Advertisement

TOP 20 – Najlepsze filmy katastroficzne!

Prezentujemy najlepsze filmy katastroficzne w historii kina! Ten gatunek to zdecydowanie nie rozrywka dla każdego. Ogladać mogą je tylko ludzie o naprawdę mocnych nerwach – przecież takie wydarzenia teoretycznie mogłby przydarzyć się każdemu z nas! Przygotowaliśmy dla Was dzisiaj listę najlepszych i najbardziej trzymających w napieciu filmów katastroficznych. A Wam które tytuły podobały się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu!

Sprawdź również:

Najlepsze filmy na faktach

Najlepsze thrillery

Najlepsze komedie

Najlepsze horrory


20. Posejdon (2006), reż. Wolfgang Petersen

Naszą listę otwiera zdecydowanie daleki od bycia potentatem gatunku, acz wciąż godny uwagi film Wolfganga Petersena. Obraz przedstawia tragedię pasażerów luksusowego transatlantyku, który w wyniku uderzenia gigantycznej fali tsunami przewraca się do góry dnem. Uwięzieni w środku pasażerowie postanawiają na własną rękę wydostać się z idącego na dno statku, mierząc się z różnymi przeszkodami i własnym słabościami. Możemy liczyć na widowiskowe sceny, suspens i kilku znakomitych aktorów.


19. Tunel (2016), reż. Seong-hun Kim

Przeglądając kino katastroficzne, warto również spojrzeć na rynek dalekowschodni. Tunel ze względu na tytuł i samą fabułę może kojarzyć się z filmem, gdzie Sylvester Stallone prężył swoje muskuły, jednak już sama realizacja kompletnie różnicuje obie produkcje. Historia tu przedstawiona opowiada o Jeong-soonie (Jung-woo Ha), który w wyniku trzęsienia ziemi zostaje uwięziony w zawalonym tunelu i musi walczyć o przetrwanie. Ten południowokoreański film Seong-hun Kima umiejętnie żongluje klaustrofobicznymi kadrami, budując coraz to większe napięcie związane z bardzo realnym zagrożeniem utraty życia. Produkcja stawia nam również pytania o człowieczeństwo: jaka jest cena ludzkiego życia? Czy poświęciłbyś swoje kurczące się zasoby żywności i wody, by dać choć cień szansy na przeżycie drugiej osobie? Bardzo świeża odskocznia od licznych zachodnich widowisk katastroficznych. 

Tunel


18. Góra Dantego (1997) reż. Roger Donaldson

Są wielkie emocje, jest katastrofa, jest Pierce Brosnan – Góra Dantego ma wszystko, czego potrzebuje wciągająca katastroficzna produkcja. Naukowiec stara się ostrzec miejscową ludność przed wybuchem wulkanu, jednak nikt mu nie wierzy. Mimo dośc sztampotwej fabuły wciąż jest to świetnie wykonany film i prawdziwa uczta dla fanów gatunku z całkiem niezłymi efektami specjalnymi. 

 Dante's Peak


17. 2012 (2009), reż. Roland Emmerich

Rok 2012 już od bardzo dawno budził strach, gdyż właśnie wtedy według kalendarza Majów miał nastąpić koniec świata. Na tej podstawie Roland Emmerich (Dzień Niepodległości, Pojutrze) postanowił stworzyć film, który ukazuje nam, co mogłoby się stać, gdyby przewidywania tego wymarłego amerykańskiego ludu sprawdziły się. Obraz ten to wielkie widowisko ze wspaniałymi efektami specjalnymi, szybkim montażem oraz akcją trzymającą w napięciu od pierwszych minut, który można już uznać za ikonę współczesnego kina katastroficznego. 

2012 movie


16. Fala (2015), reż. Roar Uthaug

Norweski film, który zdecydowanie ma się czego wstydzić w porównaniu z wielkimi amerykańskimi produkcjami. Za reżyserię odpowiada Roar Uthaug znany m.in. za sprawą Hotelu zła. Film opowiada historię grupy geologów, która pewnego dnia odkrywa osunięcie fiordu w górzystej okolicy Åkneset w Norwegii. Okazuje się, że na skutek tego zdarzenia do miasta zbliża się ogromna, 85-metrowa fala, a na ewakuację okolicznej ludności jest już za późno. Jeden z członków załogi badaczy, Kristian (Kristoffer Joner) chce jednak uratować jak najwięcej ludzi. Norweska produkcja ma w sobie wszystko to, co powinien mieć dobry film katastroficzny – trzyma w napięciu, zaskakuje i wzrusza, a jej efekty specjalne wzbudzają zachwyt i przerażenie jednocześnie. Wrażenia odbiorcy wzmaga świadomość, że Fala oparta jest na faktach, a w ciągu najbliższych stu lat katastrofa może się powtórzyć. 

fala

Redaktor

Miłośniczka podróży, kina, wspinaczki, dobrych książek i "Harry'ego Pottera". Z wykształcenia fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Paweł pisze:

stara bajka o asteroidzie i romansidlo na statku najlepsze? nie wiem jaki jest sens robienia takich list jezeli sa one opierane tylko na wlasnej ocenie. ponoc kazdy ma inny gust

renia pisze:

dokladnie. jestem kobietą i ta lista jest kompletnie z dupy

Magdalena pisze:

Renia, jeżeli jesteś kobietą, to wyrażaj się, jak na damę przystało. Można przecież wyrazić siebie nie zachowując się ordynarnie. Ktoś poświęcił swój czas, więc to uszanuj. Jeżeli niezgadzasz się z tą listą, to przedstaw swoją i odrobinę kultury!!!!

nero pisze:

każda lista jest robiona wg własnego gustu więc po to ten ból dupy dzieciaki?

Templariusz Omega pisze:

Ja jestem ogromnym miłośnikiem tego gatunku i zamieszczam moją listę:

Produkcje filmowe strikte katastroficzne, które zahaczają konkretnie o tematykę zagłady ludzkości lub olbrzymiego spustoszenia Ziemi:
1 Dzień Niepodległości 1
2 2012 i Omen
3 Pojutrze i Gwiezdne wrota oraz Indiana Jones
4 X-files
5 Coś oraz Superman
6 Doomsday 2008 oraz Totalna zagłada
7 Trzęsienie ziemi 1974
8 Wirus – Epidemia i Identyfikacja
9 Ptaki 1 i 2
10 Jurrasic Park
11 Armageddon
12 Łowcy huraganów
13 Mumia
14 Tsunami
15 Twister
16 Final Destination
17 Szalony lot
18 Madmax
19 Pompeje
20 Góra Dantego
21 Pozostawieni
22 10 Cloverfield i Duch / Wulkan w Nowym Jorku
23 Szarańcza / Bieguny śmierci
24 Dzień w którym… /Piąta fala
25 Wulkan / magma disaster

Kinoman pisze:

Templariusz Omega, no jeśli Wulkan jest filmem katastroficznym , to ja jestem zakonnica. Wydawało mi się że tu chodziło o listę filmów katastroficznych , a nie o dramaty.

Templariusz Omega pisze:

Renia – jesteś zabawna

Kara pisze:

Każdy ma swój gust i tutaj autorka pokazała co jej zdaniem jest naj. Dla mnie od zawsze na zawsze na pierwszym miejscu jest, był i będzie – Armageddon. Kocham ten film i mogę go oglądać 24/7.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?