Advertisement

TOP 20 – Najlepsze filmy o boksie!

Motyw boksu, jednego z najstarszych sportów, od lat niezmiennie cieszy się sporą popularnością w światowej kinematografii. Takie produkcje, jak rewelacyjny Wściekły byk pokazały, że bokserski świat ma na tyle duży filmowy potencjał, że coraz częściej jest przenoszony na duży ekran. Takie elementy jak wola walki, wielkie serce sprawiają, że patrzymy na bokserów z podziwem i chętniej chcemy się z nimi utożsamiać. Powstają kolejne produkcje oparte o walki w ringu współczesnych gladiatorów. Filmy z serii Rocky, może nie przedstawiały szermierki na pięści w sposób realistyczny, ale jak najbardziej w sposób trwały ugruntowały jego pozycję w filmowym świecie, tworząc ikonę z ekranowego boksera Rockyego Balboa i na stałe zakorzeniając go w popkulturze.


20. Legendy ringu (2013) reż. Peter Segal

Sylvester Stallone ponownie na ringu, tym razem w genialnej komedii. Sentymentalny, z dużym przymrużeniem oka, powrót bokserskiego mistrza. Świetna obsada: Robert De Niro, Sylwester Stallone, Kim Basinger i nominowany do Oscara za rolę w Operacji Argo Alan Arkin. Dwóch dawnych rywali (De Niro i Stallone) postanawia stanąć na ringu po raz ostatni, by definitywnie rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy.

Podobny obraz


 19. Kamienne pięści (2016) reż. Jonathan Jakubowicz

Dwukrotny zdobywca Oscara Robert De Niro w opowieści o jednym z najsłynniejszych bokserów wszech czasów. Roberto Duran wychowuje się na ulicy, gdzie rządzi prawo pięści. Umiejętności, które zdobywa, walcząc o przetrwanie, stają się jego przepustką do lepszego świata. Na profesjonalnym ringu pojawia się po raz pierwszy w wieku 16 lat i niedługo po tym zyskuje przydomek Manos de Piedra, czyli Kamienne pięści. Trudna i niebezpieczna droga, którą wybiera, staje się dla Durana początkiem walki z najtrudniejszym przeciwnikiem – samym sobą. Wielki talent może bowiem nie wystarczyć, by raz na zawsze uwolnić się od przeszłości. Czy będzie gotowy na starcie z niepokonanym Sugar Rayem Leonardem? Czy nieokrzesany chłopak stanie się prawdziwym mężczyzną zdolnym zadziwić cały świat?

Podobny obraz


 18. Moja krew (2009) reż. Marcin Wrona

Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów…


 17. Rocky Balboa (2006) reż. Sylvester Stallone

Wielki powrót Sylvestra Stallone’a do ikonicznej roli! Bokser Rocky Balboa zarabia na życie, prowadząc restaurację. Czasami uczestniczy w walkach z młodymi zawodnikami. Kiedy na pojedynek wyzywa go aktualny mistrz świata, Rocky postanawia wrócić na ring.

Znalezione obrazy dla zapytania Rocky Balboa (2006)


 16. Opłacone Krwią (2016) reż. Ben Younger

Film ukazuje niezwykłą, opartą na faktach historię jednego z najbardziej niezwykłych i spektakularnych powrotów w dziejach sportu. Miles Teller (Whiplash) występuje jako Vinny Pazienza, zawodowy bokser z Providence, który zyskał sławę po zdobyciu dwóch tytułów mistrza świata. Jednak tragiczny wypadek samochodowy przerywa błyskotliwą karierę. Vinny ma uszkodzony kręgosłup i według lekarzy może już nigdy nie chodzić. Wbrew wszystkiemu, Vinny nie poddaje się i toczy najważniejszą walkę w swoim życiu – dzięki morderczej rehabilitacji, z pomocą trenera Kevina Rooneya (Aaron Eckhart) wraca na ring już w rok po wypadku!

Znalezione obrazy dla zapytania BLEED FOR THIS


 15. Rocky II (1979) reż. Sylvester Stallone

Po walce z mistrzem świata wagi ciężkiej Apollo Creedem (Carl Weathers), słynny Rocky Balboa (Sylvester Stallone) marzy o mistrzostwie. Lekarz ostrzega go jednak, że grozi mu utrata wzroku. Rocky rezygnuje z kariery na ringu. Żeni się z Adrian (Talia Shire) i znajduje pracę w rzeźni. Kiedy traci posadę, znów zaczyna trenować. Tymczasem Apollo Creed oświadcza na konferencji prasowej, że jest gotów stoczyć kolejną walkę ze swoim dawnym przeciwnikiem. Rocky przyjmuje wyznawanie.


