the old guard background Advertisement

TOP 20 – najlepsze filmy o górach i alpinistach

Mroźna temperatura, często fatalne warunki atmosferyczne, a oni mimo to idą do przodu! Ludzie, którzy pragną zdobywać najwyższe szczyty świata są wyjątkowo odważni, a ich praca to wdzięczny temat dla wielkiego ekranu. Zobacz 20 najlepszych filmów o górach i alpinistach, które zasługują na to, aby je obejrzeć. Poznaj ich wyjątkowe, zatrważające historie, opowiadające o prawdziwej pasji…

Sprawdź również:

Najlepsze filmy na faktach

Najlepsze filmy 2017

Najlepsze filmy katastroficzne


20. Krzyk kamienia (1991), reż. Werner Herzog

Ta międzynarodowa produkcja opowiada o zderzeniu człowieka z siłami natury. Dwóch mężczyzn publicznie zakłada się o to, który z nich pierwszy zdobędzie szczyt Cerro Torre w Patagonii. Alpinistom towarzyszy reporter telewizyjny, a ich zmagania obserwować mogą setki widzów przed telewizorami. Przygoda ta okazuje się szalenie niebezpieczna. Wspinacze poświęcają wszystko, aby udowodnić przed światem, który z nich jest lepszy. Dramat i film przygodowy w jednym, a w dodatku z udziałem słynnego Donalda Sutherlanda. To jeden z najbardziej niepowtarzalnych filmów o tematyce górskiej. (MŁ)

krzykkamienia


19. Wspinaczka (2017), reż. Ludovic Bernard

Francuski film komediowo-przygodowy, który ukazuje góry w nieco innym zwierciadle. Opowiada opartą na faktach historię o Samym Diakhate – młodym mężczyźnie z senegalsko-francuskimi korzeniami, który na przekór wszystkim postanawia wspiąć się na Mount Everest i tym samym udowodnić swojej wybrance serca, że jest w stanie zrobić dla niej wszystko. Samy pochodzi z biednej dzielnicy, więc nie stać go na wyprawę, do tego kompletnie nic nie wie o wspinaczce. Jednak jego determinacja i samozaparcie pozwala mu pokonywać wszystkie problemy i coraz to bardziej przybliża go do wymarzonego celu. Obserwując zmagania głównego bohatera i jego niezłomny charakter nie sposób mu nie kibicować. (MC)

Wspinaczka 2017


18. Turysta (2014), reż. Ruben Östlund

Turysta to tragikomedia porównywana do m.in. Lśnienia Stanleya Kubrica czy Rzezi Romana Polańskiego. Film został nagrodzony na festiwalu w Cannes w 2014 roku, a w New York Times napisano o produkcji, że „w doskonały sposób obrazuje mechanizmy automatycznych decyzji podejmowanych w szoku, a także sposób działania pierwotnych instynktów”. A w czym rzecz? Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na narty. Podczas spożywania lunchu na tarasie restauracji nagle schodzi na nich lawina. W tym momencie przestraszony Tomas chwyta za swojego iPhone’a i ucieka, zostawiając żonę i dzieci. Lawina okazała się niegroźna, lecz rodzina nie może zapomnieć o tym, co zrobił Tomas. Sytuacja przeobraża w kryzys małżeński i jest zaczątkiem do rozmowy na temat ich związku i nierozwiązanych wcześniej problemów. (MC)

Turysta 2014


17. A lonely place to die (2011), reż. Julian Gilbey

Ten thriller fabularny brytyjskiego reżysera to świetne połączenie pięknych krajobrazów i wciągającej akcji. Grupa alpinistów, na której czele stoją Alison i Rob, ćwiczy swoje umiejętności na najbardziej niebezpiecznym górskim terenie w Szkocji. Podczas wyprawy znajdują w podziemnym bunkrze ośmioletnią dziewczynkę. Decydują się wziąć ją ze sobą i powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby. Nie spodziewają się jednak strasznych konsekwencji swojego czynu. Dziewczynka okazuje się być ofiarą handlu ludźmi, a jej porywacze chcą za wszelką cenę ją odzyskać. Pełne emocji dzieło Gilbeya z pewnością zasługuje na uwagę wszystkich miłośników thrillerów. (MŁ)

