TOP 50 – Najlepsze thrillery w historii!

 30. Otwórz oczy (1997), reż. Alejandro Amenabar

Jeżeli widzieliście Vanilla Sky z Tomem Cruisem, a przeoczyliście, europejski pierwowzór, lepiej natychmiast nadróbcie zaległości. Tym razem niekoniecznie dlatego, że Otwórz oczy musi Wam się bardziej spodobać (remake Camerona Crowe’a mimo wszystko stawia na nieco inną, także ciekawą wizję, polepszając choćby kwestie techniczne, zaś Amenabar funkcjonuje tam także jako scenarzysta). Po prostu jest to bardziej surowa wersja historii o człowieku, którego wystawne życie uległo totalnemu przewartościowaniu. W głónej roli zobaczymy świetnego Eduardo Noriegę, zaś jego ukochaną gra niezmiennie Penelope Cruz. Świetna, nieoczywista historia. (SG)


29. Słaby punkt (2007), reż. Gregory Hoblit

Gdy Ted Crawford (Anthony Hopkins) dowiaduje się, że żona ma kochanka, strzela do niej, a następnie informuje policję o zdarzeniu. Na miejsce przybywa detektyw Rob Nunally (Billy Burke), który w ofierze rozpoznaje kochankę. Crawford przyznaje się do zabicia żony. Nunally nie poświęca mu wystarczająco dużo uwagi, ponieważ jest zbyt oszołomiony tym, że na podłodze w kałuży krwi leży jego kochanka. Ze zdumieniem stwierdza, że pomimo strzału z bliskiej odległości kobieta nadal żyje. Ted zostaje postawiony w stan oskarżenia, ale na skutek uchybień w śledztwie wychodzi na wolność. Thriller sądowy z fascynującym pojedynkiem Anthony’ego Hopkinsa oraz Ryana Goslinga w roli charyzmatycznego prokuratora. (MC)

Slaby punkt 2007


28. Gra (1997), reż. David Fincher

Ktoś mógłby powiedzieć, że sporą słabością tego filmu jest pewien plot twist, który sprawia, że powtórne sięgnięcie po produkcję wiąże się ze znacznie mniejszą satysfakcją. Być może tkwi w tym ziarno prawdy. Nie zmienia ono jednak faktu, że mamy do czynienia z zaskakującym i znakomicie zrealizowanym (w końcu Fincher to Fincher) thrillerem, którego suspens jest wyważony tak, iż Gra mogłaby posłużyć jako materiał instruktażowy dla przyszłych twórców. (SG)


27. M jak Morderstwo (1954), reż. Alfred Hitchcock

Klasyka mistrza. Wbrew powszechnemu już mniemaniu, tym razem bynajmniej nie zaczyna się od trzęsienia ziemi. W tym przypadku nie jest to jednak bynajmniej wada. Znakomicie przemyślana i wykonana historia o przekrętach, niewierności i kolejnych intrygach, które wzajemnie na siebie nachodzą. Świetna propozycja na wieczorny seans. (SG)


26. Upadek (1993), reż. Joel Schumacher

William Foster to zwykły mieszkaniec Los Angeles. W jego życiu nie jest różowo – rozwiódł się z żoną oraz stracił pracę. Jedyną radością pewnego upalnego dnia są dla niego urodzin córki, na które z powodu korku trudno. W pewnym momencie Foster traci cierpliwość, wychodzi z auta i zaczyna swój marsz furiata, wyładując swoje negatywne emocje na przypadkowych ludziach. Jak można walczyć ze sztucznością świata? Michael Douglas w tytułowej roli pokaże to idealnie. Upadek znakomicie buduje teatralne napięcie dzięki nieprzewidywalności. Od początku do końca nie wiemy, jaki będzie następny krok Fostera. Znakomita konstrukcja i brak schematu pozwalają zaliczyć Upadek do jednego z najlepszych thrillerów. (KS)