 14. Do utraty sił (2015) reż. Antoine Fuqua

Billy Hope ciężką pracą osiągnął wszystko, czego można oczekiwać od życia. Ma piękną i kochającą żonę (McAdams), uroczą córkę i wielkie osiągnięcia na ringu. Choć wydaje się to niemożliwe, w ciągu jednego dnia traci wszystko. Billy sięga dna, a jedynym sposobem, by się od niego odbić, jest rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Wsparcie znajduje na sali treningowej prowadzonej przez emerytowanego pięściarza i trenera najtwardszych bokserów amatorów (zdobywca Oscara Forest Whitaker). Dzięki jego wsparciu, Billy rozpoczyna największą walkę swojego życia, która ma przynieść mu odkupienie i zwrócić zaufanie bliskich. Najważniejsze stracie odbędzie się jednak poza ringiem.

Podobny obraz


 13. Rocky IV (1985) reż. Sylvester Stallone

Czwarta część historii najsłynniejszego ekranowego boksera Rocky’ego  Balboa to kolejna wielka wojna w ringu. Tym razem Rocky chce pomścić swojego wielkiego przyjaciela Apollo Creeda, który nie przeżył starcia z radzieckim mistrzem amatorów – Ivanem Drago. Brutalnie bijący „olbrzym ze wschodu”, wspomagany „wspaniałą radziecką technologią”, planuje odebrać Rocky’emu tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Balboa wyrusza stoczyć ciężki bój do ZSRR. Film skupia się na heroicznych przygotowaniach do walki Rockyego, który nie zwracając uwagi na ciężki, mroźny klimat robi wszystko by udało mu się zemścić na Drago i tym samym pomścić Apollo. Ponownie za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Sylvester Stallone i choć film zebrał w 1986 roku sporo Złotych malin, to był chwalony za ciekawy klimat i oprawę muzyczną składającą się w wielu rockowych hitów ówczesnych lat.

Znalezione obrazy dla zapytania Rocky IV


12. Creed: Narodziny legendy (2015) reż. Ryan Coogler

Pewnie mało kto wierzył przed premierą Creeda, że kontynuacja serii filmów o bodaj najsłynniejszym ekranowym bokserze i ikonie popkultury – Rockym Balboa ma jeszcze rację bytu. Co prawda, Creed jest bardziej traktowany jako spin-off Rockyego aniżeli jego kolejna część, jednak pojawiające się w filmie znajome twarze doskonale mówią nam z jaką serią mamy do czynienia. Creed przedstawia losy syna Apollo Creeda – Adonisa, który podobnie jak ojciec pragnie wejść na sam szczyt w boksie zawodowym. W osiągnięciu celu pomóc ma mu nie kto inny jak sam Rocky Balboa, grany oczywiście przez Sylvestra Stallone. Creed to ciekawie opowiedziana historia, okraszona wyjatkowo udaną oprawą muzyczną, jednak głównym atutem produkcji jest niewątpliwie popis aktorski duetu Michael B. Jordan i właśnie wspomnianego Sly’a. Co ciekawe, wielu krytyków uważa, że Stallone zagrał w Creedzie postać Rockyego najlepiej w historii filmów o „Włoskim Ogierze”. Potwierdzeniem tego była  nominacja do Oscara w 2016 roku dla Sylvestra Staloone w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”.

Znalezione obrazy dla zapytania creed


11. Ali (2001) reż. Michael Mann

Cassius Clay, czy raczej Muhammad Ali to bodaj najsłynniejszy pięściarz naszych czasów. Nic dziwnego, że w 2001 roku reżyser Michael Mann wziął na warsztat filmowy historię tego bez wątpienia wybitnego sportowca. Muhammad Ali był wielokrotnym mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym. Przez jednych uwielbiany, a przez drugich nienawidzony. Sportowiec znany był ze swojego ciętego języka, którego chętnie używał podczas tzw. „trash-talku”, czyli konferencji prasowych lub wywiadów dla prasy w których np. negował umiejętności swoich przeciwników, jednocześnie gloryfikując swoje. Film przedstawia nie tylko historię sportowej kariery Alego, ale również pokazuje go jako osobę, w której życiu nie brakowało kontrowersyjnych momentów (m.in przejście na islam i zmiana imienia). Ali to przede wszystkim wyjątkowa kreacja stworzona przez Willa Smitha, za którą aktor został w 2002 roku nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”. Ponadto w filmie wystąpiły takie gwiazdy jak John Woight (również nominacja do Oscara – „Najlepszy aktor drugoplanowy”). czy Jamie Foxx.

Znalezione obrazy dla zapytania ali will smith

Dziennikarz
Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?