lonely


16. Everest – poza krańcem świata (2013), reż. Leanne Pooley

Poprowadzony w stylu dokumentu film opowiada o pierwszym wejściu na Mount Everest w 1953 roku. Jest to połączenie akcji z rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. Film ogląda się dobrze, a zainteresowani tematem na pewno znajdą tu coś dla siebie. Nie może być nudno, bo mowa w końcu o prawdziwym dachu świata! (AB)

everest


15. Siedem lat w Tybecie (1997), reż. Jean-Jacques Annaud

Film będący adaptacją autobiograficznej książki Heinricha Harrera Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy. Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, gdy Harrer (Brad Pitt) – sportowiec i alpinista – uczestniczy w niemieckiej wyprawie na Nanga Parbat, którą kieruje Peter Aufschnaiter (David Thewlis). Niestety z powodu złych warunków atmosferycznych ekspedycja nie powiodła się, do tego wybucha wojna, a uczestnicy wyprawy trafiają do Brytyjskiego obozu jenieckiego. W 1942 roku obu udaje się uciec, a ponad dwuletniej wędrówce przez Himalaje docierają do Lhasy – stolicy Tybetu. Tam Harrer spotyka kilkuletniego Dalajlamę i zostaje jego nauczycielem. Największą przemianę w kontakcie z chłopcem przechodzi jednak sam Harrer, który odbudowuje się moralnie i otwiera na innych ludzi. Film zachwyca świetnymi zdjęciami gór i pięknej natury, zapadającą w pamięć ścieżką dźwiękową oraz ukazaniem egzotycznego Tybetu. Na uwagę zasługuje również główna rola odgrywana przez Brada Pitta, który stworzył jedną z najlepszych kreacji w swojej bogatej karierze. (MC)

Siedem lat w tybecie 1997


14. Jurek (2014), reż. Paweł Wysoczański

Dokument Pawła Wysoczańskiego opowiadający o Jerzym Kukuczce, który 24 października 1989 roku zginął podczas wyprawy na Lhotse – czwarty co do wysokości szczyt w Himalajach. Był to jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów oraz drugim człowiekiem w historii, który zdobył szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Film skupia się na historii budowania legendy i sławy Kukuczki, który z szarego socjalistycznego robotnika stał się milionerem i gwiazdą międzynarodowego formatu. (MC)

Jurek 2014


13. Nanga Parbat (2010), reż. Joseph Vilsmaier

Nanga Parbat (8 126 m.n.p.m) to dziewiąty co do wysokości szczyt świata, którego zdobycie jest nie lada wyzwaniem. Niemiecki film Nanga Parbat opowiada o tragicznych wydarzeniach z roku 1970, gdy szczyt próbowało zdobyć dwóch braci. Młodszy z nich, Gunter, nigdy nie wrócił z wyprawy. Co wydarzyło się w trakcie drogi? Jakie były ostatnie chwile braci? Dowiecie się z filmu, który jest obowiązkową pozycją dla fanów górskich ekstremalnych przygód. (KS)

nangaparbat


12. Północna Ściana (2008), reż. Philipp Stolzl

Dwóch alpinistów pragnie zdobyć szczyt Eiger (3970 m.n.p.m). Znajduje się on w Szwajcarii i jest znany jako jeden z najbardziej ekstremalnych do zdobycia. Bohaterom filmu Północna ściana przyświeca nie tylko sportowy cel, ale również polityczny. Jako Niemcy pragną dowieść o wyższości rasy aryjskiej oraz podkreślić dominację III Rzeszy. Wyprawa śmiałków została sfilmowana w sposób emocjonujący i ukazujący trudność walki człowieka z wysokimi górami. Czy uda się bohaterom? Zobaczcie koniecznie film. (KS)