fallingdown2


25. Zawrót głowy (1958), reż. Alfred Hitchcock

Zawrót głowy to film niesamowity i niepokojący, jak to już u Hitchcocka bywa. Detektyw John Ferguson (w tej roli James Steward) cierpi na lęk wysokości. Dostaje zlecenie śledzenia pewnej kobiety, która staje się obiektem jego obsesji… Film o szaleństwie i namiętnościach, jakie mogą zrodzić się tylko w ludzkiej głowie. Niezwykła praca kamerzysty i psychologiczne triki stosowane na widzu czynią seans Zawrotu głowy niezapomnianym doświadczeniem. Jak to bywa z wielkimi dziełami, ten psychologiczny thriller nie został ciepło przyjęty przez widownie. Na szczeście po latach doceniono starania Hitchcocka, przez co Zawrót głowy zasłużenie może figurować w naszym zestawieniu. (AB)

vertigo


24. Zaginiona dziewczyna (2014), reż. David Fincher

W dniu piątej rocznicy ślubu Nick Dunne zawiadamia, że jego żona Amy zaginęła. Pod presją policji i stale rosnącego zainteresowania mediów ukazywany przez Nicka obraz błogiej jedności i beztroskiej rodziny zaczyna pękać. Perfekcyjny scenariusz i reżyseria Davida Finchera sprawia o ciarki, dzięki świetnie napisanej intrydze. Elektryzująca Rosamund Pike i wyjątkowo niedrewniany Ben Affleck, zapisują się na kartach kinematografii, jako nieprawdopodobny małżeński duet.(BS)

gone girl


23. Wyspa tajemnic (2010), reż. Martin Scorsese

Wyspa tajemnic to jedno z ciekawszych dzieł Martina Scorsese i jedna z bardziej godnych do zapamiętania ról Leonardo DiCaprio. Szeryf Daniels (DiCaprio) razem ze swoim pomocnikiem (Mark Ruffalo) przybywają do szpitala psychiatrycznego położonego na małej wyspie. Ich zadaniem jest wyjaśnienie sprawy zniknięcia jednej z pacjentek. Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót i już nic nie jest takie, jakim się wydawało… Mroczny, psychodeliczny film, który będzie trzymał Was w napięciu od samego początku i zjeży Wam włosy na karku. Każdy, kto widział Wyspę Tajemnic, nie zdziwi się, że ten film musiał się znaleźć w naszym zestawieniu. (AB)

wyspatajemnic


22. Lęk pierwotny (1996), reż. Gregory Hoblit

Edward Norton gra tu chłopaka oskarżonego o zamordowanie biskupa. Jego obrony podejmuje się cyniczny prawnik (Richard Gere), który z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swojego klienta… Skomplikowany, pełen intryg film, gdzie zobaczycie prawdziwy popis aktorstwa wyżej wymienionych panów i akcję, od której nie będziecie się mogli oderwać. Lęk pierwotny to wspaniałe, mocne widowisko ze świetną muzyką na deser. (AB)

lekpierwotny


21. Adwokat diabła (1997), reż. Taylor Hackford

Kevin Lomax, ambitny adwokat (w tej roli bardzo dobry Keanu Reeves), dostaje  ciekawą ofertę pracy z Nowego Jorku. Nie wie jednak, kim tak naprawdę jest jego nowy klient John Mliton(znakomity Al Pacino). Jak wpłynie  Milton na życie prywatne i zawodowe Lomaxa? Odpowiedź na to pytanie z pewnością Was nie zawiedzie. Adwokat diabła skonstruowany jest w formie balonu. Pojedyncze zdarzenia pompują go, a my jako widzowie, czekamy na ostateczny jego wybuch. Film sprawdza się jako thriller z silnie akcentowanymi cechami horroru oraz jest ponadczasowy – gdy mówimy o próżności i rozterkach moralnych. Zaskoczenie także zaskakuje. Jeśli chcecie zafascynować się innym, przerażającym światem, jest to film dla Was! (KS)

devils advocate keanu reeves al pacino kevin lomax john milton 734 3840x2160

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kander pisze:

A z pozycji książkowych to na pewno – virtualo.pl/ebook/pacjentka-i239443/ Nie tylko dla fanów thillerów, ale przede wszstkim dla nich. Konkretna historia. Zabicie męża, szpital psychiatryczny, niewyjaśnione okoliczności. Na pewno jedna z perełek, jakie pojawiły się w ostatnim czasie – konkret.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?