TOP 20 – Seriale dostępne na Amazon Prime

10. I Love Dick (2017-)

Po podaniu hasła „brutalna satyra amerykańskiego stylu życia” zapewne najczęstszą odpowiedzią byłoby American Beauty. Przez lata następne lata nie było chyba dzieła w takiej konwencji, który stanąłby ramię w ramię u boku hitu kinowego z niezrównanym Kevinem Spaceyem w roli głównej. Teraz na scenę wchodzi adaptacja książki Chris Kraus od twórczyni Transparent Jill Solloway. Co prawda rzeczona scena jest nieporównanie mniejsza od tej, na której znajduje się wywołany przeze mnie do tablicy film, acz trzeba przyznać, że przynajmniej swoją siłą przekazu w żaden sposób produkcji Sama Mendesa nie ustępuje. Znakomita Kathryn Hahn jako niepoprawnie zadurzona w pewnym wykładowcy (Kevin Bacon) reżyserka wypada wprost świetnie. (SG)


9. The Tick (2017-)

Peter Sarafinowicz w popisowej tytułowej roli w tej świetnej adaptacji specyficznego komiksu zdecydowanie zasługuje na większy rozgłos w naszym kraju. Cały serial zresztą w punkt uchwyca pastiszową naturę pierwowzoru, a także dość dobrze znanej telewizyjnej animacji. Praktycznie wszystkim twórcom należą się gromkie brawa za naprawdę ambitne podejście do tematu. Pozostaje zatem nam czekać na 2. sezon! (SG)


8. Bosch (2014-)

Jeden z najbardziej niedocenianych u nas seriali na antenie. Perypetie Harry’ego Boscha na podstawie błyskotliwych powieści Michaela Connelly’ego to kryminał najwyższej próby. Znany raczej z ról drugoplanowych w hollywoodzkich blockbusterach Titus Welliver ma tutaj wreszcie pole do popisu, tworząc wiarygodną i niejednoznaczną postać, która swoimi metodami nierzadko lawiruje na granicy prawa. Nie gorzej prezentują się również jego koledzy z planu – na czele ze znanymi z Prawa ulicy Jamiem Hectorem etatowym szefem policji Lancem Reddickiem. Ciężko jakkolwiek przyczepić się mocniej do jakiegokolwiek elementu tego telewizyjnego widowiska, bo prezentuje najlepsze cechy gatunku. (SG)


7. Comrade Detective (2017-)

Dwójka detektywów próbuje rozwiązać sprawę morderstwa oficera w czasach zimnej wojny, w momencie kiedy nad rumuńskie niebo zbliża się kapitalizm. Główni bohaterowie przemawiają głosem Channinga Tatuma i Josepha Gordon-Levitta, a akcja jest tak absurdalnie śmieszna jak teledysk Sabotage grupy Beastie Boys. Zapewne serial nie cieszyłby się takim zainteresowaniem, gdyby Amerykanie nie zdecydowali się na zdubbingowanie tej produkcji, a dzięki temu, Comrade Detective znalazł się na półkach Amazon Prime. (BS)

comrade detective


6. The Marvelous Mrs. Maisel (2017-)

Akcja dzieje się w latach 60. XX wieku. Niezwykła opowieść o porzuconej kobiecie, która dzięki zakręconym kolejom losu odkrywa w sobie talent komediowy. Ten doceniony przez widzów i krytyków serial twórców Kochanych Kłopotów to doskonała rozrywka, świetnie nakręcona historia i obowiązkowa pozycja na naszej liście. (AB)

mrs


5. Red Oaks (2014-2017)

Red Oaks jest lekkostrawną potrawą, którą ogląda się nader przyjemnie. Nawet kiedy jest się zajętym zupełnie czymś innym. Wszystko za sprawą 20-kilku minutowych odcinków, opowiadających o perypetiach Davida, który rozpoczyna pracę w tytułowym klubie tenisowym. Jest to mała i skromna produkcja, która stratą czasu na pewno nie będzie! (BS)

red oaks


4. Mozart in the jungle (2014-)

A oto jedyny w swoim rodzaju serial o słynnej nowojorskiej orkiestrze symfonicznej. Znakomity Gael Garcia Bernal gra tutaj młodego meksykańskiego dyrygenta, którego talent jest równie wielki jak sprawiający mu na co dzień kłopoty temperament. Partneruje mu Saffron Burrows jako jego asystentka – niekoniecznie z wyboru. Oboje przewodzą barwnej i świetnie zagranej obsadzie w tej niezwykle równej i oryginalnej serii. Jedna z najlepszych rzeczy, jakie do zaoferowania ma Amazon. (SG)


3. The Man in the High Castle (2015-)

Czymże byłby ten ranking, gdybyśmy nie zamieścili tutaj adaptacji znakomitego dzieła Phillipa K. Dicka? The Man in the High Castle jest adaptacją powieści autorstwa Philipa K. Dicka. Frank Spotnitz opracował na jej podstawie scenariusz i jest producentem wykonawczym. Serial opowiada o losach świata, gdyby drugą wojnę światową przegrały Stany Zjednoczone. Akcja została osadzona dwadzieścia lat po jej zakończeniu, kiedy wciąż trwa konflikt między Niemcami i Japonią, którzy okupują USA. (SG)


2. Fleabag (2016-)

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że ten znany jeszcze z BBC serial to dość typowy komediodramat. Jednak to tylko powłoka, która kryje w sobie wolną od utartych schematów, niebanalną historię kobiety starającej się ułożyć sobie życie. Na wielki plus ciekawa obserwacja bytowania jednostek w wielkim mieście, inteligentne dialogi i świetnie przeprowadzony zabieg łamania czwartej ściany. (SG)


1. Transparent (2014-)

Chyba najpopularniejszy serial Amazona. Opowiada historię Maura Pfeffermana, który decyduje się na wyjawienie swojej rodzinie prawdy o swojej seksualności. Najważniejsze w Transparencie jest pokazanie jak ta informacja wpływa na poszczególnego członka rodziny i jak każdy z nich ustosunkowuje się do wcześniej skrywanej tajemnicy bohatera, granego przez fenomenalnego Jeffreya Tambora. Jest to słodko-gorzka produkcja poruszająca ważny i ciekawy temat. (BS)

Transparent ppcorn Amazon show


 Ranking przygotowali:

Agnieszka Bar

Szymon Góraj

Błażej Siemieniak

Ilustracja główna: AMAZON

Stały współpracownik

Pasjonat kina niezależnego jak i popularnego. Trójca Święta - Lynch, Tarantino, Paul Thomas Anderson.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?