TOP 10 – Najbardziej szokujące momenty Zagubionych!

Artykuł zawiera spoilery!

Zagubieni uznawani są za jeden z najbardziej tajemniczych i szokujących seriali w historii. Zwroty akcji były na porządku dziennym, a z początku niewinna przygoda o rozbitkach zamieniła się w thriller science fiction. Postanowiłem wymienić 10 momentów, w których zbierałem szczękę z podłogi lub przecierałem oczy ze zdumienia. Dajcie znać, czy dodalibyście coś jeszcze!

10. Kim jest Henry Gale?

Michael Emerson jest znakomitym aktorem. Świetnie sprawdził się w roli człowieka pełnego skrajności, którego w jednym momencie nienawidzimy, a w następnym mamy ochotę pocieszyć, ogromnie współczując za krzywdy, jakich doświadczył na wyspie. Od pierwszych sekund na ekranie zdecydowanie skradł show, byliśmy zainteresowani jego historią, nie będąc pewnym, czy można uwierzyć w chociaż jedno jego słowo.

Henry Gale, bo tak początkowo przedstawia się tajemniczy przybysz, został schwytany w jedną z pułapek założonych przez Daniele Rousseau. Główni bohaterowie postanowili trzymać go w zamknięciu na Stacji Łabędź, ponieważ podejrzewano, że ma on coś wspólnego z tzw. Innymi. Nie ma co się dziwić, ponieważ większość rozmów (m.in. między nim a Johnem) wyglądały jak czysta manipulacja i próba wywołania buntu wewnątrz grupy.

bustedhenry

Swoje trafienie na wyspę Gale przedstawiał jako nieszczęśliwy wypadek. Miał on lecieć balonem ze swoją żoną i zaplątać w drzewa, które zniszczyły jego jedyny środek transportu. Jak twierdził, małżonka zginęła podczas katastrofy, a on sam wykopał grób i pochował kobietę. Sayid, który podejrzewał Gale’a o kłamstwo, postanowił sprawdzić, ile w tej opowieści jest prawdy.

Jarrah znalazł zniszczony balon oraz świeżo wykopany grób, dokładnie tak, jak opisywał jego więzień. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie wrodzona dociekliwość Irańczyka. W mogile, w której miała leżeć żona Gale’a, znalazł ciało mężczyzny, a w rzeczach osobistych dokument, należący do czarnego mężczyzny o imieniu… Henry Gale.

Sayid wrócił do Łabędzia, aby skonfrontować nieznanego mężczyznę z tym, co odnalazł. Po przyparciu go siłą do muru wyjawił przy całej grupie, że tajemnicza postać od samego początku okłamywała wszystkich, a co za tym idzie, może być niezwykle cenny i niebezpieczny, jeżeli ukrywa nawet swoją prawdziwą tożsamość. Możemy tylko obserwować, jak twarz więźnia po ujawnieniu oszustwa zmienia się, a my domyślamy się, że demonstracja umiejętności manipulacyjnych Benjamina Linusa (bo tak brzmi prawdziwe imię „fałszywego Gale’a) ma się dopiero rozkręcić.

9. Śmierć Jina, Sun i Sayida.

Człowiekowi w Czerni udało się doprowadzić naszych bohaterów do jednego z kulminacyjnych momentów w serialu. Zostali zamknięci na głęboko zanurzonej łodzi podwodnej, z której nie było szans na ucieczkę. Co więcej, w plecaku znajduje się bomba, która ma eksplodować lada chwila. Kiedy jeden z bohaterów odczepia kable podłączone do C4, zegar zaczyna tykać szybciej. Na poświęcenie zdobywa się Sayid, który przed śmiercią informuje Jacka o studni, w której znajduje się Desmond. Jarrah zabiera bombę, która wybucha, dopiero gdy jest w bezpiecznej odległości od naszych bohaterów. Niestety, jest to również brutalny koniec Irańczyka.

6x14sunjindrown

Łódź podwodna zaczyna tonąć na skutek bomby, co zmusza Jacka, wraz z ekipą, do ucieczki. Sun, przygnieciona przez ciężką konstrukcję, nie może się ruszyć, a tym samym uratować swojego życia. Jin postanawia zostać z nią aż do końca, ponieważ już raz rozstali się w tragicznych okolicznościach, a on nie chce przeżywać tego ponownie. Oglądamy wzruszający koniec jednej z najbardziej ulubionych par w Zagubionych.

