TOP 20 – Najlepsze filmy o boksie!

10. Rocky III (1982) reż. Sylvester Stallone

Zarówno za scenariusz, jak i reżyserię trzeciej części Rockyego odpowiedzialny był, co ciekawe, Sylvester Stallone. Opromieniony sławą i osiągnięciami Rocky Balboa (Sylvester Stallone) doznaje druzgocącej porażki z rąk bezwzględnego Clubbera Langa, w rolę którego wcielił się Mr. T, znany ze słynnej Drużyny A z 1983 roku. Na nieszczęście głównego bohatera podczas walki również umiera jego trener i mentor – Mickey (Burgess Meredith). Załamany sportowiec walczy o powrót na szczyt, w którym pomaga mu wcześniejszy rywal, który stał się jego przyjacielem – Apollo Creed (Carl Weathers). Trzecia część Rockyego to niewątpliwe jedna z najlepszych odsłon cyklu. Chwalono film przede wszystkim za stronę techniczną (końcowa walka) i audiowizualną. Co ciekawe, z tej części pochodzi najbardziej utożsamiany z serią motyw muzyczny, czyli piosenka Eye of The Tiger zespołu Survivor, dzięki której zresztą Rocky III w 1983 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka”.

Podobny obraz


9. Bokser (1997) reż. Jim Sheridan

Historia przedstawiona w filmie przenosi widza do ogarniejętej piekłem wojny Irlandii Północnej, gdzie młody chłopak Danny Flynn (Daniel Day Lewis) jest nie tylko żołnierzem Irlandzkiej Armii Republikańskiej, ale przede wszystkim obiecującym pięściarzem. Jako 19 latek trafia do więzienia za udział w działaniach o charakterze terrorystycznym. Długi czas odsiadki (14 lat) składnia bohatera do głębokich przemyśleń i tuż po wyjściu, pragnąc zapomnieć o przeszłości poświęca się tylko i wyłącznie swojej pasji jaką jest boks. Jego marzeniem jest założenie szkoły bokserskiej, w której na przekór politycznym animozją mogliby się szkolić zarówno katolicy, jak i protestanci. To nie podoba się jego dawnym „kolegom” z IRA.  Bokser to trzeci film w którym wspołpracowali ze sobą reżyser Jim Sheridan i aktor Daniel Day Lewis. Obie niezwykle udane produkcje, a mianowicie obraz Moja lewa stopa oraz W imię ojca, sugerowały, że kwestia odniesienia sukcesu przez Boksera była bardzo wysoka. I tak też się stało. Film otrzymał w 1998 roku 3 nominacje do Złotego Globu w kategoriach „Najlepszy dramat”, „Najlepszy aktor w dramacie” (Daniel Day Lewis) i „Najlepszy reżyser” (Jim Sheridan).


8. Huragan (1999) reż. Norman Jewison

Huragan to pełna wzlotów i upadków luźno przedstawiona historia czarnoskórego pięściarza wagi średniej Rubina Cartera. Bokser, który nosił tytułowy przydomek „Huragan”, po kontrowersyjnym procesie został prawdopodobnie niesłusznie oskarżony i skazany na dożywotni pobyt w zakładzie karnym za morderstwo. Film przedstawia walkę Cartera z samym sobą o zachowanie godności, będąc za więziennym murem. W roli pięściarza wystąpił Denzel Washington, dla którego była to jedna z najtrudniejszych do zagrania kreacji w całej karierze. Aktor przygotowując się roli spędził blisko rok czasu an sali treningowej, szlifując swoje bokserskie umiejetności pod okiem profesjonalnego trenera. Wysiłek popełniony przez Denzela Washingtona opłacił się i przyniósł aktorowi w 2000 roku Złotego Globa w kategorii „Najlepszy aktor w dramacie” oraz nominację do Oscara  za „Najlepszą rolę pierwszoplanową”.

Podobny obraz


7. Rocky (1976) reż. John G. Avildsen

 To już klasyka! Postać grana przez Sylvestra Stallone’a jest typowym przeciętnym człowiekiem. Walczy w podrzędnych klubach za marne pieniądze. Podkochuje się w dziewczynie ze sklepu zoologicznego, ta jednak nie zwraca na niego większej uwagi. Pewnego dnia otrzymuje propozycję stoczenia pojedynku o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej z obecnym mistrzem Apollo Creedem (Carl Weathers). Rocky podejmuje wyzwanie. W pojedynku z mistrzem walczy nie tylko o tytuł, ale także o szacunek do samego siebie.


 6. Fighter (2010) reż. David O. Russell

Figher to historia pięściarza Mickeya Warda (Mark Wahlberg), którego do walki o mistrzostwo świata wagi półśredniej przygotowywał jego przyrodni brat, były bokser Dicky Eklund (Christian Bale). Wychudzony i zniszczony przez narkotyki Eklund trenując brata stara się odkupić grzechy popełnione w przeszłości i odbić swoją rodzinę od dna. Nie pomaga mu w tym wybuchowy, toksyczny charakter, przez co jego relacja z Mickeyem nie zawsze wygląda tak jak powinna. Fighter to przede wszystkim popis kunsztu aktorskiego Christiana Bale’a, którego obecność na ekranie kradła cały film. Aktor zresztą zasłuzenie odebrał Oscara w 2011 roku w kategroii „Najlepszy aktor drugoplanowy”. Co ciekawe sam pięściarz Mickey Ward miał ponoć stwierdzić, że kreacja stworzona przez Bale’a wypadła lepiej od oryginału.

