Advertisement Advertisement
banner

TOP 20 – Najsmaczniejsze filmy o jedzeniu!

10. Charlie i Fabryka Czekolady (2005), reż. Tim Burton

Tim Burton ekranizujący książkę Roalda Dahla to propozycja chyba dla każdego, a już szczególnie dla wielbicieli smaków i kolorów. Charlie to chłopiec z ubogiej rodziny, który przypadkowo wygrywa bilet do wielkiej Fabryki Czekolady pana Wonki. Razem z garstką szczęśliwców udaje się na wycieczkę po fabryce, zanurzając się w magiczny świat, stworzony z cukru i czekolady. Zrealizowany z niezwykłym rozmachem film to prawdziwa feeria barw, która nie pozwoli Wam myśleć o niczym innym, jak tylko o słodkościach. Niezwykły film o jedzeniu i o ludzkich wadach. Pozycja obowiązkowa! (AB)

charlieifabryka


  9. Przepiórki w płatkach róży (1992), reż. Alfonso Arau

A teraz coś o nieszczęśliwej miłości. Film na podstawie prozy Laury Esquivel opowiada o młodej dziewczynie, której zaborcza i samolubna matka zabroniła się żenić, aby potem mieć kogoś, kto będzie się nią opiekował na stare lata. Zakazana miłość na tle brutalnej, meksykańskiej tradycji zostaje skonfrontowana z potrawami, na których widok ma się ochotę pójść do wykwintnej restauracji. To piękna, słodko-gorzka historia nie tylko dla kobiet i wielbicieli tego specyficznego gatunku. (SG)

przepiorki


 8. Smak Curry (2013), reż. Ritesh Batra

Wszyscy wiemy, jak często zawodzi nas poczta gubiąc nasze paczki. Jednak w przypadku bohaterów Smaku Curry, poczta sprawiła im nie lada niespodziankę… Drogi samotnego wdowca i młodej mężatki krzyżują się, gdy kobieta omyłkowo wysyła do mężczyzny obiad ze swoją najlepszą potrawą. Ten film jest jak curry – egzotyczny i pobudzający zmysły. Pozycja obowiązkowa! (KR)


7. Jedz i pij, mężczyzno i kobieto (1994), reż. Ang Lee

Jeden z tych filmów, w których kulinarne nowinki są w równym stopniu istotne, jak opowiadanie o samym życiu. A wszystko to zawarte w prostej historii o pewnym szefie kuchni, który żyje z trzema córkami – każda z nich zaś posiada inną osobowość i boryka się z innymi problemami. Ich codzienne bytowanie niezmiennie przecina się z gotowaniem i jedzeniem, tworząc niecodzienną harmonię. Bardzo sympatyczna produkcja, dodatkowo z wieloma ciekawymi pomysłami na przyrządzenie posiłku. (SG)

 jedzpij


 6. Kwiat wiśni i czerwona fasola (2015), reż. Naomi Kawase

Oto znakomity przykład tego, jak subtelne w swoim przekazie może być kino związane z Japonią. Poprzez proste środki – w tym przypadku historię ludzi sprzedających placki dorayaki – tworzona jest melancholijna opowieść o radzeniu sobie z cierpieniem i znajdywaniu bratniej duszy. Sentymentalizm Naomiego Kwase polega na drobnych, pozbawionych tak typowej dla zachodnich produkcji krzykliwości gestach, krok po kroku odkrywając życiorysy głównych bohaterów i obserwując ich zbliżanie się do siebie. To zdecydowanie wyjątkowa pozycja w tym zestawieniu. (SG)

kwiatwisni


 5. Ratatuj (2007), reż. Brad Bird

Przygody sympatycznego i ambitnego szczurka, ktory nad wszystko kochał gotować to jedna ze wspanialszych animacji Pixara ostatnich lat. Mimo, że bohater nie wygląda zbyt poważnie, to jednak przekaz filmu jest jak najbardzie godny uwagi. Opowiada o pasji, miłości, i sztuce, jaką może być kuchnia. Do tego Pixar serwuje nam wspaniałą, francuską atmosferę i klimatyczną muzykę, świetny scenariusz i estetykę wykonania. Ratatuj, czyli smaczna i wciągająca odpowieść o małym zwierzątku, które osiągnęło wielkość to pozycja obowiązkowa na naszej liscie. (AB)

ratatuj


 4. Podróż na sto stóp (2014), reż. Lasse Hallström

Lasse Hallström (autor słynnej Czekolady) przygotował dla nas prawdziwą mieszankę smaków. Podróż na sto stóp opowiada historię historię hinduskiej rodziny, która przenosi się do Francji i tam postanawia otworzyć restauracje. Położony na przeciwko ulicy elegancki lokat Madame Mallory nie robi na nich większego wrażenia. To film nie tylko o samym gotowaniu, ale i także o pasji, rodzinie, uczuciach i uprzedzeniach. Pięknie nakręcona, klimatyczna Podróż na sto stóp to pozycja obowiązkowa na naszej liście. (KR)

podroznastostop


3. Skrzydełko czy nóżka (1976), reż. Claude Zidi

Na podium w naszym zestawieniu po prostu musiało się znaleźć Skrzydełko czy nóżka – dowód na to, że kiedy mowa o filmach kulinarnych, francuzi nie mają sobie równych. Kiedy rodzic jest autorytetem w świecie kulinarnym, droga życiowa dziecka może być bardzo ograniczona. Syn słynnego szefa kuchni ma przejąć pałeczkę po ojcu, jednak okazuje się, że ma nieco inne plany… Słynna procukcja Claude’a Zidi z fenomenalnym Louisem de Funès bawi widzów nieprzerwanie już od ponad czterdziestu lat. (KR)

skrzydelko


2. Czekolada (2000), reż. Lasse Hallström

Reżyser filmu Czekolada przedstawił nam swój przepis na idealny deser. Na początek wziął garść doskonałych aktorów. Juliette Binoche, Judi Dench, Johnny Depp to tylko niektóre ze składników tej wspaniałej kompozycji, które zanurzył w gęstej i konkretnej, jak czekolada fabule. Aby uniknąć banalnego posmaku, dodał elementy magiczne, co dodało całości niezwykłej lekkości. Następnie, aby wszystko nabrało odpowiedniego rozmiaru, zaczął stopniowo podgrzewać temperaturę uczuć między bohaterami, tak jednak by nie doprowadzić zbyt szybko do wrzenia. Całość obowiązkowo skąpał w humorze i optymizmie. Dziecinnie proste, prawda? Nie pozostaje nam więc nic innego jak usiąść wygodnie z kubkiem gorącej czekolady i dać się wciągnąć w historię uroczej właścicielki cukierni. (AM)

czekolada


1. Uczta Babette (1987) reż. Gabriel Axel

Ten niezwykły film duńskiej produkcji zasłużył na pierwsze miejsce w naszym zestawieniu! Film opowiada historię dwóch sióstr, córek surowego pastora, które żyją zamknięte w małej, konserwatywnej społeczności. Babette, ich służąca z wielkiego Paryża postanawia urządzić dla nich wykwintną ucztę. Film nazywany jest przez wielu wybitnym, a tytułowa uczta należy do jednej z bardziej znanych kulinarnych scen w kinematografii. Gabriel Axel udowodnił, że często nie potrzeba wielkich słów i efektów specjalnych, by z ogromną siłą działać na zmysły. (AB)

babette


 Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar (AB)

Agnieszka Makowska (AM)

Karol Riebandt (KR)

Szymon Góraj (SG)

Ilustracja główna: Disney – Pixar

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?