8. Porwanie Walta

Koniec pierwszego sezonu zapowiadał dość szybką i łatwą ucieczkę z wyspy. Michael, który jest budowniczym, zbudował tratwę, chcąc dopłynąć do najbliższego miejsca, w którym znajduje się cywilizacja i wrócić z posiłkami po pozostałych. Na pokład zabrał swojego syna, Walta, Jina oraz Sawyera. Wszystko zmierzało ku szczęśliwemu zakończeniu, tym bardziej że Michael odbudował swoją relację z pierworodnym i stali się dla siebie bardzo bliscy.

Zobacz również: TOP 100 – Najlepsze filmy dla dzieci w historii!

raftending

Na radarze przymocowanym do tratwy zauważamy poruszający się niedaleko statek. Nasi bohaterowie krzyczą, aby ktoś do nich podpłynął. Gdy powoli zbliża się mały okręt, wyglądający na rybacki, dzieje się coś niespodziewanego. Okazuje się, że ludzie, którzy mieli uratować całą czwórkę, są Innymi. Porywają Walta, Sawyer zostaje postrzelony, a tratwa zniszczona. Sekwencja kończy się desperackimi krzykami Michaela, który obiecuje, że odnajdzie syna i zemści się na porywaczach.

7. Locke to tak naprawdę Człowiek w Czerni.

John Locke z 6. sezonu wydaje się zupełnie inną postacią, niż ta, którą widzieliśmy do tej pory. Wiemy, że Benjamin Linus zamordował Johna z zimną krwią. Jednak aby wrócić na wyspę, nawet trumna z ciałem Locke’a musiała zostać sprowadzona z powrotem. Gdy zauważamy, że łysy mężczyzna wrócił do żywych, jest to lekko szokujące, ale zdajemy sobie sprawę, że miejsce, w którym nasi główni bohaterowie przeżywają przygody, ma niezwykłe możliwości.

lockemaninblack

John wydaje się znać odpowiedzi na każde pytanie dotyczące wszelkich tajemnic, które jako widzowie staraliśmy się rozwikłać na przestrzeni kilku sezonów. Wie dokąd iść, co odpowiedzieć, jak rozwiązać poszczególne problemy. Dopiero po morderstwie Jacoba sprawa się w pełni wyjaśnia. Przed świątynią pojawia się Ilana wraz z ekipą, która niesie tajemnicze pudło. W środku znajduje się ciało Locke’a. Pokazuje je wszystkim, a przerażony Richard zdaje sobie sprawę, że człowiek, za którym podążał przez ostatnie dni to nie John Locke, tylko ich największy wróg, Człowiek w Czerni.

6. Opowieść o dwóch miastach.

Słynny początek trzeciego sezonu Zagubionych. Obserwujemy spokojne, sielskie życie kobiety, która nazywa się Juliet. Przechodzi przez poranną rutynę, piecze ciasto, słucha muzyki, a później przyjmuje gości. Prawdopodobnie jest to schadzka książkowego klubu dyskusyjnego. Rozmawiają o przeróżnych tytułach, aktywnie biorą udział w rozmowie, lecz cała sielanka nie trwa długo.

Nagle wszystko zaczyna się kołysać, jakby rozpoczęło się trzęsienie ziemi. Widelce, noże, talerze, szklanki, książki i zastawa stołowa spada na ziemię, podczas gdy my oglądamy całkowite skonsternowanie wszystkich postaci. Juliet wybiega przed dom, a wraz z nią całe osiedle, które zbiega się, aby sprawdzić, co powoduje to zjawisko. Spoglądają w górę i… widzą katastrofę samolotu Oceanic 815.

Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze thrillery w historii!

theotherscamp

Okazuje się, że wszystkie domy, które są zaopatrzone w normalne jedzenie, elektryczność, czystą wodę, radio i inne niezbędne rzeczy, znajdują się na wyspie. Dowiadujemy się, w jaki sposób Ethan i Goodwin zostali poinstruowani przez Bena, aby przeniknąć do obozów ocalałych.

Rozpoczęcie sezonu z „wysokiego C” maksymalnie rozbudzało ciekawość, a najważniejszym pytaniem, jakie zadawali sobie widzowie, było: Jak Inni stworzyli sobie tak perfekcyjne miejsce do życia, skoro wyspa jest odłączona od cywilizacji?