32944 1


11. Ślepy los (2006), reż. Lucy Walker

Film dokumentalny, który przedstawia niezwykłą historię o niewidomym himalaiście, który poprowadził na szczyt siedmiotysięcznika sześcioro także niewidomych dzieci. Historia rozpoczyna się od Niemki, Sabryie Tenberken, założycielki organizacji Braille bez Granic, która udała się do Tybetu, gdzie otworzyła swój ośrodek. Postanowiła zająć się tam niewidomymi dziećmi, które w Tybecie za swoją niepełnosprawność są piętnowane, gdyż według tamtejszych wierzeń utrata wzroku to kara za grzechy popełnione w poprzednim wcieleniu. Mniej więcej w tym samym czasie również niewidomy Amerykanin, Eric Weihenmeyer, wszedł na najwyższą górę świata, Mount Everest, co było pierwszym takim wyczynem w historii himalaizmu. Po zapoznaniu się z jego historią, Tenberken wpadła na szalony pomysły, aby zorganizować wyprawę z sześciorga jej podopiecznymi, którą miałby poprowadzić sławny Amerykanin. Naprawdę interesujący obraz, który mimo że jest dokumentem, to ogląda się z ogromnym napięciem i zaciekawieniem niczym nieodbiegającym od fabularnego kina przygodowego. (MC)

Slepy los 2006


 10. Zaginiony (2010), reż. Anthony Geffen

Tym razem mamy do czynienia z filmem dokumentalnym, który rzeczywiście był kręcony na Mount Evereście. Geffen zaskoczył także ciekawym dobraniem najbardziej cenionych aktorów, którzy świetnie sprawdzili się w swoich rolach. George Mallory pragnie zostać pierwszym człowiekiem na Mount Evereście. Zaledwie 800 metrów od szczytu niespodziewanie znika w kłębach chmur, wieści o nim giną, a cała sytuacja obrasta legendą. 75 lat później alpinista Conrad Anker znajduje jego zwłoki. Cały ekwipunek jest na swoim miejscu, brakuje tylko zdjęcia jego żony, której obiecał zdobycie szczytu. Zaintrygowany Conrad postanawia wrócić na Mount Everest, by rozwikłać zagadkę zaginięcia mężczyzny. (MŁ)

wildest


9. Akcja na Eigerze (1975), reż. Clint Eastwood

Choć minęło już trochę czasu od jego wypuszczenia, film ten nadal utrzymuje swoją wysoką pozycję. Powstał na podstawie powieści Roda Whitakera Sankcja na Eigerze, który pracował także nad końcowym scenariuszem. Hemlock, były zawodowy morderca, musi wykonać jeszcze jedną misję przed przejściem na emeryturę. Jego celem staje się nieuchwytny podwójny agent, który stoi za śmiercią jego najlepszego przyjaciela. Hemlock poluje na niego w Alpach Szwajcarskich, gdzie ten wspina się wraz z grupą alpinistów. To dzieło filmowe zawiera podobno najlepsze ujęcia wspinaczek górskich, jakie kiedykolwiek nakręcono, ale to proponujemy Wam już sprawdzić osobiście… (MŁ)

eiger


8. Na krawędzi (1993), reż. Renny Harlin

Tutaj wita nas znajoma twarz Sylvestra Stallone, który objął nie tylko główną rolę, ale był również twórcą scenariusza do tej wielkiej międzynarodowej produkcji. Ratownik górski Gabe uczestniczy w nieszczęśliwym wypadku górskim, w którym ginie dziewczyna jego najlepszego przyjaciela. Poczucie winy za jej śmierć popycha Gabe’a do decyzji o wyjeździe. Wraca jednak po roku i zostaje wciągnięty w kolejną akcję. Tym razem zostaje wezwany przez grupę wspinaczy, którzy okazują się być mordercami i złodziejami, a w górach rzekomo zgubili 100 milionów dolarów i potrzeba im przewodnika. Film okazał się wielkim hitem i został gorąco przyjęty przez szeroką publiczność. (MŁ)

cliffhanger


 7. Meru (2015), reż. Jimmy Chin, Elisabeth Chai Vasarhelyi

Meru to film dokumentalny opowiadający o próbie zdobycia himalajskiej góry Meru przez trójkę śmiałych alpinistów. Niebanalna historia przykuwa uwagę tym bardziej, że jest to jedna z tych gór, które w starciu z człowiekiem często wygrywały. Film opowiada nie tylko o ryzyku wyprawy i morderczym wysiłku, jak również o życiu osobistym trójki śmiałków. Relacja jest dzięki temu pełna i daje obraz, który potrafi wbić w fotel. Dodatkowym atutem są oczywiście zachwycające ujęcia, będące kwintesencją dobra natury. Piękny i przerażający film… (KS)

