żołądkiem to nie jest najlepszy pomysł. (AM)

ugotowany


11. Tost. Historia chłopięcego głodu (2010), reż. S.J. Clarkson

Tost to niezwykła historia, nakręcona na podstawie prawdziwych wspomnień należących do Nigela Slatera, słynnego kucharza. Jego droga do kariery nie była w młodości usłana różami. Wspaniała paka aktorska (na ekranie zobaczycie między innymi Ken Stott, Helena Bonham-Carter oraz fenomenalny młody Freddie Highmore) uświetnia ten piękny film o wielkiej pasji, doskonale zrealizowany i pobudzający zmysły. Tost musiał znaleźć się na naszej liście! (AB)

tost

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?