5. Przesunięcie wyspy i podróże w czasie.

Niezwykłym szokiem dla widza jest zapewne fakt, gdy okazuje się, że wyspę można… przesunąć! Nie tylko z danego miejsca, ale również zmienić jej położenie czasowe. Po dokonaniu tego przez Bena za pomocą tajemniczego kołowrotka, znajdującego się pod wyspą, nasi bohaterowie, przenoszą się w różne okresy czasowe.

Lost The Variable

Trafiają do starożytności, w której posąg, z którego w znanych im latach została tylko stopa, jest w całości. Później udaje im się nawet dołączyć do Dharmy, w której pracują z niemałymi sukcesami przez 3 lata. Ukazuje nam się również przypłynięcie na wyspę Rousseau z ekipą francuskich naukowców, Daniela Faradaya morduje jego własna matka, co uświadamia nas, że wysłała go na tak daleką podróż, pomimo że wiedziała o jego śmierci, a Hugo pisze scenariusz do Imperium Kontratakuje, który później chce sprzedać Lucasowi.

Był to moment, w którym wielu widzów przestało śledzić Zagubionych, ponieważ według nich, było to już całkowite przegięcie i za dużo wątków sci-fi jak na jeden serial.

4. „Don’t tell me what I can’t do!”

Na samym początku Zagubionych dowiadujemy się, że John Locke to prawdziwy ekspert w kwestii przetrwania na dzikich terenach. Jest niezwykle sprawny fizycznie i potrafi upolować zwierzynę, używając jedynie noża. Ludzie, którzy przeżyli katastrofę samolotu, z początku uważają go za dziwaka i niechętnie przebywają w jego towarzystwie. Po pierwszych odcinkach pewne jest jednak to, że z Johnem obok siebie na pewno przetrwasz w trudnych warunkach.

Tym bardziej szokujące jest ujawnienie, jak wyglądało jego życie, zanim rozbił się na tajemniczej wyspie. W czwartym odcinku z pierwszego sezonu poświęconym jego przeszłości, dowiadujemy się, że Locke był zwykłym pracownikiem w korporacji produkującej pudełka. Poniżany przez swojego szefa, postanowił przygotować się na zorganizowaną szkołę przetrwania, aby udowodnić sobie, że stać go na więcej.

Zobacz również: TOP 20 – Najlepsze seriale historyczne!

lost walkabout

Całość retrospekcji kończy się niezwykłym twistem. Widzimy naszego bohatera, kłócącego się z mężczyzną, ponieważ, według organizatora wycieczki, John nie nadaje się na podróż. Okazuje się, że postać grana przez Terry’ego O’Quinna jest… sparaliżowana i porusza się na wózku. Był to pierwszy istotny zwrot akcji w serialu, a wielu fanów uważa to za najważniejszy moment w historii Zagubionych. Od tego momentu rozpoczęły się dyskusje o nadnaturalnym działaniu wyspy, co miało ogromne znaczenie w kwestii popularności serii.

3. „We have to go back!”

Through the Looking Glass: Part 2 to epizod, który zawiera w sobie jedną z najsmutniejszych śmierci w historii telewizji. Jednak, jakby twórcom było mało, łzy po śmierci Charliego zostaną szybko otarte i zmienią się w opadniętą szczękę, kiedy dowiadujemy się, że przez prawie cały czas trwania 3. sezonu Zagubionych nie oglądaliśmy retrospekcji, ale… futurospekcje.

Ostatnia scena 23. odcinka przedstawia Jacka, wyraźnie zaniedbanego, z gęstą, ciemną brodą. Shepard próbuje skontaktować się z nieznaną nam jeszcze osobą, aby umówić spotkanie, które, jak przypuszczamy, było dla niego niezwykle ważne. Przyzwyczajeni do ciągłych retrospekcji, spodziewamy się, że przedstawiane wydarzenia dzieją się przed katastrofą samolotu.

SuicideJack

Obok jego samochodu staje inny pojazd, z którego wysiada… Kate! Ten moment uderza w nas niezwykle mocno, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że bohaterowie finalnie wydostaną się z wyspy. Co jest jeszcze bardziej szokujące, to fakt, że pierwsze słowa wypowiadane przez Jacka, lidera grupy ocalałych z katastrofy, który najbardziej pragnął powrotu do normalnego życia, to: „Musimy tam wrócić, Kate!”. To jeden z największych cliffhangerów, jakie widziałem, a jednocześnie sprytny trik twórców, którzy wiedzą, że nie potrzebujemy już więcej zachęty do obejrzenia następnego sezonu.