meru 3


6. Cisza (2010), reż. Sławomir Pstrong

Oparty na faktach film o grupie licealistów wybierających się na Rysy w niesprzyjających warunkach pogodowych. Na młodych ludzi spada lawina i wyprawa kończy się tragicznie. Film to ostrzeżenie przed lekkomyślnością i smutna historia o dramacie utraty dzieci. Polecamy. (AB)

cisza


 5. Alive, dramat w Andach (1993), reż. Frank Marshall

Prawdziwa historia urugwajskiej drużyny rugby, której samolot rozbił się w Andach w 1972 roku. Przebywając w skrajnych warunkach, bez zapasów żywności zawodnicy muszą zacząć podejmować dramatyczne decyzje w imię przetrwania. Świetnie nakręcona, wzruszająca opowieść o woli życia to pozycja obowiązkowa w naszym zestawieniu. Porusza wyobraźnię i wywołuje ciarki na plecach. Naprawdę mocna historia. (AB)

alive


 4. K2 (1991), reż. Franc Roddam

Wspaniała opowieść o dwójce przyjaciół, którzy wspólnie decydują się na zdobycie groźnego i piekielnie trudnego szczytu K2. Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, a widoki zapierają dech w piersiach. Doskonała pozycja dla miłośników porządnych filmów alpinistycznych i mocnych wrażeń. (AB)

 k2


 3. Czekając na Joe (2003), reż. Kevin Macdonald

Film oparty na prawdziwej historii z 1985 roku zawiera elementy dokumentu, ponieważ fabuła przeplatana jest z wypowiedziami prawdziwych alpinistów. Opowiada o dwójce przyjaciół, planujących zdobyć szczyt Siula Grande w Peru z niezbadanej dotąd strony. Skoro producenci zdecydowali się na zrobienie z tej historii filmu, to oczywiście nie mogła to być bułka z masłem… Kolejna na naszej liście niezwykła opowieść o woli przetrwania i niebezpiecznej pasji. (AB)

czekajac na joe

 2. 127 godzin (2010), reż. Danny Boyle

Choć nie był alpinistą, kochał podróżować po Kanionie, a jak dobrze wiemy, wędrówki po nim również są szalenie niebezpieczne. 127 godzin to znakomita kreacja Jamesa Franco, który wędrując po Kanionie Blue John w wyniku niespodziewanego wypadku, musi walczyć o przetrwanie. Jego ręka zostaje przygnieciona przez głaz i przyjemna wyprawa zmienia się w przerażającą, bolesną gonitwę za przeżyciem. 127 godzin oparte jest na faktach i bohater rzeczywiście został uwięziony przez głaz na ponad 5 dni. Film zaczyna się sielankowo, z pięknymi ujęciami wyjątkowych krajobrazów, a później zaczyna się prawdziwy dramat. Zdecydowanie warto obejrzeć! (KS)

127 godzin


 1. Everest (2015), reż. Baltasar Kormakur

Grupowa wycieczka na Mount Everest? Będzie to prawdziwe wyzwanie dla ciała i duszy nawet najlepszego alpinisty. Film Everest opowiada o tragicznych wydarzeniach z roku 1996, gdy członkowie ekspedycji próbując zdobyć najwyższy szczyt świata musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Oprócz kilku bohaterów, za których trzymamy kciuki od początku, w produkcji zachwycają piękne zdjęcia. Mount Everest wydaje się być dziełem sztuki, zachwycającym, a zarazem zatrważającym. To miejsce budzące również strach, a dlaczego, dowiedziecie się jak obejrzycie Everest… (KS)

everest jake gyllenhaal


Sprawdź również:

Najlepsze filmy na faktach

Najlepsze filmy 2017

Najlepsze filmy katastroficzne


 Ranking przygotowali: 

Agnieszka Bar

Michalina Łojek

Mateusz Chrzczonowski

Katarzyna Skrzynecka


 

Ilustracja główna: Materiały prasowe

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?