Podobny obraz


5. Za wszelką cenę (2004) reż. Clint Eastwood

Jeden z najlepszych i zarazem najbardziej poruszających filmów gatunku. Frankie Dunn (Clint Eastwood) w swoim życiu wytrenował wielu świetnych bokserów. Jego jedynym przyjacielem jest były bokser Scrap (Morgan Freeman). Pewnego dnia u Dunna zjawia się 30-letnia Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Maggie jest utalentowana, dokładnie wie czego chce i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Jedynie brak jej wiary w siebie. Z początku Frankie nie chce trenować kobiety, jednak z czasem pojawia się między nimi specyficzna więź.


4. Rocco i jego bracia (1960) reż. Luchino Visconti

Wielka gwiazda francuskiego kina i boks? To jest możliwe! Sycylijska rodzina przenosi się do Mediolanu, ale wszelkie szanse powodzenia zagrożone są przez popędliwego Simone’a (Renato Salvatori). Jego problemy bierze na siebie brat Rocco (Alain Delon): staje się zawodowym bokserem, aby spłacać długi Simone’a i pociesza jego maltretowaną przyjaciółkę Nadię (Annie Girardot), która go kocha.


3. Triumf Ducha (1989) reż. Robert M. Young

Poruszająca i oparta na faktach historia pięściarza  Salamo Aroucha (Willem Dafoe), który poprzez bokserskie pojedynki na ringu próbuje ocalić swoje życie. 1943 rok, II wojna światowa, obóz koncentracyjny Auschwitz. Grecki Żyd z Salonik Salamo Arouch próbuje za wszelką cenę przetrwać okrucieństwo wojny i ku uciesze oficerów SS, odbywa pojedynki bokserskie w których przegrana oznacza śmierć. Zwycięstwo z kolei oznacza otrzymanie pewnych przywilejów. Rozpoczyna się walka o życie w której pięściarz nie może pozwolić sobie na najmniejszy błąd. Zdjęcia do filmu powstawały w Polsce (m.in w Oświęcimiu i Bytomiu) oraz z Izraelu. Co ciekawe, konsultantem technicznym dotyczącym szermierki na pięści był legendarny polski bokser Zbigniew Pietrzykowski, który w 1960 roku stoczył zacięty bój z rozpoczynającym wówczas swoją wielką karierę Cassiusem Clay’em (Muhammadem Alim).

Znalezione obrazy dla zapytania triumph spirit movie


2. Człowiek ringu (2005) reż. Ron Howard

Człowiek ringu to kolejny film w naszym rankingu, do którego scenariusz napisało samo życie. Film przedstawia historię legendy amerykańskich ringów lat 30. pięściarza Jima Braddocka. Świetnie zapowiadający się bokser w rezultacie porzucił boks i zawiesił rękawice na kołku. Z powodu tzw. Wielkiego Kryzysu, czyli wszechobecnej bieda, która wówczas zaglądała w oczy Amerykanom, Braddock zmuszony był ponownie założyć rękawice by walczyć o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny. Russel Crowe przygotowując się do roli Jima Braddocka schudł aż 20 kilogramów. Człowiek ringu został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową 3 nominacjami w kategoriach „Najlepszy aktor drugoplanowy”, „Najlepsza charakteryzacja” i „Najlepszy montaż”. Co ciekawe,podczas produkcji filmu przeciwnikami Russela Crowe’a (który pokazał spore umiejętności) byli zawodowi bokserzy, a jednym z nich był polski pięściarz wagi ciężkiej Artur Binkowski.

Znalezione obrazy dla zapytania cinderella man


1. Wściekły byk (1980) reż. Martin Scorsese

Film Martina Scorsese z 1980 roku przedstawia historię burzliwej kariery legendarnego pięściarza wagi średniej Jake’a LaMotty, który poprzez swój agresywny i nieustępliwy styl walki okrzyknięty zostaje tytułowym „Wściekłym Bykiem”. Jest to oparta na faktach historia boksera, którego życiorys pełen jest wzlotów, ale również i upadków. Dzięki swojemu wrodzonemu talentowi i sercu do walki, szybko zaczyna odnosić sukcesy na zawodowym ringu. Niestety narastająca presja ze strony otoczenia, wybuchowy charakter oraz nadużywanie alkoholu prowadzą sportowca do autodestrukcji. Wyjątkowa rola Roberta De Niro (przytył do roli aż 30 kilogramów) w dużej mierze rzutowała na ogromny sukces tego obrazu. Za tę kreację aktor uhonorowany został zresztą Złotym Globem oraz Oscarem. Wściekły byk to obok serii filmów o Rockym Balboa, najsłynniejsza produkcja z motywem wojen ringowych w tle.

Znalezione obrazy dla zapytania Martin Scorsese bull


Ranking stworzyli:

Jakub Najmoła

Tomasz Rewers

Szymon Góraj

Ilustracja główna: Materiały prasowe – kolaż

Dziennikarz
Więcej informacji o
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?