TOP 10 – Najlepsze seriale szpiegowskie!

Z okazji premiery serialu Deep State zapraszamy do rankingu najlepszych seriali szpiegowskich! Przygotowaliśmy najlepsze naszym zdaniem pozycje z tego gatunku, które można obejrzeć w telewizji. Zapraszamy! 

https://www.youtube.com/watch?v=tPWvdMwbnPE

Zobacz również: Na pierwszy rzut oka: 1. sezon Deep State


10. Agent X (2015)

Na sam początek pozycja, która rzutem na taśmę dostała się na naszą listę. Wdowa po amerykańskim senatorze startuje z powodzeniem w wyborach i zostaje pierwszą kobietą powołaną na urząd wiceprezydenta. Sharon Stone pojawia się w nietypowej dla siebie roli i wcale nieźle się wybroniła. Sam serial jest małym powrotem do przeszłości, jeśli chodzi o akcję z lat 80., co wzbudza nostalgię, a wraz z kilkoma ciekawymi pomysłami sprawia, że fani gatunku mogą spędzić nie najgorzej czas. (SG)


9. Romeo section (2015-)

A oto kolejna ciekawa pozycja w sam raz na wolne wieczory. Wolfgang McGee to z pozoru zwykły profesor Uniwersytetu Vancuver, jednak tak naprawdę jest byłym agentem specjalnym, kierującym zespołem agentów o kryptonimie „Romeo i Julia”. Ich zadaniem jest zinfiltrować każdą organizacją, która tego wymaga. By tego dokonać muszą zbliżyć się do swoich celów na tyle skutecznie, aby zdobyć cenne informację. Muszą zrobić wszystko, co konieczne, a najczęściej oznacza to by uwieść swój cel. Gdy Wolfgang zakochuje się w swojej podwładnej, wszystko się komplikuje, stawiając na szali nie tylko organizację, ale i życie jej członków. (SG)


8. Ścigana (2012-)

Jeżeli ktoś ma ochotę na nową wersję bohaterki zbliżonej nieco do Nikity, oto znakomita okazja. Główna bohaterka Samantha Hunter jest szpiegiem w prywatnej organizacji zwanej Byzantium. Podczas próby zamachu na jej życie odkrywa, że to ktoś z jej firmy próbuje ją wyeliminować. Po krótkiej rekonwalescencji wraca do pracy – pod przykrywką niani próbuje dowiedzieć się kto stoi za zamachem. (SG)


7. London Spy (2015)

Ben Whishaw i Jim Broadbent znowu razem! Tym razem w intrygującym dramacie szpiegowskim. Nie byłoby w nim prawdopodobnie nic godnego jakiejś większej uwagi, gdyby nie to, że kluczowym elementem fabuły jest homoseksualny romans pomiędzy głównym bohaterem a pewnym agentem. Tragedia z nim związana pcha młodego mężczyznę do rzucenia się w wir niebezpiecznego świata, z którego zazwyczaj nie ma odwrotu. (SG)


6. Zawód: Amerykanin (2013-2018)

Ta, jedna z ciekawszych szpiegowskich produkcji, liczy sobie na razie sześć sezonów, a każdy z nich cieszy się świetną oglądalnością. Obecnie czekamy na kolejne odcinki sezonu szóstego. Serial opowiada o sowieckich agentach, którzy udają małżeństwo, by pod tą przykrywką szpiegować amerykański rząd. Oprócz świetnej fabuły i realizacji, produkcja to również doskonały powrót do minionych czasów, fascynująca analiza zimnej wojny, czy KGB. (AB)


5. American Odyssey (2015)

Ten amerykański thriller opowiada o pięknej pani sierżant, która przypadkowo odkrywa finansowanie dżihadystów przez ogromną korporację. Zrealizowana w militarnym klimacie produkcja opowiada o poszukiwaniu prawdy i wielkim niebezpieczeństwie, jakie może ono za sobą nieść. Niestety na razie nie spodziewamy się kontynuacji American Odyssey. (AB)

 


4. Stacja Berlin (2016-)

Bardzo ciekawa szpiegowska produkcja i opowieść o agencie, rozpoczynającym pracę w berlińskim biurze CIA. Mroczny i wciągający serial porusza ciężkie tematy i trzyma w napięciu, a odcinki mijają widzowi w mgnieniu oka. Dodatkowymi atutami Stacji Berlin są świetna paka aktorska, dobrze skonstruowana intryga i wciągająca fabuła. (AB)


3. Odpowiednik (2018-)

Wypełniona po brzegi gwiazdami świetna produkcja opowiada o pracowniku ONZ, który odkrywa, że jego agencja ukrywa przejście do innego wymiaru. Serial, mimo iż zawiera większość elementów SF, jest również porządną, szpiegowską rozrywką na najwyższym poziomie. Zrealizowany z niezwykłym rozmachem Odpowiednik to pozycja obowiązkowa na naszej liście. Na razie możemy się cieszyć tylko jednym sezonem, ale czekamy na więcej! (AB)


2. Nocny recepcjonista (2016)

Można powiedzieć, że to taki bardziej realistyczny Bond. Jest styl, jest przepych, obowiązkowo piękne kobiety, ale jednocześnie solidna dawka wiarygodnych zakulisowych rozgrywek, świetnie zarysowanych postaci oraz braku wyraźnego podziału na dobro i zło. No i oczywiście znakomita obsada! Tom Hiddleston nie bez powodu przede wszystkim po tym filmie był rozważany do roli Jamesa Bonda. Olivia Colman czy Tom Hollander na drugim planie również radzą sobie znakomicie. Jednak prawdziwym zwycięzcą jest tutaj Hugh Laurie, tworząc ciekawy, nieszablonowy czarny charakter. Znakomita adaptacja Le Carre’a to zdecydowanie coś, co powinien obejrzeć każdy koneser gatunku! (SG)


1. Homeland (2011-)

Amerykańska produkcja emitowana na stacji Showtime opowiada o żołnierzu, który po 8 latach niewoli wraca do kraju jako bohater. Są jednak ludzie, którzy podejrzewają, że planuje on po cichu zamach terrorystyczny… Homeland to niewykle trzymający w napięciu serial szpiegowski, pełen niedopowiedzeń i nagłych zwrotów akcji. Ta wielokrotnie nagradzana produkcja to pozycja obowiązkowa w naszym zestawieniu. (AB)


Ranking przygotowali:

Szymon Góraj

Agnieszka Bar 


Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?