2. „Not Penny’s Boat”

Moment, który przeszedł do historii popkultury jako jedna z najsmutniejszych śmierci w historii telewizji. Charlie Pace, który niezwykle ewoluował jako postać na przestrzeni 3. sezonów, postanawia poświęcić się dla reszty ekipy. Kilka momentów przed jego ostatnią drogą, dostajemy wspomnienie najważniejszych momentów w jego życiu, m.in. poznanie Claire. Akcja dzieje się na podwodnej stacji Dharmy, która jest w posiadaniu Innych. Charlie uzyskuje informację od Penny, dziewczyny Desmonda, że statek, który pierwotnie miał uratować ocalałych z lotu Oceanic 815, to tak naprawdę ludzie, chcący skrzywdzić mieszkańców wyspy.

notpennysboat

W międzyczasie Mikhail, któremu udało się uciec Desmondowi, podpływa do okna kabiny, w której znajduje się Charlie, i odbezpiecza granat. Wybuch powoduje roztrzaskanie szyby, co sprawia, że całe pomieszczenie napełnia się wodą. Charlie w akcie desperacji zamyka właz, aby Desmondowi udało się przeżyć. W swoich ostatnich chwilach pisze na ręce trzy słowa, które mają powiedzieć wszystko jego przyjacielowi: „Not Penny’s Boat”. Przystawia rękę do małego okienka w drzwiach, a gdy widzi zrozumienie w oczach swojego szkockiego przyjaciela, uśmiecha się pogodzony ze swoim losem.

1. Zakończenie

Ostatni odcinek Zagubionych spotkał się z falą krytyki, a przez wielu został uznany za jedno z najgorszych zakończeń w historii telewizji. Czy naprawdę jest to aż tak złe? Po wprowadzeniu wątków metafizycznych, przy produkcji pozostali już tylko najbardziej zatwardziali fani, którzy, przynajmniej w moim przypadku, zostają wynagrodzeni niezwykle emocjonalnym pożegnaniem. Ulubione pary, takie jak Charlie i Claire, Sun i Jin czy Sawyer i Juliet, schodzą się, przypominając sobie wszystko, co zaszło między nimi na wyspie. Dostajemy to w formie retrospektyw z poprzednich sezonów, co wyraźnie gra na naszych nostalgicznych odczuciach. Czysty fan service!

Co w tym zakończeniu jest tak bardzo szokujące? Widzimy wszystkich bohaterów, nawet tych, którzy umarli na pewnym etapie serialu, zebranych w kościele. Czekają na Jacka, który ma w końcu pochować swojego ojca. Shepard wchodzi do budynku tylnymi drzwiami, aby otworzyć trumnę i po raz ostatni porozmawiać ze swoim ojcem. Nie zdziwił się, gdy po otwarciu wieczka zobaczył pustą powierzchnię, zresztą, to nie był pierwszy raz, gdy jego ojciec „uciekł” z miejsca wiecznego spoczynku. Jego rodziciel pojawia się za nim, aby ujawnić szokującą prawdę.

Lost The end

Otóż wszyscy ludzie, łącznie z Jackiem, którzy czekają na uroczystości pogrzebowe, są… martwi! Umarli na różnych etapach swojego życia, jednak spotykają się ponownie, ponieważ dzielili ze sobą najważniejszy etap swojej egzystencji. Całość kończy się emocjonalnym przywitaniem Jacka ze wszystkimi, którzy towarzyszyli mu na wyspie. Christian Shepard otwiera drzwi katedry, pojawia się białe światło, które przebija się do środka i otacza wszystkich zebranych.

Tymczasem na wyspie, Jack po pokonaniu Człowieka w Czerni jest śmiertelnie ranny. Udaje się do lasu bambusowego, w którym wylądował zaraz po katastrofie. Tam podbiega do niego Vincent, który żegna naszego głównego bohatera w ostatnich chwilach. Całość kończy się niezwykłą klamrą kompozycyjną. Dostajemy przybliżenie na oko Sheparda, który powoli je zamyka i kończy cały serial. Wszystko ma swój koniec dokładnie w tym samym miejscu i w taki sam sposób, w jaki się zaczęło. Czy to nie jest idealne zakończenie tak wspaniałej przygody, jaką byli Zagubieni?

Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe

Pasjonat kinematografii, muzyki i seriali. W wolnych chwilach poluję na replikantów. Twitter - Chrzuszczu

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?